Kanárské ostrovy: Rady a tipy na cestu
(naposledy upraveno 9.4. 2024)

Projdete se po měsíční krajině, chytíte tu nejlepší vlnu na surfu, vystoupáte do oblak ve výšce 3718 metrů nad mořem: To je jen pár věcí, které zažijete na Kanárských ostrovech, Havaji Evropy.

Pokud jednou na Kanárské ostrovy odjedete, ve vzpomínkách se k nim pravděpodobně budete stále vracet. Tak alespoň Kanáry popisuje mnoho cestovatelů a někteří se tam po několika letech dokonce odstěhovali natrvalo.

Nádherné pláže, stabilní příjemné klima po celý rok bez extrémních výkyvů, rozmanitost jednotlivých ostrovů a pro našince neobvyklá příroda je to, co Čechy na Kanárech tak láká. Spolu s příznivými cenami, které jsou podobné jako u nás, jsou Kanáry jasná volba.

Z Prahy zde navíc doletíte už za 5 hodin a nebudete se trápit ani výrazným časovým posunem a „pásovou nemocí“ – v létě je tu jen o hodinu méně než v Česku.

Umístění a poloha

Kanárské ostrovy jsou autonomním společenstvím Španělska a nacházejí se na úrovni Západní Sahary, cca 100 kilometrů od pobřeží Maroka. Hlavními ostrovy jsou větší Lanzarote, Gran Canaria, Fuerteventura a menší La Palma, La Gomera a El Hierro.

Kdy vyrazit

Kanárské ostrovy mají celoročně příznivé klima, pokud jsou vaším cílem zejména koupání a pláže, za nejlepší období pro návštěvu se považují měsíce červen až říjen. V těchto měsících se teplota pohybuje stabilně kolem 24 °C, nejvyšší denní teploty bývají kolem 27 °C.

Nejvíce vás oceán zahřeje na podzim – v září a říjnu dosahuje průměrné teploty 23 °C.

Od listopadu denní teploty postupně klesají až na 18 °C v lednu a únoru, kdy má podobnou teplotu i voda. Popsané klima platí pro pobřežní lokality, v horách bývá znatelně chladněji. I v chladných dnech ale nepodceňujte sílu zdejšího slunce: opalovací krém a kšiltovka či klobouk považujte za nutnost.

Na jednotlivých ostrovech lze zaznamenat mírné odchylky v klimatu: Ostrovy Lanzarote a Fuerteventura, které jsou blíže Západní Sahaře, jsou o něco teplejší než Tenerife či Gran canaria. Naopak na západních ostrovech jako El Hierro nebo La Palma je trochu chladněji a větrněji.

Co vám může dovolenou znepříjemnit, je vlna veder „Calima“ vyvolaná horkými větry ze Sahary, které postihují východní ostrovy. Urputná horka trvají pouze pár dnů v červenci a srpnu, a pokud na ně zrovna natrefíte, čekají vás na východních ostrovech parná vedra, a to i v horách.

Víza a režim vstupu

Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska, a tedy i Evropské Unie. Pro cestu nepotřebujete víza, stačí občanský průkaz či pas.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, domluvíte se francouzsky, německy i anglicky.

Španělsky Česky
Buenos días Dobrý den
Buenas tardes Dobré odpoledne
Buenas noches Dobrou noc
Hola Ahoj
Adiós Nashledanou
Gracias Děkuji
Por favor Prosím
Si/No Ano/Ne
No lo comprendo Nerozumím tomu
Maňana Zítra, ráno
Hoy Dnes

Peníze a měna

Kanárské ostrovy, potažmo Španělsko, jsou členem eurozóny, platí se tedy eurem. Platba kartou je obvyklá, jako všude je ale lepší mít alespoň nějakou hotovost: tu můžete vyměnit ve zdejších směnárnách nebo ještě v Česku. Dobrým řešením je také výběr eur z bankomatu – zde si ale předem u své banky zjistěte, jaký máte poplatek za mezinárodní výběr.

Na Kanárských ostrovech se platí eurem
Na Kanárských ostrovech se platí eurem

Ne všechny směnárny na Kanárech akceptují české koruny!

Při platbě kartou se vám může stát, že se terminál zeptá, zda chcete platit v eurech nebo v korunách – jedná se o tzv. dynamickou konverzi. Vždy volte eura – pro koruny byste dostali velmi nevýhodný kurz.

Očkování a zdravotní rizika

Při cestě na Kanárské ostrovy se nemusíte obávat žádných zdravotních rizik, očkování není potřeba.

V tzv. Centros médicos je k dispozici lékařská péče. Lékaři ambulantího oddělení ordinují 24 hodin denně, dokonce i o svátcích. Za konzultaci se platí hotově. Po návratu pojišťovny proplácí pouze předepsané léky.

Náboženství a kultura

Na ostrovech žije zhruba dva miliony obyvatel a většina z nich je silně nábožensky založena – podobně jako Španělé vyznávají mariánský kult, tedy uctívání Panny Marie.

Většina obyvatel je silně nábožensky založena
Většina obyvatel je silně nábožensky založena

Obyvatelé jsou velmi zruční a téměř každý ostrov má své vlastní řemeslo, například ostrovy La Gomera, La Palma a Tenerife jsou proslulé keramikou, z Gran Canaria budete mít příležitost odvézt si suvenýr v podobě ručních výšivek, z Lanzarote krajky a z La Palma nebo La Gomera pestrobarevné koberce.

Velkou tradici zde mají karnevaly, ten největší v Santa Cruz trvá 14 dní a pořádá se každoročně dva týdny před popeleční středou.

Doprava

Po ostrovech jezdí zelené autobusy, tzv. „guaguas“, které operují hlavně mezi většími městy. Pokud máte v plánu procestovat i menší vesničky, autobusové spojení si vždy zjistěte předem – může se stát, že autobus zde jezdí jen dvakrát denně. Jízdenky se kupují přímo u řidiče, cena závisí na délce jízdy, zpravidla ale za autobusovou dopravu utratíte podobnou částku jako v Česku.

Zelené autobusy, tzv. „guaguas“
Zelené autobusy, tzv. „guaguas“

Ceny taxi se liší region od regionu, většinou jde ale o přijatelné částky. Vyšší cenu si účtují za cestu z/na letiště. Je obvyklé, že se požaduje extra příplatek za zavazadla.

Obecně se na Kanárských ostrovech vyplatí pronájem auta: ceny jsou až překvapivě nízké. Pokud se chcete pohybovat napříč ostrovy, počítejte s tím, že většina autopůjčoven vám přepravu auta trajektem nedovolí. Informujte se proto o této možnosti předem.

Ceny za litr benzinu se pohybují cca 26 Kč/litr, na menších ostrovech počítejte se skromnějším počtem čerpacích stanic.

Pro dopravu napříč ostrovy můžete volit mezi trajekty a leteckým transportem. Ceny letenek jsou sice příznivé, trajekty ale vyjdou levněji. Připravte se, že ne z každého ostrova se dostanete na každý ostrov – většinou jsou nutné přestupy v hlavních přístavech. Na trajektu máte vždy možnost občerstvení.

Typická jídla a pití

Pochutnáte si hlavně na rybách a mořských plodech

Asi není překvapením, že na Kanárských ostrovech si přijdou na své milovníci ryb a mořských plodů, které zde umí připravit přímo dokonale, například s bylinkovou omáčkou majo verde, jejíž hlavní přísadou je koriandr a petržel. Pokud jste příznivci rybích polévek, nevynechejte ani caldo de pescado.

Polévka Caldo de pescado
Polévka Caldo de pescado

Jestliže vám rybina moc nevoní, kanárská kuchyně nabízí několik dalších polévek, například potaje de berros – řeřichová polévka s brambory, fazolemi, kukuřičným klasem a vepřovým masem, potaje – velmi hustá zeleninová polévka, která menší jedlíky zasytí i coby hlavní chod, oblíbenou je i rancho canario – silný vývar s masem a zeleninou a typickým zahuštěním gofio (původně mouka z ječmene nebo žita, dnes často nahrazována kukuřičnou nebo celozrnnou pšeničnou moukou).

Z masa je na ostrovech velmi populární králík (conejo), který se zde připravuje na nekonečně mnoho způsobů, nejčastější je úprava conejo en salmorejo – králík v pikantní rajčatové omáčce.

Z pití je nejoblíbenější káva a místní rum

Ačkoliv se vám pod „dobrý rum“ nejspíše vybaví spíše Kuba, Kanárské ostrovy mají také svůj vlastní, a navíc velmi dobrý a kvalitní, dokonce údajně s léčivými účinky. Za nejlepší místní značku se považuje Ron de la Aldeana ostrově La Gomera je medový rum, do kterého se přidává palmový sirup – je slabší než tradiční rum, obsahuje kolem 35% alkoholu.

Na Kanárech si pochutnáte i na oblíbeném koktejlu Cuba libre. Kromě dobrého rumu si nenechte ujít ani místní sladké víno Malvasía. Žízeň vás nedožene, ani pokud jste zarytí pivaři, nečekejte ale žádný zázrak: místní piva Tropical a Dorada sice neurazí, ale ani nenadchnou.

Cuba libre mají i na Kanárech
Cuba libre mají i na Kanárech

Stejně jako v celém Španělsku, i na ostrovech je velmi oblíbená káva, kterou místní pijí velmi silnou. Pokud jste zvyklí na presso, objednejte si café sólo, v případě cappuccina se jedná o café con leche /kafé kon leče/. O „cortado“ /kortado/ se dá říct, že se jedná o silnější capuccino s menším obsahem mléka.

Dostali jste chuť na ledovou kávu, poptejte café con leche y con hielo /kafé kon leče i kon ijelo/. Café bombón je sladká bomba – jedná se o kondenzované mléko s espressem. A pokud je pro vás obyčejná káva moc silná, ale milujete její vůni, zkuste leche manchada /leče mančada/ - horký šálek mléka lehce ochuceného kávou.

Turistické oblasti

Pokud přemýšlíte nad Kanárskými ostrovy jako o své další dovolené, je jen otázkou času, kdy si položíte otázku: „Na jaký ostrov vlastně jet?“ Ačkoliv s žádným neuděláte vyloženě chybu, jednotlivé ostrovy mají přece jen svá specifika.

Gran Canaria, nejrušnější ostrov pro klasickou koupací dovolenou

Turisticky nejpopulárnější ostrov Gran Canaria vyhlášený svými krásnými písčitými plážemi jako je Maspaloma del Inglés, které jsou obklopené hotely, restauracemi, bary a jiným turistickým zázemím. Nachází se zde i mnoho historických památek, za zmínku stojí stará část města Las Palmas, přijdou si tu na své i obdivovatelé přírody: celý ostrov byl prohlášen biosférickou rezervací UNESCO.

Na nejvyšší horu Španělska vystoupáte na ostrově Tenerife

Tenerife jako druhý nejoblíbenější ostrov pro vás bude ten pravý, pokud hledáte krásné pláže, a koupání chcete zkombinovat s cyklistikou nebo turistikou. Vystoupat můžete třeba na nejvyšší horu Španělska Pico el Teide, v takovém případě si ale přibalte větrovku a kalhoty – v 3 717 metrech nad mořem poznáte, co umí kanárský vítr.

Pico del Teide - nejvyšší hora Španělska
Pico del Teide - nejvyšší hora Španělska

Přečtěte si také: Ponořte se do tajemství ostrova Tenerife

Fuerteventura: větrný Karibik roztluče srdce nejednoho surfaře

Větrno vás ale nejvíce čeká na ostrově Fuerteventura, jehož jméno je pravděpodobně odvozeno od spojení „el viento fuerte“, které doslova znamená silný vítr. Místo toho, abyste se zděsili, zkuste si představit, jak brázdíte vlny oceánu na surfu, k čemuž má ostrov naprosto ideální podmínky.

Surfování na Fuerteventura
Surfování na Fuerteventura

Ze všech ostrovů je právě Fuerteventura nejblíže Sahaře a to se odráží i na písečném vzhledu ostrova, dokonce zde můžete najít i duny. Zatímco na historické památky tady moc nenarazíte, dech vám vyrazí hlavně krásné divoké pláže s azurovým mořem – Fuerteventura bývá často nazývána jako evropský Karibik. Ostrov nabízí i mnoho možností pěších a cyklistických výletů.

Na Lanzarote prozkoumáte neobvyklou krajinu plnou sopek a vulkánů

Ostrov Lanzarote vyniká unikátním vzhledem měsíční krajiny, kterou mu propůjčuje množství sopek a vulkánů, rozhodně ale nejde o mrtvé místo: Stejně jako Gran Canaria je i ostrov Lanzarote biosférickou rezervací. Výlet podnikněte třeba do národního parku Timanfayao nebo jeskyně Jameos del Aqua. Naleznete zde rovněž nádherné písčité pláže, za jednu z nejhezčích je považována Playa de Famara.

Národního park Timanfayao
Národního park Timanfayao

Praktické informace

Ačkoliv je na ostrovech standardní napětí 220 voltů, nemusí tomu tak být všude. Zejména ve starších budovách se lze setkat s 125 volty, pokud tedy chcete mít jistotu, že si mobil nabijete kdekoliv, přibalte si i adaptér do zásuvky.

Kanáry jsou velmi bezpečné, jako všude ve světe se tu ale můžete setkat s drobnou kriminalitou ve formě kapesních zlodějů. To platí především pro turistická centra a velká města, buďte proto zdravě obezřetní.

Sdílejte článek se svými přáteli!