Fuerteventura: Evropský Karibik s dechberoucími plážemi

Fuerteventura je sopečný a druhý největší Kanárský ostrov ležící v Atlantském oceánu. Svým teplým klimatem a nádhernými plážemi s křišťálově modrou barvou je ostrov často označován jako evropský Karibik. Návštěvníkům však nabízí daleko více ...

Španělská Fuerteventura společně s ostrovy Gran Canaria a Lanzarote tvoří provincii Las Palmas. V dávných dobách ostrov obývala dvě království, Maxorata a Jandía, přičemž toto dvojité rozdělení Fuerteventuře zůstalo dodnes. Oblasti jsou nyní rozdělené úžinou Istmo de la Pared, která se vytvořila značným úbytkem vody. Společné hlavní město nese označení Puerto del Rosario, česky řečeno Přístav růží, a najdeme jej na severovýchodě ostrova.

Zajímavý je i překlad Fuerteventury, kdy se můžeme bavit o slovním spojení „Silný vítr“, nebo „Silné štěstí“. Odpovídající je však vítr, jelikož na ostrově fouká velmi často. Krajina převážně připomíná poušť, může za to jak suché podnebí, tak fakt, že se jedná o sopečný ostrov. Zajímavostí je, že vítr je tu místy natolik silný, že na ostrov přináší písek ze Sahary, která je vzdušnou čarou vzdálená zhruba 100 kilometrů. Celkový počet přírodních pláží na ostrově se pohybuje kolem 150.

Přečtěte si také rady a tipy pro cestu na Kanárské ostrovy.

Přímo z Prahy na Fuerteventuru vede přímé letecké spojení, které zajišťují i nízkonákladoví dopravci, proto se ceny pohybují poměrně nízko. Doba letu je kolem 5 hodin a nejbližším plážovým letoviskem nacházejícím se u letiště je Puerto del Rosario.

Střípky z historie

Ačkoliv cestovní ruch se na ostrově usadil poměrně nedávno, neznamená to, že do té doby žil ostrov v zapomnění, ba naopak. Historie Fuerteventury sahá zhruba 20 milionů let zpět, kdy se postupně začala formovat silnými sopečnými erupcemi. Poslední sopečná erupce ostrov postihla zhruba 5 000 let zpátky, tudíž již nehrozí žádné nebezpečí.

Na ostrově najdete pozůstatky sopečné činnosti
Na ostrově najdete pozůstatky sopečné činnosti

Předpokládá se, že prvními obyvateli ostrova byli Afričané, které následně vystřídali Féničané, Španělé a Portugalci. Významným se stal rok 1402, kdy došlo k dobytí ostrova a následnému založení prvního hlavního města, Betancurie.

Velmi často byly na Fuerteventuru pořádány pirátské nájezdy, a tak se většina obyvatel přesunula do vnitrozemí a podél pobřeží se vystavělo několik hradů. A v roce 1927 byla Fuerteventura prohlášená jako součást provincie Las Palmas.

Jaké je ideální období na návštěvu?

Fuerteventura nabízí celoročně příjemné teploty k návštěvě, avšak v zimních měsících jsou na ostrově nejsilnější poryvy větru, které můžou být místy opravdu nepříjemné. V létě se průměrné teploty pohybují kolem 29 °C a v jiných ročních obdobích je to kolem 23 °C.

Fuerteventura je ideální navštívit v létě
Fuerteventura je ideální navštívit v létě

Dešťové přeháňky jsou tu velmi ojedinělé, stačí se tak připravit pouze na vysoké teploty doprovázené větrem.

Pláže a hotely na Fuerteventuře

Pláž Esmeralda

O Fuerteventuře se tvrdí, že se tu nachází ty vůbec nejkrásnější pláže ze všech Kanárských ostrovů a na výběr je jich opravdu požehnaně. Vyhledávaná je zejména široká pláž Esmeralda, která je se svými poklidnými vlnami a pozvolným vstupem do vody vhodná na koupání. Přímo u pláže stojí R2 Pájara Beach, čtyřhvězdičkový komplex, který na základě recenzí nabízí výtečné občerstvení a skvělé zázemí pro páry i rodiny.

Hotel R2 Pájara Beach - další fotky
Hotel R2 Pájara Beach - další fotky

A jen 2 kilometry odtud najdeme SBH Monica Beach Resort, jehož součástí je i půjčovna kol, díky nimž tak snadněji prozkoumáte okolí resortu. Na přilehlé pláži Esmeralda budete překvapeni nejen minimem větru, ale také minimem turistů, kteří míří raději na divočejší pláže, jako je Cofete nebo Matorral.

Hotel SBH Monica Beach Resort - další fotky
Hotel SBH Monica Beach Resort - další fotky

Pláž Corralejo

Za návštěvu rozhodně stojí i pláž Corralejo, v jejíž těsné blízkosti se nachází Dunas de Corralejo, zlaté písčité duny. Tyrkysově modrá voda se line podél devítikilometrového pobřeží pokrytého pískem, který se vytvořil erozí mořských mušlí.

Pláž Cofete

Za jednu z nejdivočejších je považovaná pláž Cofete, která není nijak upravovaná, naskýtá se vám tak jedinečná možnost prozkoumat panenské krásy ostrova na pláži dlouhé neuvěřitelných 14 kilometrů.

Pláž Cofete
Pláž Cofete

Další vyhledávané pláže

Mezi další vyhledávané pláže na ostrově patří Ajuy, El Aljibe de la Cueva nebo Gran Tarajal.

Jaká místa navštívit

Na Fuerteventuře se lze věnovat spoustě aktivitám. Ať už se rozhodnete lenošit na nádherných pláží, surfovat nebo prozkoumávat místní památky, věříme, že si to v tomto španělském ráji užijete.

Abyste mohli ostrov prozkoumat křížem krážem a na vlastní oči si tak prohlédnout přírodní i historické cíle, doporučujeme si zapůjčit auto.

El Faro del Tostón, pruhovaný maják na severozápadě ostrova

Doslova kouzelné místo, které stojí za návštěvu, je maják del Tostón, kde je možné sledovat jedny z nejkrásnějších západů slunce na ostrově. Stejně tak se tu můžete mezi útesy vykoupat v průzračně modré vodě nebo prozkoumat muzeum rybolovu, které se nachází uvnitř majáku.

El Faro del Tostón
El Faro del Tostón

Nedaleko odsud jsou Piscinas naturales neboli přírodní bazény nabízející sluncem prohřátou a nádherně čistou vodu. Určitě se tak vyplatí tato dvě místa spojit v jeden výlet.

Posvátná hora Tindaya

Zajímavostí ostrova je posvátná hora Tindaya, jejíž stáří se odhaduje na neuvěřitelných 18 milionů let. Jedná se tak možná o vůbec první útvar na Fuerteventuře, který se dá zblízka prozkoumat při výšlapu na vrchol. Rytiny, které byly nalezeny na vrcholu hory, naznačují, že se jednalo o posvátné místo, které navštěvovali již první obyvatelé ostrova.

Přírodní rezervace Jandía

Katalogové pláže, a ještě nádhernější přírodní scenérie nabízí přírodní rezervace Jandía nacházející se na jihu ostrova. Vydejte se za poznáním člověkem nenarušené přírody nebo se věnujte vodním sportům. Nejrozšířenější je v dané oblasti surfování. Při výšlapu na některý z pahorků se vám jako na dlani naskytne pohled na sopečnou, téměř až černě zbarvenou půdu doplněnou neposednými vlnami oceánu.

Písečné duny Corralejo

Zatímco přírodní rezervace Jandía se rozprostírá na jihu ostrova, za písečnými dunami se vydáme na sever. Písečné duny Corralejo jsou společně s nekonečnými plážemi součástí přírodního parku, který vás vmžiku uchvátí největším systémem písečných dun na Kanárských ostrovech. Ucelený pohled získáte po výšlapu na Červenou horu, která láká všechny fotografy z okolí. Při troše štěstí spatříte mimo jiné ohroženého ptáka Hubara, který v přírodním parku Corralejo žije.

Písečné duny Corralejo
Písečné duny Corralejo

Milovníci adrenalinu mohou písečné duny prozkoumat ještě trochu originálněji, a to jízdou v buggy.

Město Betancuria, nejstarší místní město

Do roku 1834 byla Betancuria hlavním městem Fuerteventury, nyní je tím nejstarším, avšak poskrovnu obydleným. Řeč je o nejzelenější části celého ostrova, které sice nemá přímý přístup k plážím a vodě, avšak nabízí spoustu zajímavých historických zastávek.

Konkrétně navštivte kostel Santa María, který byl postaven již v 15. století, nebo si osvojte nové znalosti o historii Fuerteventury v archeologickém muzeu Betancuria. A v neposlední řadě do svého itineráře přidejte vyhlídku Morro Velosa, které dominují sochy fuerteventurských králů.

Pico de la Zarza, nejvyšší hora na ostrově

Vůbec tím nejvyšším místem na ostrově je vrchol hory Pico de la Zarza nacházející se v nadmořské výšce 807 metrů. Na cestu se nezapomeňte namazat opalovacím krémem, vzít si s sebou dostatek tekutin a přikrývku hlavy. Místní počasí je opravdu tropické a výšlap zabere kolem dvou hodin. Po zdolání Pico de la Zarza budete odměněni dalším krásným výhledem na Fuerteventuru.

Pohled z nejvyšší hory ostrova Pico de la Zarza
Pohled z nejvyšší hory ostrova Pico de la Zarza

Villa Winter, budova opředená nacistickými pověstmi

Snad to nejkurióznější místo celého ostrova představuje Villa Winter, o které místní obyvatelé tvrdí, že se zde ukrývali nacisté, kterým se podařilo díky falešným dokladům uprchnout ze země. Pravděpodobnější však je, že vila patřila bohatému německému inženýrovi, který se na Fuerteventuru s podnikatelským záměrem přestěhoval.

Villa Winter
Villa Winter

Muzeum sýrů Majorero

Pokud venku nepanuje dvakrát příznivé počasí, zkraťte si dlouhé chvíle návštěvou muzea sýrů. Právě sýr Majorero je pro ostrov velmi typický a během prohlídky se o něm dozvíte vše, od původu jména přes způsob jeho výroby. Na závěr nechybí ani ochutnávka a návštěva místního obchůdku, kde si sýr Majorero můžete zakoupit i domů.

Oasis park, oblíbený zvířecí park

Jedním z nejvyhledávanějších míst na ostrově, zejména rodinami s dětmi, je Oasis park, který nabízí jedinečný zážitek z blízké interakce se zvířaty. Možné je například osobně nakrmit žirafy nebo si pohladit velbloudy. Součástí parku je nejen zoo, ale také botanická zahrada, které dominují různé druhy kaktusů. Areál si projděte buď pěšky, nebo si užijte jízdu vláčkem. Rozhodně nevynechejte ani bohatý doprovodný program, jako je vystoupení ptáků, lachtanů nebo plazů.

Nutné je však počítat s vyšším vstupným, které se pohybuje kolem 35 €.

Ostrov Lobos, lodní výlet

Výletním trajektem se můžete dostat na sousedící ostrůvek Lobos, kde žije kolonie tuleňů. Pobyt na ostrově je časově limitován a nikdo tu nesmí strávit dobu delší než 4 hodiny. Nutné je mít i povolení vstupu, které však obdržíte zakoupením lístku na trajekt. Užijte si tu koupání v průzračně modrých lagunách nebo se vydejte na Vista la Caldera, tedy na vyhlídku nacházející se na nejvyšším bodě ostrůvku Lobos.

Sdílejte článek se svými přáteli!