Exotika, která nezruinuje peněženku. Je Djerba ta pravá volba?

Ostrov, na kterém proplujete do víru exotiky, láká na dlouhé písečné pláže a slibuje luxusní pobyt v hotelových resortech. Djerbu najdete na východě Tuniska, obklopenou vlnami středozemního moře. Dostupná alternativa pro ty, kteří touží po blízké exotice.

Dostat se z pražského letiště na Djerbu je otázka zhruba tří hodin, tudíž ideální čas pro menší zdřímnutí. Djerba má menší letiště Djerba-Zarzis sloužící především pro účely turistiky a následný rozvoz z letiště do hotelových rezortů vám zabere maximálně hodinu. Ceny zpátečních letenek začínají na 5 000 Kč v nejlevnějších měsících, v sezóně však počítejte s cenami i o několik tisíc vyššími.

Vyplatí se pár korun připlatit, zvolit ubytování v hotelu s all inclusive programem a máte vše bez starosti.

Letiště Djerba-Zarzis
Letiště Djerba-Zarzis
Rady a tipy na cestu do Tuniska

Ostré slunce a teploty šplhající k 40°C

Djerba se může pochlubit více jak 300 slunečními dny v roce a koupací sezóna je tu tak o poznání delší – turisté sem za odpočinkem míří od začátku dubna do konce října. Teplota vody dosahuje až 28°C, takže se nemusíte bát, že vás z moře vyžene po chvíli chlad. Organismus zde v hlavní sezóně prohřejete skrz na skrz díky teplotám atakující až 40°C.

Nezapomeňte smlouvat

Stejně jako ve zbytku Tunisu, i na Djerbě se platí tuniskými dináry (TD). To, kolik jich nakonec budete potřebovat, záleží v podstatě jen na vašich schopnostech smlouvat.

Pozor, v Tunisku není možné vyměnit české koruny! Pouze eura nebo dolary, ale dináry můžete přímo vybírat z tuniských bankomatů.

Tuniské dináry
Tuniské dináry

Smlouvá se všude a za každých okolností – nejen na trzích. Výjimku představují snad jen restaurace a bary. Smlouvání se nebojte, ceny jsou často přestřeleny i stonásobně, a tak, pokud byste se tomuto zvyku rozhodli vyhnout, nejenže uděláte ve vaší peněžence pěkný vítr, ale také budete v očích prodejců vypadat jako hlupák neznalý místních poměrů.

Při smlouvání se lze dostat až na 1/3 z původní nabízené ceny.

Od arabské hatmatilky zachrání francouzština nebo angličtina

Na ostrově vládne arabština. Za vodou však budete, pokud ovládáte francouzštinu – vzhledem ke skutečnosti, že Tunisko bylo kdysi francouzským protektorátem, většina nápisů je zde dvojjazyčných. Vystačíte si však i s angličtinou.

Pláže a hotely

Vzhledem k tomu, že většinu ostrova tvoří jen nehostinné pustiny nebo suchá pole, má Djerba kromě krásných pláží s bílým pískem, a luxusních hotelových komplexů málo co nabídnout. Synonymem pro Djerbu se tak stala plážová turistika pro milovníky koupacích dovolených a vynikajících služeb ubytovacích resortů.

Hotelové resorty jsou rozsáhlé, nabízející kvalitní portfolio služeb. Jedním z nejkrásnějších hotelů na Djerbě je nově zrekonstruovaný TUI BLUE Palm Beach Palace, který se nachází ve východní části ostrova.

Najdete tu ale i spoustu menších hotelů a pensionů, které ocení především méně nároční turisté. Jejich cena začíná na třech tisících korun za týdenní pobyt pro dvě osoby, mějte však na paměti, že Afrika je Afrika. Proto si pečlivě pozjišťujte informace o daném hotelu, vyhnete se tak případnému zklamání.

Hotel Calimera Yati Beach na Djerbě
Hotel Calimera Yati Beach na Djerbě

Většinu pláží mají pod palcem zmíněné hotelové resorty, na odpadky a nepořádek tak můžete zapomenout. Čeká vás jen jemný písek, naprosto čisté moře a pozvolný vstup do něj. Na východě ostrova si užijete ničím nerušený výhled na širé moře.

Bezpochyby nejpopulárnější pláží je pláž Sidi Maharez na severovýchodě ostrova, pár kroků od oblíbeného 4* hotelu Cesar Thalasso, která se řadí k nejoblíbenějším destinacím. V zimě je pláž obklopena hejny plameňáků. Mezi velmi oblíbené pláže patří i Plage de la Seguia na západním cípu Djerby.

Pláž na Djerbě
Pláž na Djerbě

Kam vyrazit na Djerbě?

Tváří v tvář krokodýlům v Djerba Explore Park

Na východě ostrova se nachází známá Krokodýlí farma. Tu byste rozhodně při návštěvy Djerby neměli minout. Více jak 400 kusů těchto nebezpečných zvířat zde bylo dovezeno z Madagaskaru a farma se chlubí statusem největší krokodýlí farmy ve středozemním moři. Pokud si chcete odnést co největší zážitek, každý den od 17h probíhá krmení krokodýlů. Odvážnější si mohou pochovat menšího krokodýla a nechat se s ním vyfotit. Při návštěvě v červnu je možné spatřit líhnutí mladých krokodýlů z vajec.

Krokodýlí farma je součástí takzvaného Djerba Explore Parku, jehož součástí je také Lalla Hadria Muzeum a Heritage. Zde se dozvíte něco o islámské kultuře, uvidíte typická djerbská obydlí a poznáte tradiční řemesla.

Vstupné do celého komplexu je 15 TD, kde 1 TD odpovídá cca 10 Kč.

Djerba Explore Park - vstupní brána ke krokodýlům
Djerba Explore Park - vstupní brána ke krokodýlům

Kouzla s keramikou ve vesnici Guellala

Krokodýli však nejsou jediným lákadlem. Po stopách tradičního řemesla se vydejte do vesničky Guellala, která vybízí k poznání hrnčířského umění. Seznámíte se s celým procesem výroby džbánů, misek či hrníčků, no a samozřejmě – pravděpodobně neodoláte nákupu některého ze zdejších suvenýrů.

Muzeum v Guellale
Muzeum v Guellale

Hlavní město Houmt Souk a jeho poklady

Téměř povinnou zastávkou pro všechny návštěvníky je hlavní město ostrova, Houmt Souk. Nachází se na severu a název v překladu znamená „místo trhu“ a samo o sobě už prozrazuje, čím turisty láká do svých spárů. V centru města naleznete rozlehlé trhy s nejrůznějším sortimentem od ovoce a zeleniny, přes oděvy a obuv, až po řemeslné výrobky jako je keramika nebo ručně tkané koberce.

Pokud vás popadne chuť přivézt si domů nějaký suvenýr, nenajdete lepší místo. Tady totiž mají úplně vše. Nezapomeňte ani na rybí trh, který se koná každý den v poledne na hlavním tržišti Marché central.

Trhy v Houmt Souk
Trhy v Houmt Souk

Houmt Souk, to nejsou jen trhy. U moře stojí španělská pevnost Borj el Kebir vystavěná převážně v 9. století, v překladu Velká pevnost. Během 14. a 16. století byla přestavěna do dnešní podoby. Nedaleko pevnosti nalezneme památník, sloužící jako připomenutí popravy 6 000 mužů, kteří zde byli poražení piráty v roce 1560.

Pevnost Borj el Kebir
Pevnost Borj el Kebir

Pevnost je veřejnosti otevřena celý týden s vyjímkou pátků.

  • V letních měsících od 08:00-19:00 hod.,
  • v zimních měsících od 10:00-16:00 hod.

Vstupné jsou 3 TD, kde 1 TD odpovídá cca 10 Kč.

Při procházení městem každou chvíli narážíte na mešitu? Není se čemu divit, v celém Houmt Souku se jich nachází na 200. Mezi nejzajímavější patří Turecká mešita a Mešita cizinců. Jasně viditelný je zde rukopis turecké architektury, z části přizpůsobené architektuře místní.

Slavné trhy v Midounu

Druhé největší město na ostrově, Midoun, nemá žádné histrické památky, ale je známé svými vyhlášenými, pátečními trhy. Koupit zde můžete vše od čerstvého ovoce a elektroniky přes oblečení až po keramiku a místní vlastnoruční výrobky. Pokud máte chvilku času, můžete během nákupů posedět v jedné z mnoha arabských kaváren, pozorovat okolní život a dopřát si šálek silného mátového čaje.

Midoun a jeho vyhlášené trhy
Midoun a jeho vyhlášené trhy

Pro turisty se Midounu pořádá v místním přírodním amfiteátru každý čtvrtek tradiční djerbský, svatební obřad. Pokud se chcete obřadu zúčastnit, musíte zaplatit drobné vstupné.

Nejstarší synagoga v Africe, La Ghriba

Nedaleko nejstarší židovské vesničky na Djerbě Er Riad (Hara Sghira) se nachází jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Tunisku. Je překvapivé, že ačkoliv v Tunisu převládá islámská kultura, Djerba je domovem početné židovské komunity. Najdete tak zde židovskou synagogu La Ghriba, a ne jen tak ledajakou.

V současné době probíhají snahy o její zařazení na seznam světového dědictví Unesco a o její kráse svědčí i přezdívka „La Mervielleuse“ čili v překladu „Nádherná“. Jedná se o místo, které každoročně navštíví tři tisíce poutníků a zejména v období Pesahu zde míří nespočet věřících. Zajímavostí je, že soužití věřících vyznávajících islám, židovství a koneckonců i křesťanství se na Djerbě nese v poklidném duchu.

Synagoga La Ghriba zevnitř
Synagoga La Ghriba uvnitř

Synagoga ukrývá posvátné svitky hebrejské tóry (Starý zákona v křesťanství), které patří mezi nejstarší na světě, a také kultovní předměty. Prohlídka je možná denně kromě pátku odpoledne a celé soboty. Pozor, vstup je možný pouze s pokrývkou hlavy.

Na co připravit chuťové buňky?

Až pocítíte únavu, ať už z výpravy za kulturním poznáním nebo z ostrého slunce a mořských vln, jistě se vydáte i na průzkum místních delikates. Těm vládne ostře pálivé koření a chilli na mnoho různých způsobů. Kromě toho se můžete těšit na čerstvé ryby a mořské plody, časté pokrmy sestávají z cizrny a kus kusu. Typickým pitím je zelený čaj s mátou, jehož doušků si vychutnávají zejména muži celý den posedávající v čajovnách.

Djerba nabízí za málo peněz hodně muziky a při dovolené si tu nádherně odpočinete.

Sdílejte článek se svými přáteli!