Nejnavštěvovanější oblast Malajsie: Vyplatí se jet na Langkawi?

Ostrov Langkawi je nejnavštěvovanější destinace Malajsie. V tomto nenápadném ráji oceníte především dlouhé písčité pláže, tyrkysové moře a krásnou přírodu. Nachází se v bezcelní zóně, proto zde určité věci seženete velmi levně.

Langkawi je nejnavštěvovanější oblastí Malajsie. Jedná se o souostroví, které zahrnuje více než 100 ostrovů, osídlené jsou však jen čtyři z nich a většina turistů míří na hlavní ostrov s totožným názvem – Langkawi. Ten se nachází na severu Malajsie až u hranic s Thajskem.

Langkawi je nádherný ostrov plný zeleně, který se hodí hlavně pro plážovou dovolenou obohacenou o jednodenní výlety. Zábavu si zde užijí ale i párty nadšenci – díky bezcelní zóně tu seženete alkohol i cigarety za hubičku.

Buďte připraveni na to, že na ostrově nefunguje veřejná doprava, jedinou možností jak jej procestovat, je půjčení skútru nebo využití taxi. Cesta letadlem z Kuala Lumpur na Langkawi trvá hodinu, využít můžete i trajekt, který vyjíždí z Kuala Kedah, Kuala Perlis a Penangu.

Za dobu svého pobytu stihnete procestovat celý ostrov. Na délku měří asi jen 30 km, na šířku 15 km.

Kde se ubytovat

Ať už se ubytujete na Langkawi kdekoliv, vzhledem k poměrně skromným rozměrům ostrova budete moct dojet ke všem turistickým atrakcím jednoduše na pronajatém skútru nebo taxi. Pokud ale netoužíte po každodenním objevování ostrova a raději si pár dní odpočinete jen v blízkém okolí hotelu, pak je volba místa pobytu stěžejním bodem.

Pantai Cenang: Jasná volba pro milovníky nočního života

Pantai Cenan je na ostrově nejnavštěvovanější městská pláž, podél které najdete promenádu s mnoha restauracemi, kavárnami a duty free obchody. Ubytovat se můžete v hostelech oblíbených mezi baťůžkáři, chatkách přímo na pláži i v luxusních resortech s výhledem na Andamanské moře.

Pláž Pantai Cenang
Pláž Pantai Cenang

Se západem slunce se malebná pláž Cenang mění v rušné centrum noční zábavy, která utichá až v pozdních hodinách. Pokud vás Pantai Cenang zaujala, ubytovat se můžete například v resortu Meritus, který se nachází na jejím začátku.

Pantai Tengah: Kompromis mezi neutichající zábavou a klidnou dovolenou

Pokud vás láká vidina večerních procházek a zábavy, ale nemusíte být zrovna v jejím středu, vydejte se na nejdelší pláž na Langkawi, Pantai Tengah. Ta je o mnoho klidnější než sousední Pantai Cenang a těší se oblibě mezi rodinami s dětmi. Nachází se zde několik málo restaurací, k ubytování jsou k dispozici chatky i all inclusive hotely, většinou s výhledem na moře.

Přímo na pláži se nachází resort Camar, který je skvělou volbou i v případě, že máte omezený rozpočet.

Pantai Kok: Přírodní scenérie, kde lišky nedávají dobrou noc

Pantai Kok se nachází 15 minut jízdy od langkwijského letiště a jedná se o poměrně klidnou zátoku obklopenou vápencovými kopci a bujnými deštnými pralesy. Stromy zasahují až na pláž, najdete tu tedy i úkryt v přívětivém stínu.

Pláž Pantai Kok
Pláž Pantai Kok

Za atraktivními turistickými body to nebudete mít daleko: Dva kilometry odtud se nachází stanice lanovky na druhou nejvyšší horu Langkawi, o kilometr dál se můžete osvěžit pod vodopádem Telaga Tujuh. Večerní procházky směřujte do přístavu Telaga Harbour Park, kde najdete možnosti noční zábavy i plno restaurací se skvělým jídlem.

To ostatně nabízí i resort Berjaya, a to hned v 5 hotelových restauracích. Ubytovat se tu můžete přímo nad hladinou moře, kde budete mít ten nejlepší výhled na vodu, i uprostřed pralesa plného zeleně.

Kuah: Šopoholici mají pré

V nabídce cestovních kanceláří město Kuah pravděpodobně nenajdete, protože míst ke koupání tu moc není. Pokud vás však zajímá historie nebo máte zálibu v nakupování, pár dní v Kuahu klidně zůstaňte. Nachází se zde nespočet duty-free obchodů, kde seženete cokoliv od kuchyňského vybavení, levného alkoholu, cigaret, čokolády až po parfémy, vše osvobozené od cla.

Datai Bay: Úkryt pro novomanžele a bohaté

Ve vzdálenosti 30 kilometrů od letiště se nachází zátoka Datai Bay, která nabízí ty nejluxusnější resorty oblíbené třeba mezi slavnými osobnostmi, jako například Hotel The Datai. Jedná se o velmi klidné místo s omezenými možnostmi vyžití, což však plně kompenzuje skvělá vybavenost hotelů – masáže, welness, soukromé pláže, luxusní restaurace i golfové hřiště. Datai Bay je zasazena uprostřed pralesa, což z ní spolu s krásnou pláží dělá dokonalé místo pro odpočinek.

Pláž Datai Bay
Pláž Datai Bay

Padang Matsirat: Malé město s velkými možnostmi výletů

Padang Matsirat je malé a klidné město na západě ostrova. Možností stravování a nakupování tu jsou omezené, za to do okolí můžete podniknout hned několik výletů. Vydejte se navštívit například hrobku legendární princezny Mahsuri, horké prameny v Ayer Hangat Village, tradiční výrobu batikovaných obrazů a šatů v Atma Alak Batik Village nebo třeba buvolí farmu.

Tipy na výlety

Vyvezte se lanovkou na Machinchang, na vrcholu vás čeká test odvahy

Hora Machingang je s výškou 850 m.n.m. druhou nejvyšší horou ostrova. Na její vrchol vás dopraví kabinová lanovka, která vede nad deštným pralesem s výhledem na moře a vodopády. Dvacetiminutová cesta tak uteče mnohem rychleji, než byste chtěli.

Lávka nad propastí Sky Bridge
Lávka nad propastí Sky Bridge

Za dobrého počasí dohlédnete z vrcholu Machinchang až do Thajska a Indonésie. Hlavním bodem zájmu je však Sky Bridge – 125 metrů dlouhá lávka, která se houpe nad 650 metrů hlubokou propastí.

Za lanovku zaplatíte cca 300 Kč, vstupné na Sky Bridge se platí zvlášť, a to asi 30 Kč.

Jste dobrý řidič? Cesta plná zatáček na nejvyšší horu Raya vás prověří

Snadno přístupná je i nejvyšší hora Raya (881 m.n.m), na níž vede úzká silnice plná zatáček. Pokud se sem vydáte na skútru, připravte se na pořádné dobrodružství. Na vrcholu se nachází rozhledna, výhledu z ní ale v některých směrech brání vzrostlé stromy. Pro některé může být lákadlem i poloopuštěný hotelový komplex.

Nenechte si ujít langkawijské vodopády, spolehlivě vás osvěží

Na Langkawi se nachází neuvěřitelné množství vodopádů. Ten nejpozoruhodnější, vodopád Sedmi studní (Air Terjun Telaga Tujuh), měří přes 90 metrů a má nejsilnější průtok ze všech vodopádů na ostrově. Po schodech se dá vylézt přímo na jeho vrchol, ale dejte si pozor, aby vás proud vody nepohltil – nejednomu turistovi se pád dolů stal osudným. Pod vodopádem je několik dalších malých vodopádů a tůněk, ve kterých se můžete osvěžit.

Vodopád Temurun v Langkawi
Vodopád Temurun v Langkawi

Dalším oblíbeným cílem je vodopád Temurun, který je obklopen skálami, uprostřed nichž se nachází jezírko vhodné pro koupání. Vydejte se sem ale spíše v dopoledních hodinách, kdy zde svítí slunce.

Jestliže byste se chtěli pořádně osvěžit, vydejte se k vodopádu Durian Penargin. Ten nabízí pravděpodobně nejchladivější koupel na celém ostrově.

Podnikněte plavbu skrz mangrovníky, objevíte džungli plnou zvířat

Severovýchodní část Langkawi spadá pod národní park Kilim, který je tvořen spletí říčních kanálů, s břehy porostlými mangrovníky. Ty jsou útočištěm pro mnoho zvířat, zejména pro makaky, kteří na břehy přicházejí lovit kraby a jiné menší živočichy. Když budete mít štěstí a oči na stopkách, možná spatříte i varany. Žijí zde i luňáci, orli, stromová užovka a spoustu dalších zvířat.

Národní park Kilim
Národní park Kilim

Mezi mangrovníky se můžete vydat formou organizovaného výletu, kdy navštívíte i netopýří jeskyni a rybí farmu s malými rejnoky. Pokud si pronajmete kajak, vydat se sem můžete i sami, pozor ale, abyste se ve spleti říčních toků neztratili.

Zábava (nejen) pro děti – Park divoké zvěře

Langkawi Wildlife Park se podobá zoo, máte tady ale mnohem větší kontakt se zvířaty, které můžete krmit a často i hladit. Prostě ráj nejen pro děti! Čekají tu na vás opice, dikobrazi, mývalové, pštrosi, surikaty, ptáci emu, iguany, krokodýli a další.

Vstupné činí 220 Kč pro dospělé, 120 Kč pro děti.

Výlet na okolní ostrovy

Na okolní ostrovy souostroví Langkawi se pořádají jednodenní plavby, které bývají spojeny i se šnorchlováním a potápěním. V rámci „Island Hopping“ navštívíte „Ostrov těhotné dívky“ s krásným sladkovodním jezerem uprostřed ostrova, u něhož strávíte asi jednu hodinu. Můžete si sem zaplatit ale i samostatný výlet a strávit zde delší dobu.

V rámci výletu se posléze zajíždí k ostrovu Singa Besar, kde budete obdivovat různé druhy ptactva, zejména orlů. Poslední zastávkou bývá malý ostrůvek Beras Basah, který stihnete celý prozkoumat za pár desítek minut. Cílem je krásná bělostná pláž, kterou lemuje džungle plná makaků.

Horké prameny v Ayer Hangat Village

Na Langkawi nemusíte zoufat ani v případě, že vás zastihne špatné počasí. Naopak, je to skvělá příležitost pro návštěvu horkých pramenů v Ayer Hangat Village, kde se sice před nepřízní počasí neukryjete, ale při odpočinku v horké vodě vám rozhodně přestane vadit.

Horké prameny v Ayer Hangat Village
Horké prameny v Ayer Hangat Village

Krátký videoprůvodce po Langkawi

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!