Tentokrát už odjedete bez zmatků: Na co nezapomenout před dovolenou?

Existuje pravidlo, které říká, že na každé dovolené něco zapomenete. S tímhle seznamem máte však jistotu, že to nebude nic, kvůli čemu byste museli propadnout v zoufalství.

Do očekávaného odjezdu zbývá pár dní, možná pár hodin, jste natěšení, nedočkaví a…roztržití. Zapomenutý kartáček, protože „Ten si sbalím až ráno“, je věc, kterou si lehce odpustíte. Ovšem nevyřízené cestovní pojištění nebo neplatný pas, to už jsou libůstky, u kterých si můžete sypat popelu na hlavu, kolik chcete, ale stejně vám to bude k ničemu. Co vše zařídit před dovolenou, abyste třeba místo vytoužené romantické večeře nezůstali týden o suchém rohlíku?

Bez čeho neodletíte: Smlouvu o zájezdu, letenku, občanku a pas střežte jako oko v hlavě

Doklady a dokumenty jsou nejdůležitější – bez nich prostě neodletíte. Při cestování na ně mějte vyhrazenou malou tašku, kterou budete mít neustále u sebe. Během cesty budete doklady vytahovat hned několikrát a jejich neustále hledání ve velkém zavazadle by vás brzy přestalo bavit.

Snižte komplikace z případné krádeže, mějte s sebou pas i občanku

Ať cestujete kamkoliv, vždy si vezměte pas i občanský průkaz a s dostatečným předstihem zkontrolujte jejich platnost. Exotické země často vyžadují platnost pasu alespoň 6 měsíců od vstupu do země, vyplatí se proto pas zkontrolovat už při rezervaci zájezdu.

Pokud platnost pasu není dostatečná, na úřadě jej vyřídíte v běžné lhůtě 30 dnů za 600 Kč, do 6 dnů za 4 000 Kč a express pas získáte do 24 hodin. Žádost o express pas však musíte podat na ministerstvu vnitra nebo obecních úřadech s rozšířenou působností a vyzvednout ho lze jen osobně na ministerstvu vnitra.

Snažte se mít pas vždy na jiném místě než občanský průkaz (například občanku noste s sebou a pas mějte důmyslně schovaný někde na hotelovém pokoji) – v případě krádeže vám to znatelně ulehčí život.

Smlouva o zájezdu, rezervace ubytování a letenky

Před cestou na letiště si ověřte, z jakého terminálu letíte. Na některých letištích jsou od sebe jednotlivé terminály vzdálené i desítky minut. Ať už cestujete autem, kde hrozí kolony, nebo vlakem, kde můžete nabrat hodinová zpoždění kvůli namrzlým kolejím, mějte dostatečnou časovou rezervu.

Na stejném místě, kde máte pas či občanský průkaz, mějte i doklad o rezervaci ubytování a letenky, případně kopii smlouvy zájezdu, který jste koupili u cestovní kanceláře.

Pokud letíte na vlastní pěst, vytiskněte si adresu ubytování a výkroj mapy s polohou hotelu. Předem si zjistěte, jak se do ubytování z letiště dostanete a jaká je běžná cena za taxi službu. Nechcete přece naletět hned, co vystrčíte hlavu z letadla.

Bez peněz do cizí země nelez

Peníze sice nejsou všechno, ale dovolená bez peněz by za moc nestála. Před odjezdem si vyměňte patřičnou částku v hotovosti a doma nezapomeňte platební kartu. Ideální je jich mít více, nejednomu už se v zahraničí stalo, že bankomat nebo obchod zrovna tu jeho nechtěl akceptovat. Pro případ krádeže platební karty si do telefonu uložte číslo na svou banku. Tak budete moct kartu ihned zablokovat.

Některé země vyžadují při vstupu určitý finanční obnos v hotovosti. Nepodceňujte to – většinu lidí sice nekontrolují, ale nikdy nevíte, kdy to budete právě vy. Věřte, že pokud na kontrolu dojde, ani se na letišti nerozkoukáte a poletíte zpátky domů. Nespoléhejte na to, že když bude třeba, vyberete peníze z bankomatu – ty bývají až za imigrační kontrolou a úředník vás tam nepustí.

Dbejte o své zdraví i finance: Cestovní pojištění a lékárnička je nutnost

Cestovní zdravotní pojištění vám ušetří miliony, které byste jinak spláceli až do smrti

Před každou cestou si uzavřete cestovní pojištění, protože částky za ošetření v zahraničí se mohou vyšplhat do milionů. Možná vás napadá, zda cestovní pojištění vůbec potřebujete, pokud cestujete v rámci Evropské Unie. Odpověď není úplně jednoznačná, ale lze ho rozhodně doporučit. V Evropské Unii vás s evropským zdravotním průkazem ošetří ve stejném rozsahu jako v České republice, ale dle pravidel země, ve které je vám zdravotní péče poskytnuta.

Před každou cestou se vyplatí uzavřít cestovní pojištění
Před každou cestou se vyplatí uzavřít cestovní pojištění

Pokud teda pojede do země, kde se dané ošetření nehradí z veřejného pojištění, pak budete muset zaplatit léčbu ze svého, ačkoliv u nás byste ho měli zdarma. Zároveň se pojištění nevztahuje na převozy.

Se současnou cenou pojištění cca 15 Kč/den se určitě vyplatí ho přikoupit. Pojištění se dá sjednat i online a začíná platit během několika hodin po zaplacení. Při koupi cestovního pojištění si dávejte pozor na limit léčebných výloh. Ačkoliv se jeden milion korun může zdát jako víc než dost, ve zdravotnictví je to suma, která nic neznamená.

Pokud plánujete na dovolené více než jen opalování a koupání, podívejte se, zda si nepřiplatit i tzv. „rizikové sporty“ – to je třeba jízda na vodním banánu, canyoning, rekreační potápění, plavba na jachtě nebo windsurfing. Pokud byste měli jen obyčejné pojištění a stal se vám během těchto aktivit úraz, financování léčebných výloh by bylo na vás.

Lékárnička – dokáže zachránit bolavou hlavu i život

Nemusíte lézt zrovna po skalách, aby se vám lékárnička hodila. Pokud ale přece jen plánujete výlety do hor, vezměte si s sebou:

 • obinadlo,
 • obvaz,
 • náplasti,
 • dezinfekci,
 • trojcípý šátek, který má univerzální využití,
 • prášky na bolest a střevní potíže.

Snažte se minimalizovat její velikost a berte si ji na výlety všude s sebou. Pokud se stane úraz, lékárnička ležící na ubytování by vám opravdu nepomohla.

Míříte-li k moři, hodit se vám budou rovněž:

 • voděodolné náplasti,
 • analgetika,
 • něco proti průjmu,
 • kapky do očí, uší a nosu,
 • léky, které používáte denně.

Očkování záleží na vás, v některých zemích je ale povinné

Jestliže vás to táhne do exotických zemí, v momentě rezervace letenky si na stránkách ministerstva zahraničních věcí zkontrolujte, zda se doporučuje (případně vyžaduje) očkování. Pokud ano, začněte se zařizováním co nejdříve: Některé vakcíny se očkují na vícekrát a lehce se tak celý proces protáhne až na tři měsíce.

Mrkněte alespoň párkrát do turistického průvodce, ušetří vám čas

Možná upřednostňujete dovolenou „na blind“ – hledání ubytování až po příjezdu, bloumání městem podle toho, kam vás srdce zavede a nespoléhat se na profláknuté turistické cíle. Má to něco do sebe, ale v tom případě vám mohou uniknout ta nejzajímavější místa. Vymýšlení programu až v daný den navíc zabere dost času, obzvlášť když není k sehnání wifi a vy prostě nevíte, kudy kam.

Nastudujte si proto alespoň orientačně, co je v daném místě zajímavého a něco krátce o historii, abyste viděli souvislosti. V neposlední řadě se naučte pár místních slov, jako děkuji, prosím, dobrý den a číslovky od jedné do dvaceti, které vám usnadní nakupování.

Přečtěte si něco o tradicích a místním způsobu chování, ať se vyhnete faux pas.

Zjistěte si i bezpečnostní situaci v dané zemi – nejen, zda tam zrovna nehrozí žádný konflikt či živelné pohromy, ale také, zda je bezpečné se po městě toulat po setmění a jaké jsou typické turistické pasti, před kterými je nutné se mít na pozoru.

Postarejte se o opuštěnou domácnost

„Vypla jsem ten sporák, nebo ne?“ To je klasika, kterou zažívá těsně před odjezdem asi každý. Nachystejte si vše potřebné den předem, ať se v čas odjezdu nehoníte, protože ve spěchu se zmatkuje a zapomíná nejlépe. Není to ale jen o chaosu při odjezdu.

Zkontrolujte si, zda máte vypnuté všechny domácí spotřebiče
Zkontrolujte si, zda máte vypnuté všechny domácí spotřebiče

V dostatečném předstihu zajistěte hlídání pro všechny, kteří se neobejdou bez vaší péče, ať už to jsou děti, psy nebo třeba rostliny. Pokud máte rodinný dům, předejte někomu z rodiny instrukce co dělat, když se spustí náhodou alarm a hlavně – jak ho vypnout, pokud k vám půjdou právě třeba zalít již zmiňované květiny.

Jestliže cestujete častěji, možná se vám vyplatí sofistikovanější bezpečnostní systémy v rámci inteligentního ovládání domu. Můžete pak dle potřeby na dálku odemykat a zamykat dveře, otevírat a zavírat okna či třeba rozsvítit a simulovat tak, že je dům stále obývaný.

Postarejte se o mobil, ať nezůstanete odpojení

V nastavení účtu na webu svého operátora zkontrolujte, zda máte povolený roaming. Zjistěte si, jaká je předvolba do Česka a v rámci země, kam jedete. Uložte si telefonní čísla na místní záchrannou službu a policii a telefon cestovní kanceláře pro případ řešení problémů.

Pokud nemáte paušál, nabijte si tentokrát kreditu o něco více, než jste zvyklí – telefonní hovory mimo EU jsou drahé a pokud byste potřebovali řešit něco komplikovanějšího, kredit může rychle spadnout na nulu.

Balení nenechávejte na poslední chvíli, zavazadla přeměřte a zvažte

Předtím, než začnete vůbec něco dávat do kufru, přečtěte si podmínky společnosti, se kterou letíte. Myslíme tím hlavně povolené rozměry a hmotnost zavazadel, kde platí, že i za jeden centimetr nebo kilo navíc budete v případě kontroly vytahovat z kapsy nemalé peníze.

Nezapomeňte si přeměřit svá zavazadla
Nezapomeňte si přeměřit svá zavazadla

Balení se vyplatí nenechávat na poslední chvíli, jinak snáze na něco zapomenete. Ideální je sepsat si seznam, pokud ale raději skládáte věci do kufru, jak vás napadne, udělejte si alespoň seznam věcí, které musíte udělat či sbalit v den odjezdu: Typicky se jedná o přibalení nabíječky, mobilu, peněženky s doklady, zubního kartáčku a pasty, oblečení, které schne na sušáku, léků, případně jídla na cestu, které máte v lednici a často tam i zůstává, protože „co oči nevidí, to hlava zapomene“.

Po sbalení všech věcí zavazadlo zvažte a změřte, ať víte, zda se vlezlo do limitu letecké společnosti.

Pojištění dovolené kvůli stornu

„Sjednat, nebo nesjednat?“, to je oč tu běží. Nicméně, stačí jedna zkušenost s rušením dovolené a věřte, že při příští cestě už pro vás pojištění bude samozřejmostí. Jak je totiž známo, když dovolenou zrušíte, zpět nedostanete téměř nic. Díky sjednanému pojištění získáte většinu z ceny zájezdu zpět. Při sjednávání si dejte pozor, zda pojištění platí pro všechny důvody zrušení dovolené.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!