To nejlepší z Malajsie? Přijeďte na Borneo, poslední místo na světě, kde mají orangutani klid

Borneo je ostrov mnoha tváří. Zatímco pobřeží patří turistům, vnitrozemí je džungle, do které pronikne málokdo. Připravte se na dechberoucí pláže, nejlepší západy slunce, sopky a hlavně - orangutany.

Ostrov Borneo je jedno z posledních míst na planetě, kde najdete neporušené deštné pralesy. Jakmile vyjedete z města, obklopí vás nekonečná zeleň, která je domovem hned několika rozmanitých druhů zvířat.

Nejvíce lákají kriticky ohrožení orangutani, žije zde ale i vzácný bornejský trpasličí slon, nejmenší medvěd na světě nebo sebevražední „výbušní“ mravenci. Zatímco vnitrozemí žije svým vlastním životem, pobřeží patří turistickému ruchu se vším všudy: Široké pláže s jemným pískem a plavby na okolní ostrovy dělají z Bornea oblíbenou destinaci.

Z hlavního města se na Borneo dostanete za 2 a půl hodiny

Borneo je třetí největší ostrov na světě, na délku měří 1300 kilometrů, v šíři dosahuje 960 kilometrů. Leží mezi Malajským poloostrovem, Indonésií, Vietnamem a Filipíny. Dvě třetiny ostrova patří Indonésii, severní a severovýchodní část spadá pod Malajsii a právě Malajské části Bornea je věnován tento článek.

Na Borneo se dostanete letecky z malajského Kuala Lumpur, odkud za 2 a půl hodiny přistanete na letišti Kota Kinabalu. Ve zdejším městě se můžete rovnou i ubytovat.

Letiště Kota Kimbalu
Letiště Kota Kimbalu

Protože se jedná o ideální výchozí bod na výlety do okolí. Jednosměrné letenky stojí od 700 do 1 700 Kč.

Platí, že kdo dřív koupí, ten levněji letí, proto rezervujte s předstihem klidně až několika měsíců, třeba u dopravce AirAsia.

Malajsie se člení na 3 teritoria a 13 spolkových států, na Borneu se nachází dva z nich: Sabah na severu a Sarawak na severozápadě. Mezi nimi se nachází stát Brunej – samostatná ropná velmoc.

Kde se ubytovat

Letiště v Kota Kinabalu leží na severu Bornea, pouze 8 kilometrů od centra města. Tam se dostanete autobusem „Airport Bus“ za 30 korun (5 RM), draze nevyjde ani taxi – cena za auto je asi 160 Kč (30RM).

Chcete-li si užít dovolenou na maximum, s Kota Kinabalu nešlápnete vedle. Nejenže se vyhnete dlouhé cestě z letiště do jiných měst, ale, a co je hlavní, na jednom místě zde najdete různorodé vyžití. Ve vzdálenosti do 50 kilometrů se nachází několik menších ostrovů, na které se vyplatí zajet na jednodenní výlety, směrem do vnitrozemí se můžete vydat do národních parků a rezervací.

Na bornejských plážích zažijete ty nejlepší západy slunce

Jihovýchodní Asie už dávno podlehla tlaku turistů a dnes je to jedna z nejnavštěvovanějších oblastí na světě vůbec. To platí i Borneu, kde je sice turistů hodně, možností koupání ale ještě víc. Počet návštěvníků se rozprostře na desítky pláží v okolí, a proto Borneo nepůsobí přeplněným dojmem. Pláže tu jsou většinou široké s jemným pískem, obklopeny bujnou zelení. Tady je ochutnávka těch nejlepších z nich:

Pulau Tiga, Sabah

Pulau Tiga se skládá ze tří malých ostrůvku asi 50 kilometrů od města Kota Kinabalu. O co menší tento ostrov je, o to větším byl kdysi tajemstvím. To se změnilo ve chvíli, kdy se jeho bělostné pláže objevily v populárním pořadu “Kdo přežije“. Údajně se zde nachází ty nejhezčí pláže z celého Bornea.

Tanjung Aru beach, Sabah

Pláž Tanjung Aru se nachází 7 kilometrů od Kita Kinabalu a je to jedno z nejlepších míst pro pozorování západu slunce, třeba při ochutnávání místních grilovaných specialit v jedné z přilehlých restaurací. Každý den sem sice míří desítky až stovky turistů, pláž je ale dlouhá bezmála 2 kilometry, a tak si tu vždy najdete místo jen pro sebe.

Západ slunce v Tanjung Aru beach
Západ slunce v Tanjung Aru beach

Ostrov Manukan a Mamutik

Z Kita Kinabalu můžete vyrazit i na ostrovy Manukan, který je nejnavštěvovanějším ostrovem na Borneu, a Mamutik. Na oba se pořádají jednodenní plavby a oba stojí za to vidět. Voda je zde průzračná tak, že pro pozorování pestrobarevných ryb nemusíte ani do vody: Pod hladinu uvidíte i z mola. Pláže jsou zde široké, čisté a s krásným výhledem na moře a okolní ostrovy mořského parku.

Další ostrovy kolem Kita Kinabalu

Ačkoliv nechceme diskriminovat ostatní oblasti Bornea, je fakt, že Kita Kinabalu patří svou rozmanitostí ke špičce. Každý den můžete strávit na jiném ostrově, kam se dostanete zhruba za hodinu. Výjimečné pláže a přírodu nabízí třeba i Gaya Island oddělený od pevniny jen úzkým pásem moře, dojedete na něj za pár minut.

Ubytování  Gaya Island Resort
Ubytování Gaya Island Resort

Zde se můžete ubytovat v luxusním 5* resortu Gaya Island Resort. Jelikož se jedná o eko resort, po ostrůvku je možné se pohybovat pouze pěšky. Výlet můžete podniknout i na Sepanggar Island. Většinou se stačí na možnosti organizovaných plaveb zeptat v hotelu nebo u jakéhokoliv stánku na pláži či v centru města.

Džungle v sobě ukrývá nekonečné možnosti výletů

Za orangutany a opičáky s dlouhým frňákem do Sabahu

Malajsie se člení na 3 teritoria a 13 spolkových států. Na Borneu leží dva z nich: Sarawak na severozápadě a Sabah na severu v nejméně dotknuté části ostrova a je osídlen pouze z jedné třetiny. Většinu území totiž tvoří hustý prales, který se zraku turistů odkrývá jen částečně díky několika turistickým trasám vytvořených na jeho okraji.

Sabah je domovem téměř vyhynulých orangutanů bornejských, které můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí v rezervaci Sepilok Orangutan Sanctuary. Vzhledem k tomu, že na celém světě existují pouze 4 rezervace orangutanů, odnesete si odtud jedinečný zážitek.

Orangutan bornejský
Kahaua nosatý

Na Borneu máte šanci spatřit také Kahaua nosatého – opičáky, kteří vás zaujmou svým protáhlým nosem. Tento znak je charakteristický pro samce a na velikosti záleží: Opičák s nejdelším nosem se těší největšímu harému, protože díky velkému nosu dokáže nejlépe zesilovat zvuky, kterými dává najevo svou dominanci. Kahau nosatý žije pouze na Borneu a uvidíte je v rezervaci Proboscis Sanctuary Labuk Bay. Půldenní program stojí kolem 1 000 Kč.

Vzhledem k poměrně vysokému vstupnému doporučujeme zvážit, zda je pro vás návštěva stanic něčím, co chcete bezpodmínečně vidět. Jedná se o rezervace s volným pohybem zvířat, proto se může stát, že orangutanů nebo kahau uvidíte jen několik. Návštěvníci navíc často nedodržují návštěvní řád a jsou hluční, což má za následek to, že opičáci nechtějí přijít blíže. Návštěvu proto volte ideálně brzy ráno, kdy je v areálu nejméně lidí.

Národní park Kinabalu a nejvyšší hora Malajsie

Chcete vidět Malajsii z ptačí perspektivy, a to rovnou z výšky 4095 metrů? Zůstaňte v Sabahu a zdolejte nejvyšší horu Malajsie – Kinabalu. Nachází se asi hodinu jízdy od Kota Kinabalu, pokud jste tedy dobrodružné povahy a máte rádi horské túry, byla by škoda výstup vynechat. Ten je ale možné legálně podniknout pouze organizovaně s (předraženým) průvodcem.

Nejvyšší hora Malajsie - Kinabalu
Nejvyšší hora Malajsie - Kinabalu

Nesnažte se tento předpis obejít – cestu na vrchol hlídají strážci zákona a turističtí průvodci, jejichž chování se při střetu s neplatičem stává jakýmkoli, jen ne morálním. Kšefty si totiž jen tak ujít nenechají.

Výstup je zpravidla dvoudenní – první den se jde 5hodinovým stoupáním k chatě Laban Rata ve výšce 3200 m.n.m a druhý den se pokračuje v brzkých ranních hodinách na vrchol, kde si vychutnáte východ slunce. Ačkoliv to zní jako ideální scéna pro romantický dobrodružný film, se stovkou dalších turistů úroveň romantiky značně ochabuje.

Chata Laban Rata
Chata Laban Rata

Pokud vás výstup přece jen láká, nezapomeňte si do kufru přibalit i něco teplejšího – ve výšce 4000 metrů je opravdu zima. A pokud vás hory lákají, ale na vrcholu se nechcete mačkat se stovkou dalších turistů, nebo si jen dokážete představit lepší využití svých úspor, nezoufejte. V národním parku najdete několik turistických stezek, které vedou pod vrcholem této majestátné hory a kam se můžete vypravit i sami bez průvodce.

Vyhlídka Bohey Dulang a vesnice mořských cikánů

Pokud jste zakotvili v Kota Kinabalu, je tento výlet dost z ruky. Pro ty, kteří se rozhodnou pro východní stranu Sabahu, to je ideální tip na jednodenní výlet. Vyhlídka Bohey Dulang se nachází 600 metrů nad úrovní moře a výhled z ní je fantastický. Kam oko dohlédne, uvidíte jen azurové moře a skály z něj vyčnívající.

Zážitkem je i samotná cesta k vyhlídce – sice měří pouze 600 metrů, ale opravdu výživných. Cesta se při šplhání zdá snad až vertikální! To, že půl kilometru trvá zdolat 45 minut, mluví za vše.

Na vyhlídku se pořádají organizované výlety, které bývají spojené i se šnorchlováním a návštěvou Bodgaya – vesničky mořských cikánů. Ti zde žijí v polorozpadlých chatkách na kůlech zakotvených na mořském dnu. Chudoba je tady vidět na první pohled a jediným výdělkem cikánů je žebrání po kolem projíždějících turistech. To jim však nemůžeme mít za zlé – naučili jsme je to my sami, turisté. I přes to, pokud se zeptáte někoho, kdo vesnicí projel, vám dost možná řekne, že to pro něj byl jeden z nejemotivnějších zážitků v Malajsii.

Sdílejte článek se svými přáteli!