Larnaka: Starobylé, avšak živé kyperské městečko

Larnaka, jakožto jedno z největších kyperských měst, poslouží jako skvělý výchozí bod pro prozkoumání celého ostrova. Turistům nabízí nejen vyhlášené plážové promenády, ale také bohatý noční život nebo několik historických cílů.

Ostrov Kypr je rozdělený na dvě části, tureckou a řeckou, přičemž Larnaka, psaná také jako Larnaca, leží v řecké části. Nachází se tu mezinárodní letiště i významný přístav, proto kroky cestovatelů nejčastěji vedou právě sem.

Přečtěte si také rady a tipy pro cestu na Kypr.

Střípky z historie Larnaky

Původní označení města bylo „Kition“, podle pověsti totiž první osadu nacházející se na tomto místě založit Kittim, syn Javana, Noemova pravnuka, a to již před 6 000 lety. Jelikož se ve městě nachází významný lodní přístav, místní obyvatelé patřili oproti okolním osadám vždy k materiálně zabezpečenějším. Značný přísun peněz Kitionu zajišťovalo především obchodování s mědí.

Současné jméno „Larnaca“ se odvodilo od řeckého slova „larnax“, což ve volném překladu znamená rakev. V minulosti tu totiž došlo k objevení četných pohřebišť.

O bohaté historii města máte možnost dozvědět se návštěvou místních vykopávek, které zahrnují například mykénské chrámy, nebo exkurzí v muzeu. Díky, nebo spíš kvůli své centrální poloze a přírodnímu bohatství byla Larnaka v minulosti několikrát dobyta, a to Osmany, Franky, Římany nebo Brity.

Stará část města Larnaka
Stará část města Larnaka

Dnes patří toto řecké město mezi moderní metropoli, kterou vesměs obývají pohostinní a družní Řekové, pro které je turismus jedním z hlavních zdrojů příjmu.

Zajímavé pláže a ubytování

Pláže, které Larnaka nabízí, jsou ideálním místem jak pro odpočinek, tak vyzkoušení různých druhů vodních sportů. V jejich blízkosti se navíc nachází spousta tradičních řeckých taveren, plážových barů či obchůdků se suvenýry. Jaké pláže tady patří k těm nejoblíbenějším?

Mackenzie je nejnavštěvovanější pláž v Larnace

Jemný písek a azurově modrá voda činí z Mackenzie jednu z nejnavštěvovanějších pláží v Larnace. Vyhledávaná je také cestovními nadšenci, jelikož tu návštěvníkům přímo nad hlavou poletují letadla, chystající se na přistání na blízkém letišti. Nudit se tu člověk rozhodně nebude, vyzkoušet je tu totiž možné širokou škálu aktivit, mezi nimiž nechybí šnorchlování, windsurfing nebo jízda na vodním skútru.

K dispozici je zde spousta lehátek i slunečníků, které si máte možnost pronajmout a užít si relax na této poměrně klidné pláži. Doporučujeme počkat až do večera, protože západy slunce jsou tu opravdu kouzelné. Jakmile vám vyhládne, navštivte některý z podniků, které se nachází podél pláže. Samozřejmostí je také sociální vybavení, tedy toalety i sprchy, anebo dětská hřiště.

Ruch a zábava na pláži Finikoudes

Pozvolný vstup do vody činí z pláže Funikoudes ideální místo pro rodiny s malými dětmi. O komfort návštěvníků se postarají stovky lehátek a slunečníků k pronajmutí, plážová promenáda plná obchůdků a restaurací nebo spousta nabízených vodních sportů. Vyzkoušejte tu například potápění, windsurfing, ale také rybolov.

Pláž Finikoudes
Pláž Finikoudes

Atraktivitu pláže umocňuje i bujarý noční život, jelikož se v její blízkosti nachází mnoho klubů, plážových barů a restaurací s bohatým večerním programem. I na této pláži se vyplatí počkat na západ slunce, jelikož paprsky lámající se o vodní hladinu vytváří přímo magickou podívanou.

Finikoudes je pláž oceněná modrou vlajkou kvality.

Pláž Kastella

Pláž Kastella patří k těm menším, oceníte tu však poklidnou atmosféru i opravdu pozvolný vstup do vody. Zajištěné je sociální zázemí v podobě toalet i několika lehátek se slunečníky k pronájmu. Žízeň je možné zahnat v menším plážovém baru, případně se vydat do obchůdků a restaurací nacházejících se kolem této městské pláže.

Rodiny s dětmi kromě pozvolného vstupu do vody a poklidného moře určitě ocení i dětské hřiště a možnost procházek v okolí.

Klidná pláž Yanathes

Další poklidnou pláží je Yanathes, která nabízí slunečníky společně s lehátky k pronajmutí za nízké ceny. Pokud tak nehledáte přelidněnou pláž, ale raději si užijete chvíli klidu, pak sem určitě zavítejte.

Voda je mělká, proto sem mohou bezproblémově zajít i rodiny s dětmi. Ačkoliv pláž patří k těm menším, nechybí toalety ani sprchy. Kromě toho se na pláži Yanathes nachází volejbalová hřiště a jen několik metrů od pláže také několik podniků.

Co navštívit v Larnace

Abyste v Larnace stihli navštívit hlavní turistické cíle, bude vám bohatě stačit jeden den. Pokud však město, ke kterému se pojí dlouhá a zajímavá historie, chcete prozkoumat detailněji, vyhraďte si na něj delší dobu. Jaká místa doporučujeme navštívit?

Palmová promenáda Finikoudes

Rušným místem, kde nechybí řecké taverny, útulné kavárny nebo množství obchodů, je promenáda Finikoudes, nacházející se podél stejnojmenné pláže, která se na ostrově řadí k těm nejoblíbenějším. Všudypřítomné palmy zajišťují stín, proto je tu příjemně i během horkých dnů. Během procházky si vychutnejte pohled na krásně modré moře, které přímo vybízí ke koupání.

Promenádu Finikoudes zdobí také několik sošek a fontána.

Kostel svatého Lazara

Jednu z významných historických památek v Larnace představuje kostel svatého Lazara, který je podle pověsti postaven právě na místě, kde byl pohřbený Lazar, přítel Ježíše Krista. Původně na místě stávala starší bazilika, jejíž rekonstrukcí v 17. století došlo k průběžné proměně na stávající kostel. Řeč je o vyhledávaném křesťanském místě, které je bohatě zdobené, proto neunikne ani pozornosti zvídavých turistů.

Kostel sv. Lazara
Kostel sv. Lazara

Vstup je bezplatný a umožní vám nejen pohled do hlavní části kostela, ale také přístup do podzemní krypty. Nutné je mít při vstupu do kostela svatého Lazara zakrytá kolena i ramena.

Hala Sultan Tekkesi a Solné jezero

Na břehu jezera se nachází důležité poutní místo muslimů, kterým je mešita Hala Sultan Tekkesi. Vstup do mešity je zdarma, vyžadované je pouze patřičné oblečení, tedy zakrytá ramena a kolena. V prostorách kolem mešity se nachází velké množství toulavých kočiček, oproti tomu Solné jezero obklopuje hejno pelikánů. Hlavní dominantou mešity je hrobka Umm Haram, tedy matky Mohamedova společníka.

Mešita Hala Sultan Tekkesi
Mešita Hala Sultan Tekkesi

Jezero, které nese prosté označení „Solné“, na jehož břehu mešita stojí, je jedním z největších solných jezer na území Evropy. Jelikož je v jezeře koncentrace soli opravdu vysoká, jedná se o hlavní zdroj soli pro Kypr.

Díky velkému množství ptáků je místo vyhledávané mezi fotografy.

Mešita Kebir Tzami a středověká pevnost

Vysoký minaret značí jediné, a to další mešitu, kterou je během pobytu v Larnace možné navštívit. Mešita Kebit Tzami patří k jedněm z nejstarších na ostrově, což značí i její strohá výzdoba. Náboženské modlitby, které se tu pravidelně konají, jsou slyšet na kilometry daleko. Navíc se jen o pár kroků dál nachází další turistická zastávka, kterou je středověká pevnost. Ta byla vystavěna o dvě století dříve jak mešita, tedy ve 14. století.

Minaret Kebir Tzami
Minaret Kebir Tzami

Pevnost plnila především ochrannou funkci, a to jak obyvatel, tak přístavu, u něhož se nachází. V průběhu let se pevnost několikrát přestavovala a dnes se v ní nachází muzeum mapující historii nejen budovy, ale rovnou celé Larnaky.

Akvadukt Kamares

Zajímavou podívanou představuje historický akvadukt Kamares, který byl postaven již v roce 1750 a fungoval do roku 1939, dnes už se jedná pouze o turistickou atrakci. Kousek od akvaduktu se nachází bezplatné parkoviště, případně je možné se sem podél Slaného jezera dostat pěšky. Pozoruhodná konstrukce podpírající vodovodní kanály pomáhala dodávat vodu do veřejných studní a fontán v Larnace.

Akvadukt Kamares
Akvadukt Kamares

Předpokládaná délka viaduktu byla kolem 15 kilometrů, nyní je dochováno kolem 75 oblouků. Malebnou podívanou umocňují letadla v dáli.

Pro potápění vrak Zenobia

Prozkoumat zajímavá místa se dá nejen na souši, ale dokonce také pod vodní hladinou. Pokud vás baví potápění, pak určitě zamiřte k vraku Zenobia. Jedná se o švédskou nákladní loď, která se v roce 1980 kvůli technické závadě potopila kousek od pobřeží Larnaky. Od té doby se stala vyhledávaným cílem mezi zkušenými potápěči. Mezi troskami lodi proplouvají jak rybky, tak rejnoci a spatřit je tu možné také chobotnice. Výlet společně s potřebnou potápěčskou výstrojí zajišťují místní potápěčská centra.

Přestože Larnaka patří k největším městům na ostrově, atmosféra je tu uvolněná, rodinná, proto se jedná o skvělé místo pro rodinnou či poznávací dovolenou. Impozantní architektura, uličky plné obchodů a restaurací servírujících tradiční pokrmy zážitek ze strávené dovolené jen umocňují.

Tradiční kulturní události a festivaly

V Larnace se koná řada tradičních kulturních událostí a festivalů, které reflektují bohatství historie, tradic a místního kulturního dědictví. Mezi tyto události patří:

  1. Larnacký karneval: Tento karneval je jedním z největších na Kypru a trvá několik týdnů před Velikonocemi. Během tohoto festivalu se město zaplňuje hudbou, tancem a různými kulturními představeními. Lidé nosí pestrobarevné kostýmy a průvody, které projíždějí ulicemi, jsou plné veselí a zábavy.
  2. Larnacký květinový festival: Tato událost slaví krásu květin a zahrad a obvykle se koná na jaře. Lidé mají možnost prohlédnout si různé květinové výstavy, aranžmá a ukázky tradičních zahradních praktik.
  3. Letní festival v Larnace: Během letních měsíců se koná mnoho kulturních událostí a festivalů, které zahrnují koncerty, divadelní představení, folklorní a tradiční hudební vystoupení a další kulturní akce. Tyto události bývají často pořádány venku, na promenádě či ve veřejných prostranstvích.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!