Ponořte se do tajemství ostrova Tenerife
(naposledy upraveno 7.5. 2024)

Největší z Kanárských ostrovů, Tenerife, nabízí spoustu možností, jak si užít senzační dovolenou. Ať už toužíte po dobrodružství v divočině, relaxaci na pláži nebo po poznávání historie a kultury, Tenerife má co nabídnout.

Tenerife ohromuje svou rozmanitou krajinou, která zahrnuje nejen sopečné vrcholy a skalnaté útesy, ale také bujnou vegetaci tropických lesů a malebné pláže s vulkanickým pískem. S vyhlášeným národním parkem Teide, nejvyšší horou Španělska a s nádhernými skalními útvary Los Gigantes nabízí ostrov spoustu turistických cílů pro milovníky přírody i adrenalinu.

Ostrov disponuje dvěma letišti, která zajišťují letecká spojení s hlavními městy Evropy, včetně letů z Prahy. Letiště Tenerife North slouží pro vnitrostátní lety a propojuje ostrov s různými španělskými destinacemi a dalšími Kanárskými ostrovy. Na druhé straně ostrova leží letiště Tenerife South, které je určené především pro mezinárodní lety.

Uličky v Tenerife je Santa Cruz de Tenerife
Uličky v Santa Cruz de Tenerife

Největším a zároveň hlavním městem Tenerife je Santa Cruz de Tenerife, centrum zábavy, nákupů a skvělé místo pro objevování místní kultury.

Přečtěte si také: Kanárské ostrovy: Rady a tipy na cestu

Rozmanitost Tenerife: Od pláží k horám a zpět

Rozdělit by se dalo Tenerife na několik oblastí, přičemž každá návštěvníkům nabídne jedinečný zážitek.

Na jižním pobřeží ostrova se rozkládají populární letoviska jako Playa de las Américas, Los Cristianos a Costa Adeje. Tyto oblasti jsou známé svými rozsáhlými písečnými plážemi a bohatým nočním životem. Jsou ideální pro turisty, kteří na Tenerife míří za koupáním, vodními sporty a zábavou.

Teide National Park
Teide National Park

Ve středu ostrova se nachází oblíbený výletní cíl, kterým je Teide National Park, národní park, v němž je k vidění nejvyšší hora Španělska, tedy sopka Teide. Tato oblast je jako dělaná pro pěší turistiku, horolezectví a pozorování hvězd díky minimálnímu světelnému znečištění.

Bohatá historie ostrova se odráží ve městech a vesnicích, jako je La Laguna, La Orotava a Garachico. Prohlédnout si zde lze koloniální architekturu, ztratit se v malebných uličkách a prozkoumat tradiční kanárskou kulturu. Pro okolí města Los Gigantes na jihozápadě ostrova jsou typické strmé útesy a krásné výhledy na moře. Zúčastnit se tu můžete lodních výletů spojených s pozorováním delfínů a velryb nebo si zkrátka jen užít klidnější atmosféru mimo rušná letoviska.

Město Puerto de la Cruz
Město Puerto de la Cruz

Pohodovou dovolenou plnou přírodních krás nabídne i vnitrozemí Tenerife, kde se rozkládají horská městečka jako Vilaflor. Severní část ostrova je zelenější a méně turisticky orientovaná než jih. Navštívit se tu vyplatí města jako Puerto de la Cruz a Garachico, která ukrývají půvabné pláže, přírodní bazény a restaurace servírující tradiční kanárskou kuchyni.

Nejlepší pláže Tenerife

Na Tenerife najdeme různorodé pláže, od vulkanických s černým pískem po pláže s jemným zlatavým pískem. Rozsáhlé písečné pláže na jihu ostrova, jako je Playa de las Américas, jsou známé bohatým nočním životem, zatímco na severu ostrova se nachází klidnější pláže se zelení kolem, jako je Playa de las Teresitas a Playa Jardín. Kam se vyplatí zavítat?

Vulkanická pláž Playa de las Américas

Jedna z nejoblíbenějších pláží, kterou je Playa de las Américas, se nachází ve stejnojmenném letovisku na jižním pobřeží Tenerife, nedaleko živého městečka Los Cristianos. Jižní část Tenerife je obecně slunečnější než sever, takže pokud hledáte slunce, pláže a noční život, jedná se pro vás o ideální destinaci. Vulkanická pláž s černým pískem láká nejen mladé cestovatele, ocení ji také fotografové, a to zejména během kouzelných západů slunce.

Podél pláže se táhne promenáda plná obchodů, restaurací, kaváren a nočních klubů, kde můžete protančit celou noc. Na pláži nechybí sociální zařízení, možnost pronájmu lehátek nebo škola surfování. Vlny tu však dokážou být divoké, proto se nejedná o místo vhodné pro rodiny s malými dětmi.

Playa del Duque a Playa de Fañabé

V letovisku Costa Adeje většina návštěvníků směřuje na pláže Playa del Duque a Playa de Fañabé.

Dlouhá pláž Playa del Duque s jemným světlým pískem je oceněná prestižní modrou vlajkou, která se uděluje plážím splňujícím přísné ekologické požadavky. Podél pobřeží je voda mělká a obvykle bez velkých vln. Okolí oživují promenády plné obchodů a restaurací s krásnými výhledy na okolí. Na pláži najdete dostatek lehátek a slunečníků, stejně jako placené sprchy a toalety. V blízkosti Playa del Duque stojí obchodní centrum, kam se je možné schovat před spalujícími slunečními paprsky.

Playa de Fañabé
Playa de Fañabé

O něco poklidnější je pláž Playa de Fañabé, dlouhá více než půl kilometru, která taktéž slibuje pozvolný vstup do moře, a tak ji ocení i rodiny s dětmi. Jelikož se jedná o městskou pláž, nechybí v jejím okolí kavárny, restaurace ani suvenýrové obchody.

Playa de Fañabé je ideální pro procházky po pláži, plavání, opalování se nebo pro vyzkoušení různých sportovních a vodních aktivit. Dopravit se pohodlně na pláž je možné autem, autobusem nebo taxíkem, případně si zajistit ubytování u pláže ve vyhledávaném hotelu Iberostar Sábila.

Playa de las Vistas s bohatým vyžitím

Široká písečná pláž playa de las Vistas, nacházející se v letovisku Los Cristianos, nabízí snadný přístup do vody pro všechny návštěvníky a je obklopená malebnou promenádou s restauracemi, malými supermarkety a plážovými bary. S délkou téměř jeden kilometr je ideální pro dlouhé procházky podél pobřeží, ale i pro relaxaci na lehátku, které si je tu možné pronajmout.

Playa de las Vistas je hojně navštěvovaná jak místními obyvateli, tak turisty, kteří pobývají v hotelech a apartmánech kolem. Na pláži nechybí volejbalová hřiště, bezplatné sprchy a toalety nebo bezbariérový přístup.

Saharský písek zdobí Playa de Las Teresitas

Poblíž hlavního města Santa Cruz de Tenerife se určitě vyplatí navštívit uměle vytvořenou pláž Playa de Las Teresitas, dlouhou kilometr a půl, jejíž zlatý písek sem byl dovezený ze Sahary. Písek, který na slunci doslova září, vytváří idylický kontrast s průzračně modrou vodou a majestátními výhledy na hory kolem.

Playa de Las Teresitas
Playa de Las Teresitas

Pláž Teresitas je vybavena veřejnými sprchami, toaletami i lehátky a slunečníky k pronájmu. V okolí lze nalézt několik plážových klubů či barů a ti, kteří chtějí strávit den na pláži aktivně, mají možnost vyzkoušet mnohé vodní sporty, jako je paddleboarding a jízda na kajaku.

Playa de la Tejita, jedna z největších tenerifských písečných pláží

Další populární pláží na jižním pobřeží Tenerife je Playa de la Tejita, ležící nedaleko letoviska El Médano. S více než jedním kilometrem délky a na některých místech až sto metry šířky je Playa de la Tejita jednou z největších přírodních písečných pláží na Tenerife. Z toho důvodu, že se jedná o rozlehlé prostranství, zde často bývají vlny a velký vítr. Napříč pláží s tmavým vulkanickým pískem jsou k pronájmu lehátka a slunečníky.

Playa de la Tejita
Playa de la Tejita

Na své si zde přijdou také nudisté, pro které je vyhrazená jihovýchodní část pláže. V blízkosti Playa de la Tejita nejsou žádné restaurace nebo kavárny, ale nedaleká města jako Los Abrigos a El Médano nabízejí dostatek stravovacích i ubytovacích možností.

V neposlední řadě mezi vyhledávané pláže na Tenerife patří menší pláž Playa de la Arena nebo Playa El Médano, která je oblíbená především mezi příznivci vodních sportů.

Aktivity a zábava

Prozkoumat ostrov Tenerife znamená objevovat jeho rozmanitost a krásu, od surfování na divokých vlnách přes ochutnávku místní gastronomie po dobrodružství při paraglidingu. Ať už se vydáte na výšlap na majestátní Pico del Teide, anebo raději prozkoumáte pyramidy Güímar, určitě si odnesete originální zážitek z dovolené. Možností, co na ostrově podniknout, je nepřeberné množství, co konkrétního tedy na tomto nádherném ostrově zažít?

Tipy na adrenalinové aktivity

Pokud si z dovolené chcete odnést trochu adrenalinový zážitek, nemůžete minout nabídku surfování, windsurfingu nebo paraglidingu na Kanárských ostrovech, kde jsou k těmto sportům ideální podmínky.

Silné větry na ostrově jsou vhodné pro windsurfing
Silné větry na ostrově jsou vhodné pro windsurfing

Windsurfingoví nadšenci ocení silné a stálé větry vanoucí z pevniny. Oproti tomu paragliding nabízí neuvěřitelné výhledy na ostrov a jeho sopečnou scenérii. Díky dlouhým slunečným dnům a stabilnímu klimatu se tu dá surfovat pomalu celý den, a to ať už jste začátečníkem nebo zkušeným surfařem.

Turistické výšlapy po okolí

Tenerife je úžasným místem pro turisty, kteří rádi objevují krásy země pěšky. S rozmanitou krajinou, která zahrnuje sopečný terén, bujně zelené lesy nebo rozlehlé pláže nabízí ostrov nepřeberné množství úchvatných turistických tras. Jedním z nezapomenutelných zážitků je výšlap na nejvyšší bod celého Španělska, kterým je sopka Pico del Teide.

Vulkán Pico del Teide
Vulkán Pico del Teide

Obecně národní park Teide, v němž se sopka nachází, patří k oblíbeným výletním cílům. Zážitkem však mohou být i méně náročné trasy, ať už podél pláží nebo napříč historickým centrem měst. Nikdy si s sebou na výpravu nezapomeňte vzít dostatek vody a pokrývku hlavy.

Možnost zapůjčení auta a prozkoumání ostrova

Zapůjčení auta je skvělý způsob, jak prozkoumat různorodé kouty tohoto jedinečného ostrova. Tras, které je možné podniknout, je nekonečné množství. Jednou z oblíbených variant je odstartování cesty v letovisku Los Cristianos na jihu Tenerife. Následně se vydejte směrem k vnitrozemí ostrova, kde se nachází historií protkané městečko Granadilla de Abona. Odtud se po zhruba hodině cesty dostanete do národního parku Teide se zmiňovanou sopkou.

Spoustu cest provází fascinující výhledy na sopečnou krajinu, pobřezí ostrova nebo na rozmanitou přírodu. S hustou sítí benzinových stanic a dobře udržovanými silnicemi je Tenerife pro objevování autem jako dělané.

Pyramidy Güímar

Na jihovýchodě ostrova jsou k vidění pyramidy Güímar. Dohromady se jedná o šest konstrukcí ve formě stupňovitých pyramid, jejichž stáří je předmětem debat, ačkoliv nejpřijímanější teorie pochází z 19. století. I přes různé teorie o stáří a účelu těchto pyramid nadále přitahují pozornost návštěvníků a badatelů z celého světa. Projít si tu můžete také park, ve kterém mimo jiné rostou jedovaté rostliny z různých koutů světa.

Pyramidy v Güímar
Pyramidy v Güímar

Botanické zahrady Puerto de la Cruz

Za dalším vyhlášeným turistickým cílem zamíříme na severovýchodní pobřeží ostrova, kde jsou botanické zahrady Puerto de la Cruz. Tyto zahrady byly založeny na příkaz krále Karla III. na konci osmnáctého století s cílem poskytnout místo, kde by se mohly exotické rostliny přivezené z Asie a Ameriky přizpůsobit klimatu před převozem na pevninské Španělsko. Mnoho z těchto druhů zde zůstalo dodnes, díky čemuž můžeme obdivovat jednu z nejkrásnějších španělských botanických zahrad. Zároveň se jedná o druhou nejstarší botanickou zahradu v zemi, hned po té v Madridu.

Veřejnost si tu může prohlédnout kolem 4 000 druhů rostlin, včetně palem, suchozemských i vodních rostlin a dalších.

Útesy Los Gigantes

Los Gigantes je populární letovisko na západním pobřeží Tenerife, známé především díky stejnojmenným útesům. Město turisty láká nejen na magickou podívanou na útesy, ale také na přístav plný malých jachet, pláž s černým sopečným pískem a na spoustu restaurací a obchodů. Útesy Los Gigantes, nazývané jaké „útesy obrů", dosahují výšky 500 až 800 metrů a jsou nejlépe vidět z lodi.

Útesy Los Gigantes
Útesy Los Gigantes

Loro Parque neboli Tenerife zoo

Prohlédnout si zblízka stovky zvířat je možné v Tenerife zoo, známou pod jménem Loro Parque. Od svého založení v roce 1972 se vyvinula z původního ráje pro papoušky na rozlehlou zoo s rozmanitou kolekcí zvířat a rostlin. V současné době je k vidění kolem 4 000 druhů, jedná se tak o největší sbírku papoušků na světě. Ty Loro Parque nejen chová, ale také přispívá k ochraně těchto zvířat po celém světě.

Bazén pro delfíny v Loro Parque
Bazén pro delfíny v Loro Parque

Dále je zde k vidění největší bazén pro delfíny v Evropské unii, největší vnitřní výstava tučňáků na světě a nejdelší tunel se žraloky v Evropské unii. Loro Parque se také pyšní tím, že je jedním z mála míst v EU, kde jsou chovány kosatky.

Průzkum hlavního města Santa Cruz de Tenerife

Výlet po Santa Cruz de Tenerife, tedy hlavním městě, si užijí návštěvníci všech věkových kategorií. Slunné hlavní město nabízí spoustu zajímavých míst a aktivit, kterým je možné se tu věnovat.

Auditorio de Tenerife
Auditorio de Tenerife

Vynechat byste rozhodně neměli atraktivní botanickou zahradu, parky nebo památky. Prozkoumejte úzké uličky historického centra a zastavte se u architektonických skvostů, jako je Auditorio de Tenerife Adán Martín, nebo se vydejte na výlet do přírodního parku Anaga, který láká milovníky turistiky. Případně si užijte klidné odpoledne na krásné pláži Las Teresitas poblíž hlavního města. V Santa Cruz de Tenerife samozřejmě narazíte i na spoustu obchodů, restaurací nebo na vodní park.

Siam Park, jeden z největších aquaparků

Siam Park, otevřený v roce 2008, se pyšní titulem jednoho z největších tematických vodních parků v Evropě. Aquapark se rozprostírá na ploše 185 000 m², která je pokrytá množstvím skluzavek, mezi nimiž nechybí ani 28 metrů dlouhá skluzavka s téměř svislým sklonem.

Pro ty, kteří hledají pohodovější alternativy, jsou k dispozici atrakce jako „Mai Thai River“, kde se můžete napříč parkem projet po řece na kruhu.

Na své si přijdou všichni návštěvníci, nechybí totiž ani doprovodný program, jako je krmení či cvičení lachtanů.

Tipy na další zajímavá místa

Mezi další zajímavá místa na ostrově se řadí například Paisaje Lunar, úchvatná lunární krajina, která mnohdy slouží jako výletní cíl aktivních návštěvníků. Nebo zamiřte na výpravu k majáku Punta de Teno, který se nachází na nejzápadnějším místě celého ostrova. Zážitkem je již samotná cesta k majáku, která je provázená nádhernými výhledy.

Průvodce pro turisty: ubytování, stravování a doprava

Aby byl pobyt na ostrově Tenerife, jedné z perel Kanárských ostrovů, co nejvíce užitý, je vhodné si dopředu zjistit několik informací. Užitečné je mít přehled o ubytovacích možnostech, gastronomických zážitcích nebo o nabízených způsobech dopravy.

Letoviska, kde se lze ubytovat

Na severním i jižním pobřeží ostrova se nachází několik skvělých letovisek, která nabízejí ideální možnosti ubytování pro turisty. Na severu najdete Puerto de la Cruz a Santa Cruz de Tenerife, zatímco na jihu jsou oblíbená letoviska jako Los Cristianos, Playa de las Américas a Costa Adeje.

Puerto de la Cruz je malebné letovisko s bohatou historií a nádhernými plážemi. Jeho hlavní pláž, Playa del Jardín, přitahuje návštěvníky díky černému písku a krásným výhledům na oceán. V blízkosti letoviska narazíme na lákadla jako botanické zahrady a na Loro Parque, obrovskou zoo.

Playa del Jardín
Playa del Jardín

TOP 3 nejlepší hotely v Puerto de la Cruz

Santa Cruz de Tenerife, hlavní město ostrova, je vhodným výchozím bodem pro ty, kteří chtějí prozkoumat historické památky, které Tenerife nabízí. Kromě historického městského centra s mnoha obchody a restauracemi se jedná o místo s bohatým nočním životem.

Letovisko Playa de las Américas na jižním pobřeží je taktéž známé pestrým nočním životem nebo velkými nákupními centry, zatím co Costa Adeje nabízí luxusní hotely a nejhezčí pláže na ostrově, jako je Playa del Duque. Jedním z hlavních turistických cílů Costa Adeje je Siam Park, který je považován za nejlepší vodní park na světě. Pro milovníky golfu je tu také několik vynikajících golfových hřišť s panoramatickými výhledy na oceán a okolní ostrovy. Kromě toho je Costa Adeje ideálním výchozím bodem pro výlety po ostrově, jako je návštěva národního parku Teide nebo průzkum malebných vesniček v okolí.

Výhled na moře v Costa Adeje
Výhled na moře v Costa Adeje

TOP 3 nejlepší hotely v Costa Adeje

Na škodu není ani ubytovat se v Los Cristianos, městečku ideálním pro rodiny s dětmi, kde můžete podniknout výlety spojené se šnorchlováním nebo pozorováním delfínů. V každém z těchto letovisek je na výběr z desítek hotelů a apartmánů, od luxusních resortů po butikové rodinné hotely.

Kanárská kuchyně a restaurace

Kanárská kuchyně je rozmanitá, přináší jedinečnou kombinaci exotických chutí a tradičních postupů. Mezi nejtypičtější pokrmy kanárské kuchyně patří papas arrugadas con mojo, což jsou vařené brambory s charakteristickou křupavou kůrkou, podávané s pikantní omáčkou mojo.

Vařené brambory s křupavou kůrkou, podávané s pikantní omáčkou Mojo
Vařené brambory s křupavou kůrkou, podávané s pikantní omáčkou Mojo

Oblíbeným pokrmem je také caldo de millo, hustá polévka z kukuřice s cizrnou a dalšími ingrediencemi. Tradiční specialitou je i gofio escaldado, směs pražené mouky s masovým nebo rybím vývarem, a conejo con salmorejo, tedy králík marinovaný v kořeněné směsi, podávaný obvykle s papas arrugadas.

Kromě toho Kanárské ostrovy nabídnou širokou škálu čerstvých ryb a mořských plodů, které se podávají v různých podobách, od klasických smažených ryb až po různé rybí speciality. Nepřehlédněte ani tradiční kanárské sýry a vína, která si získala světovou proslulost svou vynikající kvalitou a chutí. Pro milovníky sladkého stojí za zmínku dezerty, jako je frangollo nebo bienmesabe, jehož hlavními ingrediencemi jsou med a vaječný žloutek.

Lehčí oběd v podobě chobotnice se salátem
Lehčí oběd v podobě chobotnice se salátem

Kanárská kuchyně se také vyznačuje přítomností unikátních ingrediencí, mezi nimiž figuruje například gofio, tradiční mouka vyrobená z pražených obilovin, zejména kukuřice nebo pšenice. Tato mouka je základem mnoha kanárských pokrmů. Dále nelze opomenout černé brambory a bohatý výběr ovoce. Dopřejte si během pobytu exotické plody jako mango, papáju či banány, které se zároveň často používají ve sladkých dezertech a čerstvých šťávách.

Nenechejte si ujít návštěvu guachinches, malých podniků nabízejících autentické domácí jídlo, tradiční atmosféru a místní víno.

Doprava a bezpečnost

Pokud jde o dopravu na Tenerife, máte několik možností, jak se po ostrově pohybovat. Veřejná doprava je dobře organizovaná a díky autobusům se dostanete do většiny měst, vesnic a turistických atrakcí. Pro ty, kteří preferují pohodlí, je k dispozici možnost využití taxi služeb nebo soukromé přepravy, kterou zajišťují například vybrané hotely. Jedná se zejména transfery z letiště přímo k ubytování. Alternativou je také pronájem auta, díky čemuž můžete objevovat ostrov podle vlastního rozvrhu a dostat se i do míst, kam autobusy nemají přístup.

Tenerife je obecně považováno za bezpečnou destinaci k návštěvě, je však vhodné dodržovat základní opatření. Mějte své cennosti vždy pod dozorem a nedávejte je zbytečně na odiv na rušných veřejných místech.

Plánování dovolené

Během plánování dovolené na Tenerife začněte tím, že si dobře promyslíte, kdy chcete na ostrov vyrazit. Tenerife nabízí skvělé počasí po celý rok, ale pokud chcete uniknout davům a získat levnější ubytování a letenky, zvažte cestu mimo hlavní turistickou sezónu, například během jara nebo podzimu. Kromě toho se doporučuje rezervovat ubytování a pronájem auta s předstihem, zejména pokud plánujete cestovat během hojně navštěvovaných období, jako jsou Vánoce nebo letní prázdniny.

Nezapomeňte si také naplánovat návštěvu hlavních atrakcí, jako je národní park Teide. Nakonec si vyberte ubytování podle svých preferencí a rozpočtu - od luxusních hotelů a vil po útulné apartmány. S těmito tipy a triky budete mít zajištěnou skvělou dovolenou na Tenerife plnou nezapomenutelných zážitků.

Největší z Kanárských ostrovů je jedinečným rájem pro každého, kdo touží po nezapomenutelném dobrodružství plném krásných pláží, fascinujících sopečných scenérií a kulturních zážitků. Prozkoumejte Tenerife a přesvědčte se sami o jeho kouzlu a pohostinnosti místních obyvatel, které vás přimějí se sem znovu vrátit.

Sdílejte článek se svými přáteli!