Mahdia – To nejlepší z Tuniska na jednom místě

Oslovilo vás Tunisko a přemýšlíte, pro jaké letovisko se rozhodnout? Poznejte destinaci Mahdia – město, které je proslulé svým historickým centrem a nejhezčími plážemi v celé zemi.

Úzké uličky mezi bílými domky, malé zahrádky se zelení, kavárny a restaurace, plácky a náměstí plné bazarů. Při procházce po městě budete marně odolávat rukodělným výrobkům, orientálnímu koření a vodním dýmkám. Cítíte tu atmosféru?

Ne nadarmo se říká, že turisté jezdí v Tunisku na Djerbu, opravdoví znalci do Mahdie. Historické centrum města je ideální pro romantické večery a pyšní se hned několika významnými památkami. Věřte, že za jeden večer vše prozkoumat nestihnete a nemusíte se tak bát, že byste byli nuceni strávit zbytek dovolené za zdmi hotelového resortu. I to je však víc, než povoleno – hotely jsou v této oblasti na velmi dobré úrovni a přímo vybízí k posezení u bazénového baru, zatímco se děti baví na animačních programech.

Tato oblast ale není vyhlášená jen díky historii a dobrým hotelům – V Mahdii najdete nejkrásnější pláže celého Tuniska, které se vyznačují bílým pískem, azurovým mořem a pozvolným vstupem do vody.

Rady a tipy na cestu do Tuniska.

Z letiště jste tady za 50 minut

Mahdia se nachází na východním pobřeží Tuniska, 200 kilometrů od hlavního města Tunis. Jedná se o nejjižnější tuniské letovisko a jestliže se říká, že čím víc na jih jste, tím lepší pláže v Tunisku uvidíte, je to pravda. Pokud zde zamíříte, pravděpodobně přiletíte na letiště v 45 kilometrů vzdáleném Monastiru. Transfer z letiště do hotelu trvá asi hodinu. Trpělivostí se obrňte, pokud letíte do Tunisu – cesta vám zabere podstatně více času (asi 3 hodiny).

Střípky historie: Bohatá provincie i hlavní město

Na rozdíl od nejnavštěvovanějších letovisek na Djerbě, Mahdia nevyrostla jen tak z ničeho, ale naopak má za sebou velmi bohatou historii. Město bylo založeno v 10.století chalífou, kterému se přezdívalo El Mahdi, po kterém město získalo svůj název. Kořeny města však sahají mnohem dále než do 9.století.

Jedná se o jeden z prvních rybářských přístavů v zemi a ve středověku patřila Mahdia k nejbohatším městům na pobřeží. Nález vraku potopené řecké lodi v roce 1907 učinilo tuto oblast jedno z nejatraktivnějších podmořských archeologických středisek v Tunisku. V letech 921-973 byla Mahdia hlavním městem Fatimovců – arabské dynastie.

Mahdia má bohatou rybářskou historii
Mahdia má bohatou rybářskou historii

Není divu, že kouzlu krásné Mahdie propadlo tisíce turistů. Prázdná místa za městem, kde už nebyla původní zástavba, zaplnily rozsáhlé hotelové resorty, které se službou all-inclusive, velkými zahradami a bazénovými komplexy uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky.

Hotely jsou od centra města vzdálená natolik, aby nenarušovaly historickou zástavbu, ale zároveň je většina z nich dostatečně blízko pro to, abyste se do města dostali i pěšky. A pokud nebudete mít na procházku chuť, využijete místní dopravu a v centru dění se ocitnete za pár minut.

Doprava po městě a okolí

Hotely jsou od města vzdálené 2-6 kilometrů, takže z některých se do města dostanete do půl hodinky chůzí, z jiných však budete muset využít turistického vláčku nebo taxi. Ta jsou v celém Tunisu levná a na rozdíl od pražských cen vám nebudou stát vlasy na hlavě – za kilometr si taxikáři účtují kolem 5 korun.

Co se týče přesunů po městě, nejlépe uděláte, když se spolehnete na svůj vlastní, pěší, pohon. Podíváte se i na místa, kam byste jinak nezabloudili a plně tak nasajete místní atmosféru. Pokud vás však přepadne únava, využijte turistický vláček, který vás dopraví na ty nejdůležitější body.

Turistický vláček vás dopraví na nejdůležitější body v Mahdii.

Mahdia a její kouzelné pláže

Mahdia se honosí úchvatnými plážemi, které jsou právem nazývané jako jedny z nejlepších v Tunisku. Lákají návštěvníky svými křišťálově čistými vodami, jemným pískem a tichým prostředím.

Pláž Mahdia Beach

Nejznámější a hlavní pláží v samotném srdci města Mahdia je Mahdia Beach. Tato pláž je charakteristická jemným, světlým pískem a těší se oblibě u místních i návštěvníků díky své výhodné poloze, čistotě a půvabné atmosféře. Název získala od samotného města a je snadno dostupná, což láká mnoho návštěvníků, kteří si chtějí užít klidný den u moře.

Pohled na Mahdia Beach
Pohled na Mahdia Beach

Pro návštěvníky je k dispozici široká škála služeb a aktivit, které zahrnují pronájem lehátek a slunečníků, možnosti vodních sportů a blízkost restaurací i obchodů. Celá pláž je lemována hotelovými resorty nejvyšší kvality jako jsou například Hotel Mahdia Palace Thalasso nebo hotel Nour Palace.

Co navštívit v Mahdii

Na začátku vás uvítá velkolepá vstupní brána a široké hradby

Do starého centra města vstoupíte opevněnou bránou Skifa Kahla. Pochází z 10.století a říká se, že je nejkrásnější v celém Tunisku. Kdysi byla její součástí i padací mříž, která měla za úkol ochránit vládnoucí vrstvu před nezvanými hosty.

V 16.století Španělé vyhodili do povětří část městských hradeb včetně vstupní brány, ta však byla obnovena ihned po jejich odchodu. Za zmínku určitě stojí i masivní městské hradby, které se táhly po obvodu celého města. V šířce dosahují 10 metrů, bohužel se z nich zachovala jen malá část.

V Malém muzeu najdete archeologické nálezy i ukázky tuniské kultury

To, že Mahdia je historicky významným městem ukazuje i Malé muzeum, ve kterém můžete vidět předměty z počátků vzniku města. Uvidíte zde římské mozaiky, mramorové sochy z El Jemu, amfory – starověké keramické nádoby, a také olejové lampy, které osvětlovali největší řecký amfiteátr na africkém kontinentu.

Ukázka jedné z římských mozaiek
Ukázka jedné z římských mozaiek

Kromě archeologických cenin se seznámíte i s předměty denní potřeby z křesťanského a islámského období, uvidíte tradiční svatební šaty a místní kroje, tkalcovské výrobky a sbírky mincí. Vstupné jsou 4 dináry, otevírací doba od 9 do 16 hodin.

Velká mešita má původ v 10.století

Velká mešita byla postavena v roce 916, není však původní. Stejně jako městská brána, i Velká mešita byla zbořena Španěly v 16.století. V roce 1960 však byla obnovena přesně podle původního vzoru. Před mešitou se rozkládá malé náměstí Khani en Noamine a zde začíná i medina – stará část města.

Projevte úctu utopeným námořníkům a vydejte se k majáku Mahdia

Nedaleko od Velké Mešity, na výběžku tolik typickém pro Mahdii, se nachází námořní hřbitov charakteristický svými bílými, na vlas podobnými, náhrobky. Svou přítomností zde můžete projevit úctu utopeným námořníkům a nasávat zvláštní atmosféru, kterou umocňuje bití vln o pobřeží. Na samotném konci výběžku stojí mahdijský maják „Cape Africa“, odkud budete mít skvělý výhled na širé moře.

Námořní hřbitov v Mahdii
Námořní hřbitov v Mahdii

Kam se vydat na výlet po okolí

Pokud jste dobrodružnější povahy a spíš než chytání bronzu na pláži vás láká toulání po okolí, po návštěvě Mahdie se vydejte do přilehlých měst. Do 40 kilometrů vzdáleného Monastiru se dostanete asi za hodinu a uvidíte zde opravdu zajímavý opevněný klášter Ribat, který pochází z 9.století.

Opevněný klášter Ribat
Opevněný klášter Ribat

Byl postaven na obranu proti Křižákům a jeho mohutnost dává na znamení, že obrana to musela být vskutku účinná. Na zdejším náměstí najdete nefalšovaný africký život – když se na vás usměje štěstí, budete moct přihlížet tradičním zvykům a rituálům.

Vyplatí se překonat i 50 kilometrů, které dělí Mahdii od města El Jem, kde se nachází největší římské koloseum v Africe. Patří mezi nejzachovalejší amfiteátry na světě a je jednou z nejdůležitějších památek v severní Africe. Byl postaven kolem roku 230 a pojmul až 35 000 návštěvníků. Na délku měří 148 metrů, v šířce dosahuje 122 metrů.

Koloseum v El Jemu
Koloseum v El Jemu

Jaký hotel si vybrat?

Dá se říct, že s výběrem hotelu v oblasti Mahdia neuděláte chybu. Některé hotely jsou však mezi hosty proslulé svými vynikajícími službami a vstřícností personálu více než jiné. Výhodou je, že většina hotelů je umístěna přímo před jednou z nejkrásnějších pláží v Tunisku, kde navíc pro své hosty nabízí plážová lehátka a slunečníky zdarma.

Mahdia Palace Thalasso 5*

Hotel Mahdia Palace Thalasso byl vybudován v polovině 90.let a od té doby se řadí mezi nejlepší hotely v oblasti Mahdia. Nachází se 6 kilometrů od centra města a uchvátí vás na první pohled. I na interiérech si dali architekti záležet, a tak je zdobí fontánky, kupole a všude přítomný mramor.

Hosté si pochvalují zejména stravu – v rámci all inclusive budete mít k dispozici obědy i večeře na špičkové úrovni, vybírat můžete ze salátů, grilované specialit, mořských plodů a ryb i tradičních tuniských jídel. Velmi kladně je hodnocena i ochota a přívětivost personálu.

Výhody a nevýhody

 • bohatý výběr jídla a pití
 • čistá a uklizená pláž
 • nákupní možnosti přes silnici
 • hotel bývá v sezóně rychle vyprodaný

Nour Palace Resort Thalasso 5*

Tři bazény, sauna, masáže, dětské hřiště a bohaté animační programy – to nabízí hotel Nour Palace, který si nejvíce pochvalují rodiny s dětma. Od centra města ho dělí 5 kilometrů a stejně jako většina ostatních hotelů, i tento stojí přímo před jednou z nejkrásnějších pláží v Tunisku. Hotel má navíc své „plážové hlídače“, kteří se postarají o to, aby vás na pláži neotravovali vlezlí prodavači a vy tak mohli klidně relaxovat.

Výhody a nevýhody

 • velké množství českých turistů
 • čistá a uklizená pláž
 • nákupní možnosti přes silnici
 • málo lehátek na pláži
 • v kuchyni občas nestíhají doplňovat jídla a příbory

Mahdia Beach & Aqua Park 4*

Kdyby si dovolenou vybírali děti, jeli by pravděpodobně do hotelu Mahdia Beach & Aqua Park, a to díky nově vybudovanému aquaparku, který je součástí hotelového areálu. Nabízí skluzavky a tobogány pro opatrné i odvážlivce a o dětech pravděpodobně celý den neuslyšíte – zaslechnete maximálně jen radostný jekot při sjezdech dolů. Výhodou je i menší vzdálenost od centra města (3 kilometry).

Výhody a nevýhody

 • možnost využít aquaparku u hotelu
 • all inclusive bar na celých 24h
 • čistá a uklizená pláž
 • nákupní možnosti přes silnici
 • více hlučnějších turistů z Ruska

Vincci El Mansour Mahdia 4*

Je vždy těžké stanovit, jaký hotel je nejlepší, protože každý považuje za nejlepší něco jiného. Hotel Vincci El Mansour má však všechno pro to, aby statusem nejlepšího hotelu v oblasti disponoval. O tom mimo jiné svědčí i stovky pozitivních recenzí. Nachází se 3 kilometry od centra města, nákupní možnosti a zábava jsou vzdálené kilometr.

Přímo před hotelem je zastávka místní dopravy, a tak se všude dostanete velmi pohodlně i bez taxíku. Můžete si zvolit, zda chcete bydlet na pokoji nebo v jednom z několika zahradních bungalovů. Hotel disponuje velkým venkovním i vnitřním bazénem, welness, dětským hřištěm, nákupní galerií i minimarketem.

Výhody a nevýhody

 • bohatý výběr jídla a pití
 • čistá a uklizená pláž
 • vždy volná lehátka na pláži
 • večer chudší animační program
 • přes den příliš nestíhá klimatizace

Sdílejte článek se svými přáteli!