Hammamet: Magické africké Saint-Tropez

Hammamet, nejstarší tuniské letovisko, nabízí vše, co si člověk od nezapomenutelné dovolené může slibovat. Nouze není o teplé počasí, krásné pláže nebo o kvalitní golfové zázemí. Čím dalším africké Saint-Tropez uchvátí?

Plážové letovisko Hammamet bychom hledali v Tunisku, a to na severovýchodě, zhruba hodinu od hlavního města. Hlavním zdrojem příjmu pro místní obyvatele je právě turismus, který v létě doslova rozkvétá. Avšak turismus není tím jediným, co v dané oblasti kvete, po celém Hammametu totiž roste jasmín, z něhož si můžete domů přivést spoustu originálních, a hlavně krásně voňavých suvenýrů. Rostlina je v letovisku natolik rozšířená, že jej místní nazývají jako Yasmine Hammamet, tedy jasmínový Hammamet.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Tuniska.

Stálý počet obyvatel se pohybuje kolem 100 000, v letních měsících je to až 400 000, protože je nápor turistů opravdu velký. Užít si krásné chvíle v Tunisku můžete i vy, a to třeba využitím přímého leteckého spojení z Prahy, které trvá kolem 2 hodin a 20 minut. Hammamet potěší opravdu všechny cestovatele, nachází se totiž hned u pláže a v dojezdové vzdálenosti jsou zajímavá historická místa i mezinárodní letiště.

Střípky z historie

Traduje se, že na místě dnešního Hammametu v prvním století stála osada Pupput, která byla ve 2. století prohlášena římskou kolonií. Nyní se posuneme o několik století dál, a to konkrétně do 13. století, kdy zde byla vybudována městská pevnost, která položila základ starému městu.

Následně se v letovisku střídaly různé národy, zejména Španělové a Turci, kteří měli nad Hammametem silnou nadvládu. Během druhé světové války si dokonce německý generál Erwin Rommel zvolil Hammamet jako své sídlo.

Zhruba v 80. letech 20. století došlo k nárůstu cestovního ruchu, začaly se ve velkém stavět hotelové resorty, zvelebovat města i vesnice a v současné době se jedná nejen o nejstarší plážové letovisko v Tunisku, ale také o jedno z nejoblíbenějších.

Jaké je ideální období na návštěvu?

Hammamet představuje klasické středozemní klima, během kterého jsou suchá a horká léta a mírné zimy. Za teplým mořem a sluníčkem se sem tedy ideálně vydejte v rozmezí od června do října, kdy jsou průměrné denní teploty kolem 33 °C. V zimních měsících je to naopak kolem 16 °C, proto je teplota jako dělaná pro turistiku a poznávání místních krás.

Pláže a hotely v Hammamet

Celé pobřeží vyhledávané tuniské lokality nabízí dlouhé písčité pláže, které jsou plně vybavené. Nachází se tu jak sociální zázemí, tak i lehátka nebo spousta kaváren, restaurací, menších supermarketů či obchůdků se suvenýry. Nechybí ani sportovní centra, která za poplatek nabízí všechny možné druhy vodních aktivit, jako je surfování, potápění, šnorchlování nebo vodní lyžování.

Na plážích v Hammametu je voda velmi klidná
Na plážích v Hammametu je voda velmi klidná

Pláže jsou udržované, čisté a vhodné i pro starší jedince nebo rodiny s dětmi, jelikož je vstup do vody na téměř všech místech pozvolný a vyžadována není ani ochranná obuv. Moře je velmi klidné, téměř bez vln a pyšní se nádherně modrou barvou.

K nejznámějším plážím v Hammametu patří Hammamet Beach a Nabeul Beach.

Hammamet Beach

Hammamet Beach je nejpopulárnější pláží v oblasti a je velmi dobře vybavena pro turisty. Kromě slunečních lehátek a slunečních deštníků můžete na této pláži najít také řadu vodních aktivit, jako jsou šnorchlování, windsurfing, jetování a paragliding. Vodní sporty jsou k dispozici pro všechny úrovně zkušeností a jsou řízeny zkušenými instruktory.

V blízkosti pláže vyzkoušejte hotel La Badira, který se doporučuje hlavně párům co si chtějí dovolenou pořádně užít.

Nabeul Beach

Nabeul Beach, která se nachází asi 20 minut jízdy od centra Hammametu. Tato pláž je méně rušná než Hammamet Beach a nabízí klidnější prostředí pro turisty, kteří si chtějí užít krásné prostředí bez většího ruchu.

Pokud se ubytujete v 5* hotelu Novastar Khayam Garden Beach Resort & Spa, budete mít pláž přímo před hotelem.

Pláž v Hammametu
Pláž v Hammametu

Ubytovat se můžete v resortech v různých cenových relacích, přičemž se 90 % z nich nachází přímo u vody. Konkurence je tu opravdu vysoká, proto se mezi sebou hotely doslova předhání v tom, kdo hostům nabídne tu nejlepší cenu a kvalitu zároveň. S výběrem vám můžou efektivně pomoci recenze návštěvníků, kteří již Hammamet navštívili před vámi.

TOP 3 hotely v oblasti Hammamet

Jaká místa navštívit

Mezi vyhledávané body zájmu se v Hammametu neřadí pouze pláže, ale i několik historických dominant, mezi které patří živé staré město neboli Medina, ale také pevnost Kasbah s okouzlujícím výhledem. A nejen za vodním dobrodružstvím se společně s celou rodinou vydejte do místního zábavního parku Carthage Land.

Medina, historická část ukrytá za původními hradbami

Načerpat historickou atmosféru lokality Hammamet a na pár hodin se ztratit ve stínu klikatých uliček, můžete v Medině neboli starém městě. Poznáte jej jednoduše tak, že se rozprostírá za původními hradbami z 15. století a autentický ráz si zachovaly i místní obchůdky se suvenýry, jako je keramika, kožené zboží nebo koberce. Ceny však mohou být v Medině o něco vyšší, protože se tu zkrátka počítá s návštěvami turistů.

Medina
Medina

A po dlážděných uličkách se během svého prozkoumávání dost pravděpodobně dostanete až k pevnosti Kasbah.

Pevnost Kasbah mapující pestrou historii letoviska

Na okraji historické části Hammametu určitě nepřehlédnete pevnost Kasbah, která zde stojí již od 13. století. A v muzeu, které se v ní nachází, návštěvníky seznámí s pestrou historií, jejíž součástí byla například španělská okupace. Kromě muzea je možné navštívit vrchol hradeb, z nichž budete mít jako na dlani rybářský přístav a stejně tak si z ptačí perspektivy prohlédnete Medinu a její okolí.

Pevnost Kasbah
Pevnost Kasbah

Společnost vám budou po celou dobu návštěvy dělat velmi přátelští obchodníci s zejména upomínkovými předměty, ale také s kořením.

Náměstí Place des Martyres s památníkem Eiffelovy věže

Moderní centrum Hammametu nejlépe prozkoumáte, začnete-li na náměstí Place des Martyres, v jehož středu se nachází památník napodobující Eiffelovu věž. Jedná se o připomínku Tunisanů, kteří zahynuli během tuniské války za nezávislost. Kolem náměstí se rozprostírá spousta kaváren, hotelů i moderních obchodů.

Za zmínku stojí i kulturní centrum, umístěné ve vile, kterou si nechal ve 20. letech 20. století postavit rumunský milionář George Sebastian.

Zábavní park Carthage Land se spoustou atrakcí

Centrem zábavy pro celou rodinu se stal zábavní park Carthage Land, ve kterém můžete vyzkoušet spoustu skvělých atrakcí. Lákadlem jsou dobrodružné hry, ve kterých děti překonávají sebe sama, míčové bitvy, bludiště plné překvapení a hádanek nebo obří houpačka, která připomíná historickou loď. Stejně tak se v areálu zábavního parku nachází minizoo, kde chovají opice, kozy, poníky i gazely.

Carthage Land
Carthage Land

Nechybějí ani vodní atrakce, které v parných letních dnech patří k těm nejvyhledávanějším. A pokud už z vás atrakce vyčerpaly všechnu sílu, odpočiňte si v 5D kinu, které promítá více než 80 filmů, nebo se pohodlně usaďte v některé z restaurací.

Golfová hřiště Yasmine Golf Club a Golf Citrus – Les Oliviers Course

Na své si v Tunisu přijdou i nadšení golfisti, na ty tu totiž čekají golfová hřiště Yasmine Golf Club a Golf Citrus – Les Oliviers Course, které se rozkládá na 173 hektarech zeleně plné palem, eukalyptů, ale také tu najdeme několik jezírek. Golfový klub Citrus byl založený v roce 1992 a navrhl jej americký architekt Ronald Freamen, díky kterému si nyní můžete vychutnat hru na 18jamkovém hřišti, které je po celý rok perfektně udržované.

Zmiňovaný Yasmine Golf Club najdete hned vedle a zásluhy na výstavbě jsou opět připsány Ronaldu Freamenovi, jedná se však o něco klidnější variantu. Ubytovat se můžete v hotelu Steigenberger Marhaba Thalasso, který se nachází v blízkosti golfového hřiště.

Doprava v Hammametu

Pokud Hammamet navštívíte s cestovní kanceláří, nejlepší volbou je přeprava právě jejich zprostředkovanou dopravou. V opačném případě je možné využít několik pravidelných autobusových linek, které jezdí i do hlavního města, Tunisu. Stejně tak se do hlavního města dostanete za necelé dvě hodiny vlakem, u kterého je vyžadovaný jeden přestup, a jízdenky lze pohodlně pořídit online.

A v neposlední řadě je možné využít několika soukromých taxi služeb, které jsou na naše poměry opravdu levné.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!