Kypr: Rady a tipy na cestu

Ať už za odpočinkem u vody, procházkami po horských vrcholcích nebo za bohatou historií, Kypr nabízí hned několik důvodů, proč se vydat na dovolenou právě sem. Jedním z nich může být i produkce kvalitního vína.

Kdo touží po věčné kráse a lásce, měl by se vydat na Kypr. Podle pověsti se totiž u břehu z mořské pěny zrodila Afrodita, bohyně lásky a krásy. Legenda praví, že každý, kdo třikrát kolem půlnoci proplave u Afroditiny skály, bude obdarován právě zmíněnou láskou a krásou. Kypr je však skvělou destinací nejen pro zamilované, spousta zážitků tu čeká na kohokoliv.

Umístění a poloha

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři, který je rozdělený na dvě části, řeckou a tureckou. Hlavní město Nikósie je metropolí celého ostrova, centrem obchodu, financí i zábavy. Stejně jako celý ostrov, i jeho hlavní město je rozdělené na dvě části, které jsou spojené dvěma hraničními přechody, které hlídá OSN.

Kyperská vlajka
Kyperská vlajka

Ostrov je vesměs hornatý, přičemž nejvyšším bodem je hora Olympos se svými 1952 m. n. m. Během procházek po kopcích narazíte na fotogenické skalní útvary, malebné vesničky, kláštery a zemědělská políčka. Skalnaté je i pobřeží, proto tu narazíte na mnoho menších pláží schovaných mezi útesy, nicméně za delší plážovou promenádou se můžete vydat například do Larnaky, oblíbené turistické lokality.

Co se týká rostlin, nejčastěji je na Kypru možné spatřit olivovníky sloužící k výrobě znamenitého řeckého olivového oleje, vinnou révu, citrusové plody, meruňky nebo fíky. Pokud přemýšlíte nad tím, co si odvést domů jako vzpomínku na dovolenou, víno je skvělým nápadem. Ta kyperská jsou totiž vyhlášená svojí kvalitou.

Časový posun v době letního i zimního času je 1 hodina dopředu.

Kdy vyrazit

Ideální počasí pro návštěvu návštěvníkům Kypr nabízí celoročně. Pokud sem však vyrážíte zejména za odpočinkem na plážích a teplém moři, pak jsou nejlepšími měsíci pro návštěvu červen, červenec a srpen. Léta jsou zde dlouhá, teplá a voda na některých místech dosahuje teploty až 28 °C, venkovní teploty pak klidně až 40 °C.

Zimy jsou zde mírné a krátké, největší chlad pak bývá v horských oblastech. Obecně řečeno jsou tak jaro, podzim a zima vhodnými měsíci pro procestování a prozkoumání ostrova, přičemž léto pro relax u vody.

Časový posun

Kypr se nachází v časovém pásmu GMT +2, proto zde hodiny ukazují vždy o 1 hodinu více.

Víza a režim vstupu

Rozdělený je Kypr na dvě části, jižní a severní, přičemž pro vstup na tu jižní, řeckou, je zapotřebí pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě návštěvy severní, tedy turecké strany ostrova, je vstup podmíněný cestovním pasem, jehož platnost je minimálně 5 měsíců po plánovaném návratu domů. Vízum pro vstup požadované není, avšak je vhodné vzít v potaz, že v okupované části Kypru není možné strávit dobu delší než 90 dní.

Pozor je nutné dát si i na celní přepisy, tedy že bezcelně mají turisté možnost dovézt:

  • 800 kusů cigaret,
  • 10 litrů tvrdého alkoholu,
  • 90 litrů vína,
  • 110 litrů piva,
  • 50 kusů doutníku na osobu.

Zakázáno je vyvážet přírodní bohatství a cokoliv, co by určitým způsobem narušilo životní prostředí, jako jsou mušle.

Jazyk

Kypr, jak je patrné, má dva úřední jazyky, tedy řečtinu a turečtinu, přičemž během dovolené uplatníte zejména řečtinu. Dorozumět se s místními anglicky se dá spíše v plážových letoviscích, mimo ně angličtina příliš rozšířená není. Vyplatí se tak stáhnout si offline překladač do telefonu, případně se naučit několik základních frází, kterými místní rozhodně potěšíte.

Řecky Česky
Kaliméra Dobré ráno
Kaló apójevma Dobré odpoledne
Kalispéra Dobrý večer
Chérete Nashledanou
Efcharistó Děkuji
Ano
Óchi Ne
Parakaló Prosím
Símera Dnes
Ávrio Zítra

Peníze a měna

Oficiální měnu ostrova představuje euro, severní Kypr však na většině míst vyžaduje turecké liry, proto si je před odletem nezapomeňte směnit. Na většině míst na Kypru, ať se jedná o restaurace, supermarkety nebo hotely se již dá bezproblémově platit kartou, případně je možné navštívit banku či bankomat. Pokud se však máte po ostrově v plánu přepravovat místními autobusovými linkami, kupovat si něco od stánkařů, od plážových prodavačů a podobně, bez hotovosti se neobejdete.

Platební karty se taktéž nedají uplatnit na méně turistických místech, jako jsou malé vesničky rozseté po Kypru. Ačkoliv se na ostrově nachází několik směnáren, jejich kurz je obvykle velmi nepříznivý, proto se s eury vyplatí již přiletět. Cenově je na tom Kypr podobně jako my, v místech cílených výhradně na turisty je pak cenová hranice o něco vyšší.

Kyperskou měnou je euro
Kyperskou měnou je euro

Sladké limonády se pohybují kolem 2,50 EUR, kopeček zmrzliny 1,50 EUR, 1l voda 0,50 EUR a takové teplé jídlo v restauraci vyjde zhruba na 15 EUR. Levné není ani cestování po Kypru, celodenní jízdenka například vychází na 15 EUR. Sumy se však liší podle lokality i nabízeného sortimentu. Spropitné v restauracích patří ke zvyklostem, nikoliv však k povinnostem, záleží tak na vaší spokojenosti se servisem.

Smlouvání se na Kypru neprovozuje, a to ani na tržištích. Pokud si tak chcete dovolenou užít a nehledět na každou korunu, počítejte s minimálně 2 000 Kč na den.

Očkování a zdravotní rizika

Máte-li v plánu letět na Kypr, pak není nutné podstupovat žádné speciální očkování. Jediné, co by mohlo přivodit zdravotní, především pak střevní, potíže, je pití kohoutkové vody. Během pobytu tak stačí mít se na pozoru před běžnými riziky, jako je spálení sluníčkem nebo silné mořské proudy. Skvělou zprávou pak je i fakt, že kriminalita je na ostrově minimální.

Vodu si kupujte vždy balenou, předejdete tím nepříjemné zkušenosti.

Náboženství a kultura

Nejrozšířenější je na ostrově pravoslavné křesťanství, ke kterému se hlásí až 80 % obyvatel. Zbytek je tvořen muslimy, případně těmi, kteří se nepřiklání k žádnému náboženství. Všechny náboženské skupiny na Kypru bezproblémově koexistují a nedochází zde k žádným výtržnostem mířených na druhou skupinu.

Mezi nejdůležitější místní svátky patří Velikonoce, během kterých dochází k přípravě tradičních pokrmů, jako je hustá polévka z jehněčích vnitřností nebo pečené jehněčí maso s bylinkami. Stejně jako u nás, i zde se barví vajíčka a dodržují různé zvyklosti. Setkat se tu můžete i s tzv. pohřebním procesím, během něhož věřící napříč kostelem nesou kříž symbolizující ukřižování Ježíše Krista.

I na Kypru barví velikonoční vejce stejně jako u nás
I na Kypru barví velikonoční vejce stejně jako u nás

Kromě Velikonoc si místní obyvatelé potrpí na Den nezávislosti Kypru probíhající 1. října nebo na Vánocích slavících se 25. prosince.

Doprava

Sytém dopravy je na Kypru dobře propracovaný a hlavnější turistické cíle se dají bezproblémově procestovat autobusem. V dopravní špičce je nutné počítat s větším návalem lidí, nicméně jedná se nejlevnější variantu přepravy. Taktéž lze pro prozkoumání místních zákoutí využít taxi, cena je pak ale mnohonásobně vyšší. Případně si pronajměte skútr nebo jízdní kolo.

Pronájem automobilu

Pohodlnou variantou pro procestování Kypru je zapůjčení automobilu, což vychází na zhruba 75 EUR za den, záleží samozřejmě na vybrané společnosti i zvoleném typu vozidla. Místní silnice jsou výborně udržované a předpisy stejné jako u nás, tudíž se nemáte čeho obávat. Hlídejte si však vzorné dodržování předpisů, jelikož pokuty tu šplhají poměrně vysoko.

Typická jídla a nápoje

V typické kyperské kuchyni najdeme zejména vyhlášené řecké pokrmy, mezi kterými rozhodně nechybí souvlaki nebo tzatziki. V restauracích ve většině případů narazíte i na čerstvé ryby, mořské plody nebo na takzvané meze. Řeč je o pokrmu skládajícím se z několika druhů masa, ryb, zeleniny či dalších dobrot. Obvykle je meze podáváno dvěma a více osobám a jedná se o skvělý způsob, jak ochutnat co nejvíce specialit místní kuchyně.

Lehký pokrm se sýrem Halloumi
Lehký pokrm se sýrem Halloumi

Typický je pro Kypr také sýr Halloumi, který se tu vyrábí a hojně se využívá pro pečení i grilování. Nejčastěji na něj narazíte v salátech nebo sendvičích. Ze sladkých řad je pak oblíbená baklava, vrstvený plněný zákusek politý sladkým sirupem. Taktéž doporučujeme ochutnat loukoumades, smažené kuličky posypané medem, oříšky a skořicí, nebo siropiastu, což je vesměs označení pro všechny kyperské dezerty polité sladkým sirupem.

Co se týká nápojů, nejpopulárnější je místní víno, které se pyšní vysokou kvalitou i znamenitou chutí, nebo destiláty, získávané opět z hroznů vinné révy. Nealkoholické nápoje obvykle zahrnují ovocné šťávy a proslulé řecké frappé.

Turistické oblasti

Mezi turisty nejčastěji navštěvované turistické oblasti patří Larnaka, Agia Napa, Limassol a Paphos. Lokality se mezi sebou různí vyžitím i nabízenými cíli. Jakou oblast si pro svoji vysněnou dovolenou vybrat?

Larnaka

Město Larnaka je třetím největším na Kypru a je protkáno bohatou historií. O jednu z nejvyhledávanějších lokalit na ostrově se jedná nejen proto, že se zde nachází mezinárodní letiště, důvodů je mnohem více. Třeba krásné prostorné pláže, které Larnaka nabízí, vhodné pro zasloužený odpočinek, ale i pro oblíbené letní sporty.

Přístav v Larnace
Přístav v Larnace

Jelikož tu leží největší kyperský přístav, jedná se o živé městečko, kterému vévodí spousta restaurací i obchůdků. Jakmile vás odpočinek a degustace lokální kuchyně přestanou bavit, vydejte se prozkoumat místní pevnost nebo akvadukt.

Přečtěte si také: Larnaka: Starobylé, avšak živé kyperské městečko.

Agia Napa

Oblast Agia Napa, mnohdy psaná také jako Ayia Napa, nabízí znamenité pláže s bílým pískem a tyrkysovými vlnami vhodnými nejen pro plavání, ale také pro vyzkoušení některého z vodních sportů, jako je windsurfing, šnorchlování nebo potápění. Na své si zde přijdou zejména mladí lidé, na které tu čeká bohatý noční život zahrnující i živá vystoupení.

Na rušnosti Agia Napě přidává také fakt, že je tu několik vodních parků, které jsou skvělým místem pro zábavu i osvěžení během horkých letních dnů. Také se tu nachází klášter s parkem, kam je možné uchýlit se za klidem.

Limassol

Navštívit druhé největší město na Kypru se vyplatí hned z několika důvodů. Patří mezi ně bez pochyb vyhledávané pláže s průzračnou vodou vhodnou pro vyzkoušení různých vodních aktivit. Jakmile vás šnorchlování nebo jízda na vodním skútru přestanou bavit, vydejte se prozkoumat historické jádro Limassolu, kde v úzkých uličkách alespoň na chvilku utečete spalujícímu slunci.

Limassol - historické jádro
Limassol - historické jádro

Také se jedná o ideální místo, kde ochutnat tradiční řeckou kuchyni, a to společně se sklenkou vyhlášeného vína. Pestrý je tu však i noční život a nudit se nebudou ani milovníci přírody, ta tu ukrývá například vodopády.

Paphos

Oblast Paphos je skvělým výchozím bodem pro prozkoumání kyperských historických památek, přičemž místní archeologické naleziště je dokonce zapsané na seznamu UNESCO. Významným turistickým cílem je také místní přístav, kde doporučujeme ochutnat pokrm připravený z čerstvých úlovků.

Paphos je znám svými archeologickými nalezišti
Paphos je znám svými archeologickými nalezišti

Nechybí ani znamenité pláže s jemným pískem nebo spousta míst vhodných na procházky. V neposlední řadě se tu dá navštívit golfové hřiště.

Praktické informace

Mezi užitečné informace, které se vám před cestou na Kypru vyplatí znát, patří:

  • Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás.
  • Sluneční paprsky mají velkou intenzitu, proto je důležité mít k ruce opalovací krém, pokrývku hlavy a podobně.
  • Je přísně zakázáno pořizovat fotografie vojenských objektů.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!