New York: Město, které nikdy nespí

Miliony návštěvníků ročně míří do New Yorku, oblíbené americké metropole, kterou si buď zamilujete, nebo ji budete nenávidět. Město nabízí unikátní atmosféru, proslulé památky, ale hlavně oslnivé výhledy.

Pod pojmem New York se většině z nás vybaví rušný Manhattan, kterému dominuje věčně živá křižovatka Times Square. Ve skutečnosti se město skládá z pěti obvodů. Kromě nejnavštěvovaného Manhattanu je to Brooklyn se svým charakteristickým visutým mostem, rozlohou největší Queens. Ale také Bronx, v němž v minulosti kvetl obchod s drogami a kriminalita zde byla na denním pořádku, a v neposlední řadě Staten Island.

New York je městem, které zdůrazňuje hodnotu svobody, a na jehož vývoji se v průběhu let podílely různé etnické skupiny i kultury. Spousta lidí sem míří za lepším životem, za novými pracovními či studijními příležitostmi, ale také za ikonickými turistickými místy, jako je socha Svobody nebo Empire State Building.

New York se nachází v zóně GMT-5 a to znamená, že ve městě je o 6 hodin méně, než u nás v tuzemsku. Toto pravidlo platí po celý rok, protože 2x do roka nastává časový posun stejně jako u nás.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Ameriky (USA).

Přílet na letiště

Po příletu na letiště JFK v New Yorku musí všichni turisté projít vstupním procesem, na základě kterého jim bude povolen, anebo naopak zamítnut vstup do země. Nutné je absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, a to ať do USA cestujete na ESTU nebo na vízum. Pohovor je krátký, zato doba čekání ve frontě se může bez problémů vyšplhat i na několik hodin. Cílem pohovoru je zamezit vstupu do země jednotlivcům, u kterých existuje podezření, že do Spojených států amerických přicestovali s nelegálními úmysly.

Většinou jsou úředníci milí, není se tak třeba ničeho obávat. Jakmile se na vás dostane řada, předložte celní formulář, který se obvykle vyplňuje již v letadle, anebo ve frontě na celní kontrolu, a cestovní pas. Mezi základní otázky, na které budete muset odpovědět, patří:

 • Jaký je účel vaší cesty?

 • Jak dlouho v USA budete a máte zakoupenou zpáteční letenku?

 • Kolik peněz s sebou máte?

 • Kde budete bydlet?

 • Co budete v USA dělat? 

Důležité je odpovídat podle pravdy a ještě před cestou mít vyřízené nezbytnosti, jako je ESTA nebo vízum. Jakmile úředník získá potřebné informace, vyfotí vás a vezme vám otisky prstů. Po úspěšném dokončení, které je završené vstupním razítkem do cestovního pasu, si můžete jít vyzvednout zavazadla a vydat se z letiště do víru velkoměsta.

Jak se dostat z letiště JFK do centra New Yorku

Asi nejlevnější a nejlepší způsob jak se dostat z letiště JFK do centra New Yorku je využít AirTrain JFK. Jedná se o kyvadlovou dopravu, která vás zaveze do stanice metra Jamaica, kde se můžete připojit k linkám městské hromadné dopravy: A, E, J nebo Z.

Stanice metra v New Yorku
Stanice metra v New Yorku

Další možností dopravy je taxi. Jedná se sice o velmi pohodlnou cestu, ale počítejte s tím, že to nebude úplně nejlevnější.

Doprava po městě

Městská doprava v New Yorku je, na rozdíl od jiných amerických měst, dobře propracovaná. Využít je možné 24 linek metra, které pokrývají Manhattan, Bronx, Brooklyn a Queens, a více než 300 autobusových tras, které tak umožňují dostat se kamkoliv ve městě. Zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu se dá ve většině stanic, ať už zvolíte jednorázové nebo denní jízdenky.

Nově si je možné v kterémkoliv metru zakoupit jízdenku při vstupu, a to pomocí platební karty, bez nutnosti využití prodejního automatu. V autobuse lze jízdenky uhradit hotově i kartou.

Přehled cen jízdného v New Yorku (2024):

 • Jednotlivá jízdenka: Jednotlivá jízdenka stojí 2,90 USD a umožňuje jednorázové použití metra nebo autobusu. Platí 2 hodiny od prvního použití.
 • 7denní MetroCard: 7denní MetroCard stojí 34 USD a umožňuje neomezené cestování metrem a autobusem po dobu 7 dnů.
 • 30denní MetroCard: 30denní MetroCard stojí 132 USD a umožňuje neomezené cestování metrem a autobusem po dobu 30 dnů.
 • OMNY: OMNY je bezkontaktní platební systém, který lze použít k jízdě metrem a autobusem. Za jízdu se účtuje 2,90 USD.

Při pobytu na více dní, se určitě vyplatí zvolit 7mi denní nebo 30ti denní kartu MetroCard! Podívejte se na aktuální ceník.

Pokud dáváte přednost pohybu na vlastní pěst, chůze a jízda na kole jsou ideálními možnostmi k prozkoumání města. Pronajměte si kolo a prozkoumejte na něm známé i méně známé kouty New Yorku, anebo se projděte po promenádě podél řeky Hudson. New York se dá pěšky prozkoumat velmi dobře, spousta turistických cílů je jen pár bloků od sebe. Případně si můžete velmi snadno zastavit žluté taxi, nutné je však počítat s vysokými cenami a tím, že málokterý řidič přijímá platby kartou.

Taxi v New Yorku
Taxi v New Yorku

Kde se v New Yorku stravovat?

Možností, kde se v New Yorku najíst, je spousta. Ve městě se nachází tisíce restaurací servírující kuchyně z celého světa, od italských trattorií a francouzských bister po asijské sushi bary nebo českou restauraci.

Pokrmy v restauracích však bývají drahé, proto spousta turistů dává přednost fast foodům, které se tu nachází na každém rohu. Vynechat byste rozhodně neměli ani typické stánky s hot dogy. Na ty narazíte jak v Central Parku, tak třeba u Times Square.

Typická snídaně v New Yorku
Typická snídaně v New Yorku

Co se týká snídaně, dopřejte si jako správný Američan nadýchaný donut s kávou. Oblíbenou slanou variantu pak představují plněné bagely. Na oběd zaskočte do místního bistra nebo do řetězce rychlého občerstvení na šťavnatý hamburger s hranolky a vychlazenou colou. A po celém dni chození se odměňte večeří v některém z vyhlášených steakhousů nebo v restauraci servírující mořské plody.

Vyzkoušejte místní speciality jako pizzu nebo hamburgery
Vyzkoušejte místní speciality jako pizzu nebo hamburgery

Pokud použijete Google mapy, je možné u podniků v okolí zjistiti průměrné ceny a celkem dobře se stravovat za cenu okolo 15-20$ (400-500 Kč) /  osoba.

Tipy, jak vybrat ubytování

Při plánování pobytu v New Yorku je vhodné vybrat čtvrť, která bude odpovídat vašim preferencím a plánům. Upper East Side nabízí luxusní obchody a blízkost Central Parku, zatímco Midtown Manhattan je skvělý pro ty, kteří se do New Yorku chystají poprvé. Oblast zajišťuje pohodlný přístup k hlavním památkám, jako je Empire State Building nebo Grand Central Terminal.

Lower East Side přitahuje ty, kteří touží po autentickém zážitku mimo hlavní turistické tahy, s trendy butiky a bohatým nočním životem. Meatpacking District, dříve průmyslová oblast, nyní láká návštěvníky na moderní bary a módní butiky. Harlem, se svým africko-americkým dědictvím, nabízí bujarou atmosféru s jazzovými kluby a tradičními restauracemi.

Williamsburg v Brooklynu si uchoval hipsterský punc a nabízí trendy kavárny a galerie. Ceny jsou tu obvykle nižší než v centru. Long Island City v Queens je rozvíjející se čtvrtí, která nabízí nová místa na prozkoumání. Ne vždy v New Yorku platí, že čím dále centru jste, tím levnější ubytování bude. Velmi záleží na aktuální turistické sezoně i poptávce cestujících.

Vhodné je počítat s alespoň 2 000 Kč za osobu na noc ve tříhvězdičkovém hotelu.

Ušetřete na vstupném pomocí New York Pass a New York CityPass

Jelikož se do New Yorku nejezdí pouze kvůli jedné památce, existuje možnost výrazně ušetřit při návštěvě určitých kombinací památek a atrakcí. Pro tento účel vznikly karty New York Pass a New York CityPass. Jaký je v nich rozdíl:

New York Pass

 • Nabízí přístup k více než 100 atrakcím v New Yorku.
 • Platí po dobu 1, 2, 3, 4, 5, 7 nebo 10 dnů.
 • Cena se liší v závislosti na délce platnosti.
 • Umožňuje vám navštívit co nejvíce atrakcí během daného období.
 • Vhodné pro turisty, kteří chtějí vidět co nejvíce památek v krátkém čase.

New York CityPass

 • Nabízí přístup k 6 hlavním atrakcím v New Yorku.
 • Platí 9 dní od prvního použití.
 • Cena je pevná.
 • Umožňuje vám navštívit každou atrakci jednou.
 • Vhodné pro turisty, kteří se zajímají o specifické atrakce a chtějí ušetřit peníze.

Zda-li se Vám tyto karty vyplatí či nikoliv záleží již jen na Vašich preferencích a přáních.

Jaké památky neminout v New Yorku

New York, nesoucí přezdívku „Big Apple”, je metropolí, která nikdy nespí a nabízí tak nespočet zážitků a ikonických památek. Od mrakodrapů na Manhattanu po oblíbený Central Park nebo rušnou Times Square.

Central Park, nejoblíbenější americký park

Central Park, přírodní klenot Manhattanu, je uměle vytvořeným parkem, který se začal stavět proto, aby se v betonové džungli nacházel i kus zeleně, kde mohou jak místní, tak turisté relaxovat. Kromě odpočinku však Central Park nabízí spoustu dalších aktivit, jako jsou lekce cvičení, návštěva Muzea umění nebo hradu Belvedere.

V zimních měsících je možné v Central Parku i bruslit
V zimních měsících je možné v Central Parku i bruslit

Také lze v parku navštívit více než 20 dětských hřišť, fontány, anebo se zatoulejte do malebného zahradního areálu Conservatory Garden. Především během léta se tu pořádají různé kulturní akce, živá vystoupení nebo divadelní hry. Romantické duše nebo rodiny s dětmi ocení možnost projet se po Central Parku v koňském spřežení.

Central Park se nedoporučuje navštěvovat po setmění.

Socha Svobody a Ellis Island

Panoramatu města dominuje socha Svobody, která sloužila jako uvítací symbol pro imigranty připlouvající na Ellis Island, který do roku 1954 fungoval jako přistěhovalecká stanice. Vidět je socha například z Battery Parku a High Line, ale ten hlavní zážitek umožní až návštěva ostrova Liberty, na němž socha Svobody stojí. Jediným způsobem, jak se sem a na Ellis Island dostat, je využít trajekt, který vyplouvá z Battery Parku nebo z Liberty State Parku v Jersey City.

Socha Svobody na ostrově Liberty
Socha Svobody na ostrově Liberty

Vstupenky je žádoucí nakoupit dostatečně dopředu, zejména pokud se chcete podívat nejen do podstavce sochy Svobody, ale i do její koruny. Po prohlídce Liberty Island se naloďte zpět na trajekt a vydejte se na Ellis Island, kde se v muzeu imigrace dozvíte více o životech přistěhovalců a historii tohoto významného místa.

Times Square, nejrušnější americká křižovatka

Nejznámější křižovatka světa, Times Square, je se svými obřími reklamními panely a neonovými světly neodmyslitelně spojená s živou energií New Yorku. Přestože místní se jí obvykle vyhýbají kvůli masám lidí a vyšším cenám, cestovatelé by si toto místo neměli nechat ujít. Absolvujte alespoň krátkou návštěvu po setmění, kdy se Times Square stává ještě oslnivějším místem.

Times Square za světla
Times Square za světla

Návštěvníky z celého světa láká také každoroční sestup koule na Silvestra. Na Times Square se napojuje ulice Broadway, spojována s proslulými divadelními představeními a muzikály, které patří ke stejně tak oblíbeným zážitkům.

Times Square v noci
Times Square v noci

Wall Street jako symbol kapitalismu

Wall Street je ikonická ulice v dolním Manhattanu v New Yorku a je symbolem globálního finančního trhu a kapitalismu. Je známá svou koncentrací finančních institucí, včetně bank, burz, investičních společností a sídel mnoha velkých korporací.

Býk jako symbol Wall Street
Býk jako symbol Wall Street

V ulici můžete vidět také sochu býka Charging Bull (Nabíhající býk), jako jeden z nejznámějších symbolů Wall Street a finančního trhu obecně. Dílo vytvořil umělec Arturo Di Modica a je jedním z nejikoničtějších symbolů finančního optimismu. Byla instalována v roce 1989 jako umělecké dílo, které mělo symbolizovat sílu a optimismus americké ekonomiky po 80. letech, kdy ekonomika prošla několika turbulentními obdobími.

Pokud si plánujete býka v klidu prohlédnout nebo se vyfotit, doporučujeme návštěvu v brzkých ranních hodinách (cca okolo 7-8h), pak už se na fotku začínají tvořit i delší fronty.

Brooklyn Bridge s oslnivým výhledem

Brooklynský most se řadí mezi nejstarší visuté mosty světa a je zapsán jako národní historická památka. Sestávající z několika pruhů a pěší i cyklistické stezky most překlenuje řeku East River, spojující Manhattan s Brooklynem. Procházka přes most je oblíbeným zážitkem pro turisty, nabízí jedinečný pohled na oba městské okrsky a navíc je zcela zdarma. Vidět je odtud také socha Svobody.

Brooklynský most s výhledem na mrakodrapy
Brooklynský most s výhledem na mrakodrapy

Nádraží Grand Central Terminal

V srdci Manhattanu si můžete užít také návštěvu nádraží Grand Central Terminal, které se pyšní majestátní architekturou. V rámci hlavní haly jsou k vidění mramorové podlahy, zlacené a niklové lustry nebo na nádherný strop s nebeskými motivy.

Grand Central Terminal
Grand Central Terminal

Oblíbenou zastávku tu představuje také Grand Central Market, kde je možnost ochutnat výběrové lahůdky, zakoupit si čerstvé produkty nebo navštívit některou z restaurací. Na nádraží nechybí ani různé butiky nebo The New York Transit Museum.

Procházka po The High Line

Na břehu řeky Hudson vznikl unikátní park The High Line postavený na opuštěné železniční trati. Dlouhý je park více než 2 kilometry a tyčí se 9 metrů nad ulicí, díky čemuž nabízí nádherné výhledy na řeku Hudson a panorama Manhattanu. Tato zelená oáza láká návštěvníky svými neustále se měnícími uměleckými instalacemi a prostornými plochami pro piknik nebo opalování. Vstup do parku je bezplatný, je však žádoucí si ohlídat provozní dobu.

Little Italy a Chinatown

Little Italy, bývalý domov italských přistěhovalců, nyní láká turisty na své pestré uličky. Oblast je známá restauracemi podávajícími klasická italská jídla, jako je vyhlášená pizza, těstoviny, ale také gelato nebo výběrová káva. Kromě gastronomických radostí stojí za pozornost každoroční slavnost svatého Gennara, trvající 11 dní v září, a bazilika St. Patrick´s Old Cathedral, první katedrála v New Yorku.

Čínská čtvrť v New Yorku
Čínská čtvrť v New Yorku

Chinatown na Manhattanu je domovem jedné z nejhustěji osídlených asijských komunit v USA a oblíbeným místem pro turisty, kteří hledají tradiční asijské obchody a bistra. Z památek lze navštívit například buddhistický chrám.

Bronx Zoo

Bronx Zoo je domovem více než 10 000 zvířat a patří tak mezi největší městské zoologické zahrady v USA. Založená byla zahrada v roce 1899 a k vidění je tu více než 34 milionů exponátů. Mezi populární expozice patří JungleWorld, Wild Asia Monorail, Congo Gorilla Forest nebo Children´s Zoo. Návštěvníci si tu mohou užít také různé atrakce, jako je jízda na kolotoči nebo krmení lachtanů.

Ostrovní park Little Island

Little Island, zprovozněný teprve v roce 2021, je umělý ostrov vybudovaný na západní straně Manhattanu na řece Hudson. Tato veřejná zahrada nabízí únik před ruchem velkoměsta s nádhernými výhledy na řeku. Navíc park v průběhu roku zdarma hostí různé akce, včetně koncertů.

Jaké mrakodrapy v NYC navštívit

Pro ty, kteří touží vidět jedno z nejnavštěvovanějších měst světa z výšky, nabízí „Velké Jablko" hned několik mrakodrapů, které stojí za návštěvu. Jaké z nich poskytují ohromující výhled na město?

Empire State Building

Ikonou mezi mrakodrapy je Empire State Building, vystavěný v roce 1931. Navštívit lze dvě vyhlídkové plošiny, a to v 86. a 102. patře. Různorodé expozice na druhém a 80. patře poskytnou detailní pohled na historii budovy od 30. let až po současnou roli v pop kultuře. Ve večerních hodinách je vrchní část Empire State Building osvětlená. Na výběr je až 16 milionů barev a různých efektů, který se mění v závislosti na svátcích či jiných významných událostech.

Pohled na Empire State Building
Pohled na Empire State Building

Pokud se rozhodnete navštívit Empire State Building, doporučuje se zakoupit vstupenky online dostatečně předem, protože bývají často vyprodané. Výše ceny se odvíjí podle doby návštěvy, nejvyšší je obvykle v čase okolo západu slunce. V 86. patře na návštěvníky čeká venkovní vyhlídková plošina s úžasnými výhledy. 102. patro nabízí pouze vnitřní část a je dostupné za příplatek.

One World Observatory

Observatoř One World Observatory stojí vedle památníku 11. září. a poskytuje nezapomenutelný výhled na New York City. Návštěvníci pro přístup do vrchních pater nejvyšší budovy USA využívají expresní výtahy, kterým cesta nahoru trvá kolem minuty. Během cesty ve výtahu je promítaná prezentace, která ukazuje, jak se New York proměňoval v průběhu let, od prázdných polí přes menší budovy až po mrakodrapy.

Nahoře je pak možné si užít jak skvělý panoramatický 360° výhled, tak se občerstvit v restauraci.

Rockefeller Center s vyhlídkou Top of the Rock

Pamatujete na film Sám doma 2: Ztracen v New Yorku? Tak přesně u Rockefellerova Centra se nachází ten největší vánoční strom v New Yorku, u kterého si Kevin přeje být znovu se svou rodinou.

Vánoční strom u Rockefellerova Centra
Vánoční strom u Rockefellerova Centra

Tento komplex budov v centru Manhattanu nabízí širokou škálu zážitků, včetně NBC Studios nebo kluziště, během zimních měsíců. Návštěvníci tu mají možnost zavítat do některého z obchodů nebo obdivovat výhled na město z vyhlídky Top of the Rock a večer si užít představení v Radio City Music Hall. Top of the Rock je oblíbený pro své ohromující výhledy na Manhattan, kdy je nádherně vidět i Empire State Building.

Top of the Rock, kouzelná vyhlídka při západu slunce
Top of the Rock, kouzelná vyhlídka při západu slunce

Vstupenky na vyhlídku je potřeba si rezervovat dopředu na určitou hodinu. Možnost rezervace je nabízena na oficiálních stránkách Rockefellerova centra. Nejvytíženější časy bývají okolo západu Slunce.

Tipy na oblíbená muzea v New Yorku

V New Yorku se nachází spousta fascinujících muzeí, celkově jich je asi více než 170. Mezi nejpopulárnější z nich patří Metropolitan Museum of Art, kde návštěvníci mohou prozkoumat rozsáhlé umělecké sbírky, nebo 9/11 Memorilal & Museum vzdávající památku obětem teroristického útoku z roku 2001.

9/11 Memorial & Museum

Národní památník a muzeum 11. září jsou jednou z nejsmutnějších zastávek ve městě, připomínají totiž téměř 3 000 obětí teroristických útoků z roku 2001. Jako památník slouží dvě nádrže v místech, kde stály původní mrakodrapy, nazývané jako dvojčata, Světového obchodního centra. Panely, jež obklopují nádrže, nesou vyrytá jména všech obětí.

Památník obětem 11. září 2001
Památník obětem 11. září 2001

Muzeum návštěvníkům nabízí pohled na události z 11. září prostřednictvím reálných nahrávek, autentických artefaktů a multimediálních prezentací. Vstup k památníku je zdarma, zato pro návštěvu muzea je třeba zakoupit vstupenky. Ceny se pohybují kolem 33 USD za dospělého.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitní muzeum umění, známé jako "The Met," představuje jedno z nejprestižnějších muzeí ve Spojených státech. S rozsáhlou sbírkou zahrnující mistrovská díla z různých kultur a období patří mezi nevynechatelná místa pro milovníky umění a historie. Trvalé sbírky, zejména na prvním a druhém patře, věnované řeckému, římskému, egyptskému a islámskému umění, patří k hlavním bodům zájmu.

Metropolitan Museum of Art
Metropolitan Museum of Art

Muzeum je velmi rozsáhlé, proto si na jeho návštěvu vyhraďte dostatek času. Významným lákadlem Metropolitního muzea umění je jeho střešní zahrada, kde mohou návštěvníci posedět a vychutnat si koktejly s výhledem na Central Park, které jsou obzvláště půvabné při západu slunce.

American Museum of Natural History

V přírodovědném muzeu nedaleko Central Parku na návštěvníky čeká více než 34 milionů exponátů, zahrnujících výstavy o pevnině, moři, vesmíru a mnoho dalšího. Mezi nejvyhledávanější exponáty patří kostry dinosaurů a motýlí skleník. Vzhledem k velké rozloze je však nemožné zhlédnout všechny expozice během jednoho dne.

American Museum of Natural History
American Museum of Natural History

Návštěvníci tak oceňují bezplatnou mobilní aplikaci, která poskytuje navigaci a zajímavé informace k vystaveným předmětům.

Galerie umění The Guggenheim

The Guggenheim, nebo také Solomon R. Guggenheim Museum, patří k nejznámějším uměleckým muzeím v USA, které vyniká nejen svými avantgardními expozicemi, ale i ikonickým designem navrženým Frankem Lloydem Wrightem. Muzeum se pyšní sbírkami děl od světově uznávaných umělců jako Picasso, Cézanne, Degas či Van Gogh.

Galerie umění The Guggenheim
Galerie umění The Guggenheim

Museum of Modern Art

Museum of Modern Art, zkráceně MoMA, není pouze pro milovníky umění, ale i pro ty, kteří milují pop kulturu a dějiny 20. století. Rozsáhlá sbírka zahrnuje díla od slavných umělců, jako je Picasso, Warhol, Van Gogh, Dalí a Monet. Návštěvníci ocení také sezónní střešní zahradní bar s výhledem na okolí.

Další zajímavá místa, která stojí za zmínku

Při procházce městem se určitě zastavte také u Chrysler Building, mrakodrapu s ikonickou špičkou, u opery ​​Metropolitan Opera House nebo se projděte v Battery Parku. Za zmínku pak určitě stojí také Washington Square Park, kde se schází pouliční hudebníci, umělci nebo šachoví nadšenci.

Oblíbeným parkem je i Bryant Park, který v zimních měsících hostí vánoční trhy. Za luxusními nákupy a přepychově zdobenými výlohami zamiřte na Pátou Avenue, kde můžete obdivovat největší obchodní centrum v New Yorku, Macy´s nebo nedaleko narazíte na katedrálu svatého Patrika. A na chvilku se zastavte i u koncertní síně Radio City Music Hall, která patří mezi největší kryté koncertní sály na světě, nebo u New York Public Library.

6ti patrové nákupní centrum Macy´s
6ti patrové nákupní centrum Macy´s

Pokud se zajímáte o sport, nesmíte vynechat návštěvu Madison Square Garden, která je domovskou stanicí basketbalového týmu New York Kniks, tak i hokejových New York Rangers a pohled na jejich zápasy a atmosféru v aréně je ohromujícím a nezapomenutelným zážitkem!

Madison Square Garden
Madison Square Garden

Zapomenout nesmíme ani na americké populární sporty baseball (NY Yankees) či americký fotbal (NY Giants).

Zajímavých míst, která New York ukrývá, je spousta, proto si na pobyt vyhraďte dostatek času.

Pár střípků na závěr

 • New York je domovem více než 8 milionů lidí, kteří mluví více než 800 jazyky.
 • Jedná se o obecně bezpečné město, ale jako v každém velkém městě je důležité si dávat pozor na své okolí a podniknout základní bezpečnostní opatření.
 • Nenoste s sebou velké sumy peněz. Používejte kreditní karty nebo debetní karty a cennosti nechte v hotelovém trezoru.
 • Před návštěvou města je dobré si do mobilního telefonu stáhnout offline mapy města pro rychlejší orientaci.
 • Česká mobilní data jsou v New Yorku velice drahá, přečtěte si jak řešit mobilní internet v USA.
 • Obecně platí, že všechny možné vstupenky je dobré zakoupit s dostatečným předstihem, na místě by se na vás už nemusela dostat řada.
 • Připravte se na velké davy lidí!
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!