Tioman: malý a tichý ráj, ideální pro šnorchlování

Tioman je malý, klidný a tichý ostrov, na kterém se schovává jen pár pláží, často dostupných pouze lodí. Většina plážových resortů je umístěna před korálovým útesem, a kousek od pobřeží se nachází Korálový ostrov – nejlepší malajská šnorchlovací lokalita.

Tioman leží 30 kilometrů od východního pobřeží Malajsie a na délku dosahuje pouze 20 kilometrů, na šířku 12. Dostanete se zde letecky z Kuala Lumpur na letiště Tioman, v době publikace článku bylo však letecké spojení dočasně zrušeno. Na ostrov jezdí i trajekt, a to z města Tanjung Gemok a Mersing.

Rady a tipy na cestu do Malajsie

Kde se ubytovat

Většinu ostrova zabírá hustý deštný prales, z kterého vyčnívá jen pár pobřežních úseků vhodných k plážové turistice. Nejvíce písečných pláží leží na jihu ostrova, sever a východ tvoří spíše skalnaté úseky a západ vhodný ke koupání není vůbec – jsou tu neprostupné mangrovníkové porosty s bahnitým dnem.

Oáza ticha, Minang Cove

Jeden z nejkrásnějších resortů na ostrově je Minang Cove na samém jihu ostrova. Vydejte se sem, pokud hledáte absolutní klid, ticho a panenskou přírodu. K resortu náleží nádherná písčitá pláž, dno je však pokryté velkými kameny. Dostat se tu dá pouze lodí.

Minang Cove
Minang Cove

Ve středu dění, Tekek

Pokud chcete mít vše po ruce a kromě neporušené přírody uvítáte i večerní procházky kolem pobřeží, potápěčská centra, výběr několika restaurací a celkově více možností vyžití, zůstaňte v Tekeku. Nachází se zde několik krásných pláží, na jeden z nejhezčích úseků narazíte u hotelu Berjaya Tioman Beach Resort. Ten kromě jiného nabízí i 3 hodinový trek džunglí s průvodcem, který vás seznámí se zdejší faunou a flórou.

Berjaya Tioman Beach Resort
Berjaya Tioman Beach Resort

Ideální kompromis, Genting

Další možností je ubytování ve vesnici Genting, která se rozprostírá podél 1,5 kilometru dlouhé pláže se stejnojmenným názvem. Nachází se 10 kilometrů jižně od Tekeku a přístupná je pěšky nebo lodí. Nabízí slušný výběr hotelů, restaurací i zábavy, a to zejména o víkendech. Většina ubytování láká na malé, ale luxusní chatky, umístěné třeba přímo nad hladinou moře.

Ráj pro baťůžkáře, Salang

Tak akorát klidu a tak akorát aktivity? Jasnou volbou je zátoka Salang, ideální místo pro poznání nových lidí ze všech koutů světa. Zátoka nabízí širokou škálu levnějšího ubytování a láká hlavně baťůžkáře. Do Salangu určitě vyrazte, pokud vás láká šnorchlování – je to nejlepší šnorchlovací lokalita na ostrově. Ten pravý poklad se ale ukrývá na ostrově Coral Island (Pulau Tulai, Korálový ostrov), na který vás z Salangu dopraví loď.

Zátoka Salang
Zátoka Salang

Tipy na výlet

Výlet do džungle

Na ostrově nejsou téměř žádné silnice, východní a západní část ostrova propojuje jen úzká cesta vedoucí skrz džungli. Z  města Tekek, kde se nachází letiště, vás cesta obklopená džunglí zavede do vesnice Juara s krásnou pláží a korálovým útesem, pěšky se sem dostanete asi za 2 hodiny.

Další populární a nenáročná trasa vede z Tekeku do Monkey Bay, obrovské zátoky s úzkou písčitou pláží. Kousek od ní se nachází resort Salang Beach. Pokud by se vám nechtělo pěšky, do Monkey Bay vás zaveze i loď a do vesnice Juara se dostanete vypůjčeným skútrem nebo na kole.

Na Tiomanu žije mnoho různých zvířat. Nejčastěji uvidíte všudypřítomné opice, často narazíte na varana, zahlédnout můžete i poletuchu obecnou – laicky řečeno létající veverku. Při procházce džunglí pravděpodobně narazíte i na vodopády, kterých se na ostrově nachází nespočet, například Ali´s Waterfall mezi Tekekem a Juarou.

Šnorchlování a návštěva okolních ostrovů

Až nutností je podniknutí výletu na Korálový ostrov, který je mnohými považován za nejlepší šnorchlovací lokalitu v Malajsii. Denně sem přijíždí stovky návštěvníků pozorovat pestrý podmořský život v průzračně čisté vodě. Díky přijatým zákonným opatřením jsou korálové útesy velmi dobře zachovány, na rozdíl například od těch v Indonésii.

Potápění Korálový ostrov
Potápění Korálový ostrov

Šnorchlovací možnosti jsou ale přívětivé i přímo na ostrově – velký korálový útes se nachází v zátoce Tedau na severu, kam se opět dostanete pouze lodí. Domluvit si můžete i potápěčský kurz.

V rámci Island hoppingu si můžete zarezervovat plavby lodí i na jiné okolní ostrovy, aktuální nabídku najdete vždy ve svém ubytování nebo na kterékoliv pláži či v centru města.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!