Rady a tipy na cestu do Malajsie

Navštivte jednu z nejrozmanitějších zemí Jihozápadní Asie, ve které se mísí indická, čínská a indonéská kultura. Největším lákadlem Malajsie jsou deštné pralesy – domov téměř vyhynulých orangutanů.

Malajsie patří k  státům jihovýchodní Asie, ve kterých zažijete sice tu pravou exotiku, ale s veškerým komfortem a pohodlím. Do všech míst se dopravíte snadno a jednoduše, téměř s kýmkoliv se domluvíte anglicky, ceny ubytování jsou nízké, ale kvalita služeb vysoká, zkrátka nenajdete důvod proč sem nejet. Navíc, různorodost místní kultury i kuchyně budete na jazyku cítit ještě dlouho po návratu.

Poloha: Skoro u rovníku

Malajsie sousedí s Thajskem, Indonésií, Singapurem a Brunejem. Rozkládá se na jihu Malajského poloostrova, na ostrově Borneo a dalších malých ostrovech. Část na Malajském poloostrově je ze západu obklopena Andamanským mořem, na východě ji ohraničuje Thajský záliv. Ostrovní část omílá moře Jihočínské, Saluské a Cebeské.

Cesta z Česka do Malajsie je ta nejméně příjemná část dovolené. Přímé spojení z Prahy neexistuje, počítejte s přestupem v Dubaji nebo Helsinkách. V letadle strávíte dohromady okolo 13 hodin, věřte však, že dobu strávenou ve vzdušných proudech vám Malajsie vynahradí v plné síle. Připravte se na časový posun +6 hodin v letním, +7 hodin v zimním čase.

Pokud míříte na Malajský poloostrov, přistanete na mezinárodním letišti Kuala Lumpur, využít můžete i letiště v Singapuru, od kterého to je do Malajsie, coby kamenem dohodil. Pro cestu na ostrov Borneo využijte vnitrostátních letů do Kota Kinabalu.

V Kuala Lumpur se nachází mezinárodní letiště
V Kuala Lumpur se nachází mezinárodní letiště

Kdy jet do Malajsie

Do Malajsie se můžete vypravit v podstatě kdykoliv - teplo (a vlhko) je zde po celý rok. Hlavní dešťová sezóna nastává v období od října do dubna, od zbytku roku se ale zásadně neliší. I mimo toto období vás totiž déšť může zastihnout poměrně často, většinou ale jen v odpoledních hodinách a na pár minut.

Na západním pobřeží poloostrova spadne nejvíce srážek od září do prosince, ve východní části od listopadu do ledna, na Borneu pak od října do února.

Víza a režim vstupu

S Malajsií máme ujednaný bezvízový styk - pro stát Sabah a pevninskou část Malajsie víza nepotřebujete do 90 dnů pobytu, pro cestu do státu Sarawak platí bezvízový vstup do 30 dnů. Může se stát, že imigrační úředník vám omylem udělí povolení na kratší dobu – proto si na přepážce vždy zkontrolujte platnost razítka v pase.

Jazyk: Většina obyvatel zvládá angličtinu

Oficiálním jazykem je malajština, vzhledem k populaci ale často uslyšíte i čínštinu a indštinu. Angličtinu ovládá většina obyvatel, zejména v turistických centrech nebudete mít žádný problém se domluvit.

Peníze a měna

V zemi se platí malajsijským ringitem MYR, který se dělí na 100 senů a odpovídá zhruba 5 českým korunám. Ringgit u nás není směnitelný, vezměte si s sebou dolary, které pak lehce vyměníte po příletu.

Papírová bankovka - malajský ringit
Papírová bankovka - malajský ringit

1 MYR odpovídá cca 5 Kč

Na směnárny narazíte ve všech větších městech a turistických oblastech, využít můžete i výběr z bankomatů nebo platit kartou. Na tu však nespoléhejte jako primární platební prostředek – i oficiálně akceptovanou kartu může terminál odmítnout. Nelámejte si hlavu s tím, proč – to je prostě Asie. Na menší ostrovy si vezměte zásobu hotovosti, ne na všech jsou bankomaty dostupné.

Přívětivé, české ceny

Malajsie je, stejně jako většina Asie, pro našince velmi dostupnou exotikou. Nejdražší položku tvoří letenka. Ceny jsou podobné těm českým, výrazně méně zaplatíte za pouliční jídla a bistra. All inclusive pobyty se nevyplatí – nejenže byste neochutnali jednu z nejlepších kuchyní na světě, ale také byste za stravování zaplatili zbytečně moc.

Menší cenu za jídlo zaplatíte v pouličním bistru
Menší cenu za jídlo zaplatíte v pouličním bistru

Smlouvání a spropitné

V Malajsii se smlouvá, ale rozhodně ne všude. Jde o výsadu zejména místních trhů a malých obchůdků se suvenýry, v restauracích, barech a supermarketech jsou ceny pevné.

Spropitné se neočekává, ale pár ringity navíc samozřejmě nikoho neurazíte. Zatímco u nás platí pravidlo 10 %, v Malajsii potěšíte i pár drobnými. Tomu tak ale nemusí být v rozvinutých turistických oblastech, kde jsou Malajsané již zvyklí na určitý přístup turistů a spropitné mohou vnímat jako standard.

Očkování a zdravotní rizika

Pro cestu do Malajsie není žádné povinné očkování, zvažte však očkování proti žloutence typu A i B, japonské encefalitidě a na tyfus. Dbejte zvýšené opatrnosti při ochraně proti komárům – mohou být přenašeči horečky dengue. Používejte repelenty zakoupené na místě (naše nemusí být tak účinné) a v blízkosti vodních ploch noste, zejména večer, dlouhé rukávy a nohavice

Doprava po Malajsii

Malajsie je poměrně velký kus země – s velikostí 4x větší než Česká republika se rovná Německu či Finsku. Vzhledem k tomu, že leží na dvou teritoriích oddělených 550 kilometry, nejrychlejším způsobem přepravy na větší vzdálenosti jsou vnitrostátní lety.

Levnější, ale zato časově náročnější variantou, jsou dálkové klimatizované autobusy. Většinou jsou klimatizované až moc – Asiaté se v chlazení opravdu vyžívají a není neobvyklé, že Evropani sedí v autobusech v dlouhých kalhotách, mikinách a kapucích, zatímco venku praží čtyřicetistupňové slunce. Pokud požádáte o snížení síly chlazení, počítejte s nechápavým pohledem.

Řidičské umění autobusáků a taxikářů se blíží schopnostem řidičů v Černé hoře či na Srí Lance – může se stát, že vás potká pořádně divoká jízda. Nicméně, nebojte – ačkoliv se to zdá jako jasný konec vašich dní, pro Malajsany je to stejná nuda jako pro nás 100 kilometrová rovinka na dálnici.

Využít můžete i vlaky, které protínají většinu důležitých měst. Železnice ale vede pouze v západní části Malajského poloostrova a ve vnitrozemí, na východním pobřeží železniční síť není.

Městská doprava

Skrz města můžete cestovat autobusy, v Kuala Lumpur oceníte rychlovlaky či magnetickou dráhu Monorail. Cesta autobusem, vzhledem k provozu na silnicích, je zdlouhavá, za to o dost levnější – například z letiště Kuala Lumpur se do centra dostanete autobusem za 10 RM (cca 53 Kč), vlakem za 55 RM (cca 290 Kč).

V Malajsii převažuje autobusová a taxi doprava
V Malajsii převažuje autobusová a taxi doprava

U cesty taxíkem se ujistěte, že taxikář zapíná tachometr, a pokud náhodou „zapomene“, připomeňte mu to. V případě, že taxikář tachometr nemá, cenu si vždy domluvte předem. Ve velkých městech funguje dobře Uber.

Kultura a náboženství

Malajsie byla v minulosti kolonií Portugalska, poté Nizozemska a naposled Británie. Není tak překvapením, že se do malajštiny vloudilo mnoho anglických slov a lze zde vnímat odraz portugalské a nizozemské kultury.

V Malajsii převládá Islám, který je ustanoven jako státní náboženství. Země je však různorodá a mísí se v ní mnoho kulturních vlivů – žijí zde nejen Malajsané, ale ve velkém počtu i Číňané a Indové. Setkáte se tak i s buddhisty (18 % obyvatelstva), taoisty, hinduisty či křesťany (8 %).

V Malajsii převažuje islámské náboženství
V Malajsii převažuje islámské náboženství

Náboženství se sice vzájemně tolerují, převahu Islámu lze ale vidět na první pohled. Počítejte s dražší cenou alkoholických nápojů a mimo turistické oblasti se na veřejnosti zdržte jeho konzumace. Cizinky zahalené chodit nemusí, neměly by však být překvapeny, když někde vzbudí větší pozornost. Střídmé oblečení je nutností v případě návštěv náboženských staveb – zahalená ramena, kalhoty pod kolena, někdy šátek zakrývající vlasy.

Typická jídla

Stejně jako náboženství ani obyvatelstvo nejsou jednotné, tak ani v kuchyni nenajdeme univerzální kulinářskou šablonu. V jídle se odráží rozmanitost země snad ještě víc než kdekoliv jinde. Jedná se o ráj pro všechny milovníky cizokrajných jídel. Pokud byste hledali konkurenta Thajska – jedné z nejlepších kuchyní světa, pak jej dozajisté najdete právě tady – v Malajsii. Máte jedinečnou šanci na jednom místě ochutnat čínská, indická i indonéská jídla.

Nasi Lemak, neoficiální národní jídlo Malajsie
Nasi Lemak, neoficiální národní jídlo Malajsie

Základ malajské kuchyně tvoří rýže a nudle, které jsou servírovány s kuřecím masem. Různorodá směs koření vykouzlí ze stejných surovin vždy naprosto odlišnou chuť. Mezi nejčastěji používaná koření patří citronová tráva, zázvor, koriandr, skořice, kari, kokosová smetana, sójová omáčka a samozřejmě nesmí chybět chilli.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!