Kapverdské ostrovy: Rady a tipy na cestu

Z letadla se vám bude zdát, že přistáváte na Marsu, koupání si tu ale zamilujete. Na Kapverdách najdete krásné písečné pláže s vlny tříštícími se o pobřeží, blankytně modré moře a božský klid.

Oáza v podobě nádherných pláží a blankytného moře uprostřed vyprahlé pustiny – tak se dají ve zkratce popsat Kapverdské ostrovy. Ty se staly oblíbenými nejen díky skvělému koupání, ale také díky slunečnému počasí po celý rok – aby vás zastihl déšť, to byste museli mít pořádnou smůlu. Nebo spíše štěstí? Kapky vody jsou tady totiž požehnáním.

Uvidíte tu mimořádně krásné pláže, ty na ostrově Boa Vista se dokonce dočkaly srovnání s těmi karibskými. Pokud se tedy těšíte na odpočinek na dlouhých písečných plážích, objevování přírody, která připomíná Mars, a nepohrdnete takovými atrakcemi, jako je jízda na čtyřkolkách, „surfování“ na písečných dunách nebo ponor v opravdové ponorce, dejte Kapverdám šanci.

Umístění a poloha

Republika Kapverdské ostrovy, nazývána také jako Ostrovy Zeleného mysu, je souostroví čítající 10 větších a 5 menších ostrovů vulkanického původu. Nachází se v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky a nejbližší „sousedy“ má 600 kilometrů daleko – státy Senegal a Mauritánii.

Vlajka Kapverdských ostrovů
Vlajka Kapverdských ostrovů

Kapverdy jsou od Česka vzdáleny 5 000 kilometrů a let trvá 6 hodin. Na Kapverdách přistanete pravděpodobně na letišti Sal – Espargos International (SID) nebo na o 70 kilometrů jižnějším Boa Vista – Rabil International (BVC).

Časový posun činí v letním období -3 hodiny, v zimě -2 hodiny.

Kdy vyrazit

Kapverdské ostrovy leží v tropickém podnebném pásu, počasí je zde horké a suché po celý rok, jen v září vás častěji zastihne déšť. Dešťové srážky jinak přicházejí výjimečně a krajina tak připomíná nehostinnou pustinu.

Průměrné teploty se pohybují kolem 24-30 °C, mezi nejchladnější měsíce patří leden a únor (20 °C) s teplotou vody 21 °C, nejteplejší je naopak přelom srpna a září (27 °C). V tomto období je nejteplejší také voda (25 °C), nicméně přichází častěji i srážky – v červenci a srpnu prší průměrně 3 dny v měsíci, v září až 7 dní.

Na severní skupině ostrovů často vane silný vítr, přibalte si proto i teplejší oblečení. Na výlety si vždy berte sluneční brýle – ochrání vás nejen před sluncem, ale také před vířícím se pískem.

Víza a režim vstupu

Jakožto čeští občané máte na Kapverdy při pobytu do 30 dnů bezvízový vstup, stále však musíte za vstup do země platit. Nyní tedy ne formou víza, ale poplatkem uhrazeným přímo na letišti ve výši cca 3400 ESCUDO (30 eur). Poplatek můžete zaplatit v eurech, v místní měně nebo kartou (pouze VISA).

Abyste předešli komplikacím, mějte pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština, většina obyvatel ale používá kreolštinu, která z portugalštiny vychází. Zajímavostí je, že kreolština se šíří ústním podání a jeho standardizovaná spisovná podoba neexistuje. Ve většině oblastí se domluvíte jednoduchou angličtinou.

Několik portugalských slovíček:

Portugalsky Česky
Sim Ano
Năo Ne
Por favor Prosím
Bom dia (v době do oběda) Dobrý den
Boa tarde (v době po obědě do večeře) Dobré odpoledne
Boa noite (po večeři) Dobrý večer
Olá Ahoj
Adeus [adžos] Nashledanou
Obrigado [obrigadu/a] Děkuji
Desculpe [deškulpe] Promiňte

Peníze a měna

Na Kapverdských ostrovech se platí kapverdským escudem (CVE), které se dělí na 100 centavos. Za jedno euro dostanete 110 escudos a díky pevnému kurzu lze na spoustě míst platit rovnou eury.

Kapverdské escudo
Kapverdské escudo

V Česku není escudo směnitelné, vezměte si s sebou eura, která směníte na místě ve směnárnách. Těch však na Kapverdách moc nenajdete, vyměňte si proto vždy větší částku. Místní měnu vyberete i z bankomatu, počítejte však s manipulačním poplatkem, který činí cca 100 Kč za výběr.

Spropitné je samozřejmostí

Spropitné se považuje za samozřejmost, a to včetně služeb pokojských a nosičů zavazadel. V restauraci se počítá s 10 % z celkové hodnoty útraty.

Smlouvání není běžná věc

Smlouvání není na Kapverdských ostrovech běžné, smlouvá se pouze s plážovými prodejci nebo v opravdu malých obchůdcích.

Zdravotní rizika a očkování

Očkování není potřeba

Nemusíte podstoupit žádné očkování, výjimkou by bylo, pokud byste na Kapverdy přilétali z oblasti s trvalým výskytem žluté zimnice. V takovém případě byste museli doložit oficiální potvrzení o vakcinaci.

Mezi doporučená očkování, která se vám budou hodit i při cestě do jiných zemí, se řadí:

  • vakcína proti tetanu,
  • hepatitidě A i B,
  • břišnímu tyfu,
  • vzteklině.

Zdravotní rizika

Na Kapverdách se, byť ve velmi malé míře, vyskytuje horečka dengue a malárie, kterou přenášejí moskyti. Používejte proto repelent a večer se chraňte oděvem zahalujícím kůži. Pijte pouze balenou vodu.

Náboženství a kultura

Kapverdy byly až do 15.století, ve kterém je kolonizovalo Portugalsko, neobydleny. Samostatnost získaly v roce 1974, nicméně portugalský vliv je tu patrný dodnes.

Žije zde 400 000 obyvatel, většinou jde o potomky portugalských kolonizátorů nebo afrických otroků, kteří zde pobývali během 16.-18.století. V poslední době zde narůstá počet uprchlíků zejména ze Senegalu.

Náboženství

Na Kapverdách dominuje křesťanství, většina obyvatel se hlásí ke katolické církvi. Svátky jsou podobné jako u nás, výjimku tvoří populární karneval na ostrově Sao Vicente, který je po tom v Rio de Janero druhým největším karnevalem na světě. Koná se v období Velikonoc, zpravidla týden před masopustním úterým.

Karneval v Sao Vincente
Karneval v Sao Vincente

Doprava

Doprava mezi ostrovy

Mezi jednotlivými ostrovy se dá cestovat letecky nebo lodí, letecká doprava je však poměrně drahá a ta lodní zase nespolehlivá kvůli větrnému počasí. O časech odjezdů se doporučujeme informovat v přístavu den až dva před plánovaným přesunem.

Nejlépe propojený je ostrov Sao Vicente s ostrovem Santo Antao, kam jezdí lodě každý den v 7 a 8 hodin ráno a vrací se kolem 17. hodiny. Cena za 1 trasu se pohybuje kolem 800 CVE. Ze Sao Vicente na Sao Nicolau už je to horší, loď jezdí pouze 1x týdně a cesta trvá 6 hodin. Buďte připraveni na vlny, a pokud bojujete s mořskou nemocí, přibalte si do batohu prášky proti nevolnosti.

S dopravcem CV fastferry se dostanete na ostrovy Santiago, Fogo a Bravo, na odjezdy se zeptejte v přístavu. Ceny se pohybují kolem 20-40 eur za jednosměrnou jízdenku.

Doprava po ostrovech

Ve velkých městech je veřejná doprava zajišťována městskými autobusy (jednosměrný lístek stojí cca 9 Kč), v těch menších jezdí collective bus – dodávky pro 10-15 lidí, které si můžete kdekoliv stopnout a kdekoliv vystoupit. Mají předem určenou trasu, cena není vysoká – za 30minutovou jízdu zaplatíte cca 2 eura.

Autobusová doprava na Kapverdských ostrovech
Autobusová doprava na Kapverdských ostrovech

V ostatních případech budete odkázáni na taxi, jejichž ceny jsou o něco málo nižší než u nás. Sazba za jeden kilometr činí 20 Kč, nástupní sazba 35 Kč. Za 60-80 eur si můžete najmout taxi na celý den. Pokud cestujete ve skupině, je to pohodlná a levná možnost, jak procestovat ostrov.

V turistických oblastech se nachází autopůjčovny, ceny v základní kategorii začínají na 40 eurech za den, připočítejte však ještě pojištění. Většina cest je v bídném stavu a vyžadují pohon na všechna čtyři kola, za což si v půjčovnách dost připlatíte. Za 40 eur na den si můžete pronajmout i čtyřkolku.

Typická jídla a nápoje

V místní kuchyni se hodně odráží vliv Portugalska, Kapverďané mají ale i řadu svých specialit. Typická jídla se liší ostrov od ostrova – na Salu jsou nejčastější surovinou ryby a mořské plody, „bohatší“ ostrovy preferují hovězí a vepřové.

Národní specialitou je cachupa – dýní zahuštěná směs kukuřice, fazolí, vepřového nebo rybího masa, sladkých brambor a zelí. Na své si přijdou milovníci sladkého, v jehož přípravě se Kapverďané vyžívají. Ochutnejte Pudim Flan – pudink zalitý velkým množstvím karamelu, Gelado de Boalcha – zmrzlinu se slazeným mlékem a najemno rozdrcenými sušenkami, Doce de Papaja – domácí kozí sýr s kandovanou papájou.

Nezapomeňte vyzkoušet výborná kapverdská vína, překvapivě dobře chutná i místní pivo.

Turistické oblasti

Cestovní kanceláře nabízejí cestu na ostrov Boa Vista a Sal – dva nejoblíbenější ostrovy s nejrozvinutější infrastrukturou.

Na Boa Vista si užijete klidný odpočinek a nejhezčí pláže souostroví

Ostrov Boa Vista patří do skupiny návětrných kapverdských ostrovů a za své jméno vděčí portugalským mořeplavcům, kteří, když jej spatřili z paluby lodi, zvolali „Boa vista“ neboli „krásný pohled“. Pláže jsou zde údajně nejkrásnější na celých Kapverdách a přes 8 kilometrů dlouhá pláž Santa Monica může hravě konkurovat plážím Karibiku.

Boa Vista má nejkrásnější pláže v Karpverdách
Boa Vista má nejkrásnější pláže v Karpverdách

Pokud se těšíte na nerušený odpočinek, Boa Vista vám to splní – minimálně na jedné ze svých 50 pláží rozhodně ano. Turistů a hotelů je zde obecně méně než na ostrově Sal, vyžití tu ale najdete dostatek – kromě jiného ostrov nabízí i ideální podmínky pro windsurfing.

Ostrov Sal je plný atrakcí

Ještě před 15 lety byl ostrov Sal rybářskou vesnicí, během pár let se z něj stala nejoblíbenější a nejrozvinutější kapverdská destinace. Ostrov získal své jméno v 18.století podle místních solných nalezišť (sal = sůl). Můžete zde navštívit solný kráter, vyzkoušet jízdu ponorkou i na čtyřkolkách po písečných dunách.

Santa Maria na ostrově Sal
Santa Maria na ostrově Sal

Nejvyhledávanějším místem na ostrově je město Santa Maria se 17 kilometrů dlouhou písečnou pláží a blankytným mořem. V okolí ostrova se nachází mnoho potopených vraků, co se ale podmořského života týče, ten je na Salu chudší. Za návštěvu stojí hlavní město Espargos plné restaurací, barů a obchůdků.

Praktické informace

Pokud milujete koupání „Na Adama“, zvažte jinou turistickou destinaci. Kapverdy jsou silně katolickou zemí, proto jsou jakékoliv formy naturismu, a to včetně opalování nahoře bez, považovány za výstřední a nepřípustné, ve výjimečných případech vás to může stát i pokutu.

V zimě až několikametrové vlny

V listopadu a prosinci vlny na ostrově Sal dosahují výšky až několika metrů, pokud zde cíleně nejedete za windsurfingem, vydejte se sem raději v jiný čas - do moře by vás plavčíci nemuseli pustit.

Doporučuje se pít balenou vodu

Ostrovy se potýkají s nedostatkem vody, pitná voda se tak částečně získává odsolováním té mořské. Není příliš chutná, proto se doporučuje pít balenou.

Adaptér do zásuvky nemusíte řešit

Zásuvky jsou na většině míst stejného typu jako naše, v některých hotelech ale narazíte na zásuvky britské. V takových případech mají hotely na recepci adaptéry k zapůjčení.

Pozor na kapsáře

Kapverdy jsou bezpečnou a politicky stabilní zemí, dávejte si ale pozor na kapsáře a drobné pouliční krádeže.

Krátký videoprůvodce po Kapverdských ostrovech

Sdílejte článek se svými přáteli!