S dětmi do exotiky: ANO nebo NE?

Toužíte po exotice, ale máte doma malé děti? Pídíte se po tom, jaká možná rizika dětem hrozí a v jakém věku mohou děti už cestovat bez omezení? V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Zasněně prohlížíte katalogy cestovních kanceláří s nabídkou exotických destinací, představujete si pláže a prostředí, které v Evropě nenajdete a hlavně jistotu slunečného počasí po celou dobu pobytu a vyhřáté moře. Jenže na klíně vám sedí ještě docela malé dítko a vy sny odkládáte na dobu „až bude starší“. Anebo naopak – koketujete s myšlenkou, že dítě si možná dovolenou užije stejně jako vy.

Kde je pravda a jaké problémy při cestování s malými dětmi opravdu hrozí? V jakém věku dítěte se doporučuje zůstat na hranicích evropského kontinentu a kdy ho bez obav můžete vzít s sebou? Které destinace jsou vhodné a kam raději vůbec nejezdit? Na všechny tyto záludné otázky, které řeší i spousta dalších rodičů, najdete odpovědi níže.

Myslete na individuální predispozice každého dítěte

Mezi nejčastěji diskutované problémy při cestování s dětmi do exotiky patří bezesporu zdravotní rizika. Při řešení dostupnosti zdravotní péče a náchylnosti malých dětí k exotickým chorobám už si ale málokdo vzpomene na individuální predispozice svých dětí, které hrají stejně důležitou roli.

Mám doma křiklouna nebo andílka?

I když je někdy těžké objektivně posoudit povahu vlastních dětí, sami byste měli vědět nejlépe, jak vaše dítko vnímá svět. Jedná se o chronického křiklouna nebo naopak leží celý den v kočárku jako andílek? Zvládá dobře odloučení od domova nebo se naopak při pobytu mimo domov cítí nejistě? Potřebuje ke svému klidu známé prostředí nebo si užívá, když může prozkoumávat nové podněty?

Máte doma křiklouna?
Máte doma křiklouna?

Bude dovolená opravdu odpočinkem nebo spíš noční můrou?

Při řešení těchto otázek však nezapomeňte ani na sebe. To, jaké je právě vaše dítě, ovlivní způsob, kterým strávíte dovolenou. Není tak k zahození zamyslet se i nad tím, zda si vaše dítě vystačí už nějaký čas samo se sebou nebo vyžaduje neustále vaši pozornost a péči.

Individuální predispozice a stupeň vývoje svého dítěte určitě nepodceňujte. Nejenže se tak vyhnete pro něj nepříjemným situacím, ale také si ujasníte, zda vámi plánovaná dovolená bude opravdu dovolená nebo zda si naopak přiděláte jen spoustu starostí.

Ocení děti cestovatelské výpravy nebo je to „zbytečnost“?

Nikoho asi nepřekvapí, že malé děti nevidí rozdíl v tom, jestli stráví dovolenou na plážích u Balatonu nebo Atlantického oceánu anebo u bazénku na zahradě před domem. Nebude si pamatovat, jak si hrál na písečku, ani že v moři plavaly barevné rybičky.

To ale neznamená, že podvědomě nezíská nové zkušenosti. Vtiskne se mu základ pro lepší adaptaci v novém prostředí a celkově získá jinou perspektivu vidění světa. Takže ne – brát děti s sebou do cizích krajin rozhodně není zbytečné.

Zdravotní ohrožení a omezení

Jak už jsme zmínili výše, největší potíží při cestování do mimoevropských krajin jsou zvýšená zdravotní rizika.

U dětí do 2 let je riziko několikanásobně větší

Dětský mozek se nejvíce rozvíjí do tří let věku a většina rozvoje se odehrává do 6 let. To, že se dětský mozek rozvíjí nejvíce do 3 let, však neznamená, že vaše dítě potřebuje dobrodružnou výpravu přes půlku světa. Naopak – do 2 let věku hrozí dětem absolutně největší zdravotní rizika, která byste neměli podceňovat.

Děti v tomto věku totiž nemají ještě zcela vyvinutý imunitní systém. Kromě toho velmi snadno podléhají dehydrataci a špatně snáší pobyt na sluníčku (což s dehydratací úzce souvisí). Vzhledem k imunitnímu systému, který je v tomto věku ještě v plenkách, není ani možné děti proti exotickým nemocem očkovat.

Pro dospělé běžné problémy, pro děti vážné riziko

Na kontinentech mimo Evropu vás s otevřenou náručí neuvítá jenom hotelový resort, ale také odlišné druhy bakterií. Právě ty způsobují několik dní trvající průjem či dokonce zvracení. Starší děti už takové problémy zvládnou levou zadní, pro ty mladší (do 2-3 let) to však může znamenat vážné zdravotné komplikace.

Při řešení otázky zdravotních rizik nezapomínejte ani na to, že většina problémů, které my dospělí překonáme s lehkostí, může pro děti znamenat i boj o život.

Nepodceňujte ochranný faktor opalovacího krému
Nepodceňujte ochranný faktor opalovacího krému

Zdraví není jenom o vážných chorobách. Již doma se zásobte kvalitním a odzkoušeným opalovacím krémem. Pamatujte, že pro dítě je vhodný opalovací krém alespoň s faktorem 50. Téměř nezbytné je koupit voděodolný opalovací krém, který ochrání dítě i ve vodě a nemusíte ho po každém koupání mazat znovu. Naopak repelent kupujte až na místě - seženete tak účinnější přípravky přesně proti tomu druhu hmyzu, který se v dané destinaci vyskytuje.

Jaké destinace vybrat

Pokud jste shledali, že vaše děti exotická výprava neohrozí, přichází otázka zvolení vhodné lokality k  pobytu. Při jejím řešení by vaším nejdůležitějším kritériem měla být dobrá dostupnost zdravotní péče.

Berte zřetel i na to, zda se v dané destinaci dorozumíte. Nemusíte se chlubit zrovna jazykovým certifikátem nejvyšší úrovně, pokud však sice budete mít nemocnici na dosah ruky, ale doktor z vás bude páčit informace o zdravotním stavu v svahilštině, přičemž anglický slovníček neviděl ani z rychlíku, pak to můžete rovnou zabalit. A to doslova – zabalit kufry a odletět urychleně zpátky domů.

Důležité je se dorozumět s doktorem
Důležité je se dorozumět s doktorem

Zvolte správně nejen cílovou zemi, ale také resort

Podstatným kritériem není jen samotná destinace, ale také hotelový resort, ve kterém budete ubytováni. Oceníte, když hotel bude disponovat:

  • bazénovým komplexem
  • animačními programy
  • dětskými kluby
  • možností přípravy speciálního jídla pro malé děti

Příklad vhodných exotických destinací pro cestování s dětmi:

To, zda za oceán nakonec odjedete nebo ne, závisí jen na vás. Stejně tak jako výběr cílové destinace. Přinášíme jen stručný příklad zemí, ve kterých najdete vše pro to, aby vaše dovolená s dětmi proběhla v klidu a pohodě.

Země Doba letu Posun času Poznámka
Dominikánská republika 10 h -5 h  
Mauricius 12 h +3 h Doporučené očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu.
Seychely 15 h +3 h V moři mohou být silné proudy.
Kuba 13 h +6 h Bezpečnostní situace je v některých místech horší, doporučené očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu.
Zanzibar 9 h +2 h Doporučené očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu. Pozor na endemické oblasti, ve kterých se vyskytuje cholera.

Mezi často vychvalovanými destinacemi pro děti uslyšíte i Maledivy. Ty však mají k vhodné lokalitě daleko. Nejenže zde nenajdete žádnou speciální nabídku pro děti (animační programy, dětské kluby), ale co je horší – k doktorovi se musíte přepravit lodí a následně hydroplánem, který létá jen přes den.

Jak to tedy je?

Pokud stále váháte, jestli ano nebo ne, možná vám pomůže následující obecné doporučení:

S dětmi do 2 let se cesty do exotických destinací velmi nedoporučují, a to ze zdravotních důvodů. Pokud tedy toužíte po dalekých cestách, počkejte raději, až bude dítěti kolem 3 let. I tak ale cílové země vybírejte pečlivě – nejen podle zdravotních rizik, ale také bezpečnostní situace, doby letu a časového posunu. Do 5 let dítěte se vyhýbejte malarickým oblastem a regionům s výskytem arboviróz.

Zhruba od 6-8 let věku dítěte platí, že už nemusíte být tak obezřetní a můžete si dopřát cesty téměř kamkoliv. Dětský imunitní systém v tomto věku už je vyvinutý natolik, že dokáže obstát i v těžších situacích a hlavně- bez problémů zvládne i očkování.

Pamatujte, že do většiny exotických destinací se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Nutností je očkování proti tetanu.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!