Mexiko: Rady a tipy na cestu

Fascinující země, nacházející se v Severní Americe, láká turisty na jedinečnou směsici kultur, na barevné kontrasty a úchvatné přírodní scenérie. Mexiko je skvělou volbou pro získání zážitků i pro odpočinek.

Dovolená v Mexiku rozhodně není jen o lenošení na nádherných plážích. Tato exotická destinace nabízí bohaté kulturní dědictví, bujarou atmosféru trhů odehrávajících se pravidelně na náměstích, skvělou kuchyni, pohostinné obyvatelstvo, a na své si přijdou i milovníci přírody.

Umístění a poloha

Mexiko, nacházející se v severní části Latinské Ameriky, geograficky spadá pod státy Severní Ameriky, geopoliticky se však velmi často řadí mezi státy Střední Ameriky. Ohraničené je třemi státy, tedy Guatemalou, Belize a Spojenými státy, se kterými má hranici dlouhou kolem 2 600 kilometrů. Rozlohou se Mexiko řadí k největším zemím světa, zároveň k těm nejlidnatějším a rovněž se jedná o největší španělsky mluvící zemi.

Rozmanitá geografie zahrnuje vyhlášené pláže na pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu, které lemuje spousta hotelových resortů v různých cenových kategoriích. Bohužel se však Mexiko nachází v pásmu, kde často dochází k výbuchům sopek i k zemětřesením, a tak jsou tu přírodní katastrofy poměrně časté. Rozmanitost Spojených států mexických je vidět jak na přírodě, kterou tvoří horské oblasti i rozlehlé pouště, tak na místních zvycích a skladbě obyvatelstva.

Vlajka Mexika
Vlajka Mexika

Hlavním a největším městem je Ciudad de México neboli Mexico City, jehož zajímavostí je, že jedna z hlavních ulic nese označení „Avenida Presidente Masaryk“ , u které od roku 2 000 stojí i pomník TGM.

V současné době žádná letecká společnost neprovozuje přímý spoj mezi Prahou a Mexikem, během cesty je tak nutné absolvovat alespoň jedno mezipřistání. Celková doba cesty pak trvá kolem 15 až 20 hodin.

Časový posun oproti ČR je 7 hodin po celý rok.

Kdy vyrazit

Ideální počasí na koupaní a prožití senzační dovolené je v Mexiku celoročně, pokud se chcete vyhnout hlavní turistické sezóně a užít si poklidnější pobyt, zvolte pro svoji cestu do Severní Ameriky jaro nebo podzim. Teploty jsou touto dobou příjemné a cestovní ruch není tak vysoký. Obecně sem nejvíce turistů směřuje během léta a zimy, proto mohou být dražší letenky s ubytováním, a navíc v letních a zimních měsících nastává v zemi období dešťů.

Víza a režim vstupu

Jestliže nemáte v zemi v plánu přetrvávat déle než 180 dnů, postačí vám na cestu, jakožto občanovi České republiky, platný cestovní pas. Nesmí se však jednat o pracovní či studijní pobyt. Jakmile plánujete na území Spojených států mexických pobývat déle než 180 dnů, anebo sem míříte za studiem či prací, budete si muset v Praze na velvyslanectví zažádat o vízum a příslušné povolení.

Při vstupu na území Mexika obdržíte turistickou kartu neboli FMT, kterou, vzorně vyplněnou, budete muset před odletem domů odevzdat. Při jejím předání migrační orgány zkontrolují, zda nedošlo k překročení doby pobytu. Kontroly po příletu pomůže urychlit doložení zpáteční letenky. Pokud ji nemáte, je možné, že se bude pověřený úředník ptát na několik doplňujících otázek.

Jazyk

Jediným oficiálním jazykem je španělština. Ve většině hotelů a v turistických oblastech se s angličtinou domluvíte, avšak jen v případě základů. Osvojit si tak znalost několika španělských slov a frází nebude na škodu. Jaký je španělský překlad základních pojmů?

Španělsky Česky
Buenos días Dobrý den
Graciasa Děkuji
Adiós Na shledanou
Buenas tardes Dobrý večer
No Ne
Ano
De nada Není zač
Hoy Dnes
Perdón Promiňte
Mucho gusto Těší mě

Peníze a měna

Místní měnou je mexické peso (MXN) , které odpovídá kurzu zhruba 1,3 Kč. Před odletem si rozhodně nezapomeňte směnit dostatek hotovosti, protože mimo velká turistická letoviska může být s platbou kartou problém. Případně si s sebou přibalte americké dolary, se kterými lze na spoustě míst taktéž zaplatit.

Mexické peso
Mexické peso

Co se týká směnáren, ty se nachází zejména ve velkých městech a na letišti, bankomaty jsou však rozšířené po celé zemi. Vybrané produkty a služby jsou oproti České republice výrazně levnější, jiné pak ovšem o poznání dražší. Obecně nejnižší ceny za potraviny jsou u stánkařů, kteří prodávají například proslulé tacos.

Důležité je pro místní obyvatelé spropitné, které se doporučuje ve výši 20 procent z ceny. Dýška pak očekávají nejen v restauracích, ale také v hotelu nebo v autobuse. Během pobytu nezapomeňte smlouvat, a to na trzích, v obchodech i v taxíku, mnohdy se dostanete na výrazně nižší cenu, než na které jste začínali.

Očkování a zdravotní rizika

Pro vstup do Mexika není požadované žádné povinné očkování, doporučené je případně očkování proti žloutence A a B, proti tetanu a břišnímu tyfu, stejně jako do všech ostatních exotických destinací. Během pobytu nepijte kohoutkovou vodu, která může vyvolat průjem. Stejně tak se může stát, že citlivější jedince potrápí pouliční strava. Přibalte si proto s sebou české léky na střevní potíže.

Náboženství a kultura

Původně měli obyvatelé vlastní víru, kterou ale příchodem Španělů čekala silná reforma. Ti totiž začali místní, mnohdy i násilím, obracet na katolickou víru, která dnes v zemi převládá. Římskokatolické náboženství v současné době vyznává kolem 90 % obyvatelstva, což hraje důležitou roli v místní kultuře.

Den mrtvých je v Mexiku významný katolický svátek
Den mrtvých je v Mexiku významný katolický svátek

Nejvýznamnějším svátkem tu je Día de los Muertos, tedy Den mrtvých, který se řadí mezi katolické svátky. Den mrtvých se slaví od 31. října do 2. listopadu, konkrétně se oslavují zemřelí předkové. Významný je tento svátek mimo jiné proto, že spojuje prvky aztécké a španělské, které odkazují na předkřesťanské náboženství Mexika. Día de los Muertos je natolik oslnivý, že byl v roce 2003 zařazen na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

S bujarými oslavami se pak váže i Año Nuevo, Nový rok, vycházející na 1. ledna, nebo Semana Santa, tedy obdoba mexických Velikonoc, která však trvá klidně až 14 dnů. Součástí velikonočních oslav jsou různé náboženské akce, pálení figuríny Jidáše, který zradil Ježíše Krista, a především volno pro místní obyvatele.

Doprava

Doprava na místě zahrnuje různé možnosti, mezi nimiž nechybí možnost zapůjčení auta, avšak ceny jsou poměrně vysoké a ostatní řidiči na silnicích jsou velmi nevyzpytatelní, nedodržují se tu žádná pravidla a některé silnice jsou ve špatném stavu.

Po Mexiku se můžete dobře přepravovat autobusy
Po Mexiku se můžete dobře přepravovat autobusy

Lepší je tak pro přepravu po zemi zvolit dálkové autobusy, vybavené obvykle klimatizací i toaletou. V turistických letoviscích jsou pak k dispozici i mikrobusy, taxíky ani vlaky z důvodu vysoké ceny příliš doporučované nejsou. Dobrou zprávou je, že je k dispozici služba Uber, která může být zlatou střední cestou, co se ceny a kvality týče.

Typická jídla a nápoje

Málokterá americká země je svou kuchyní tak proslulá jako Mexiko. Během svého pobytu rozhodně nezapomeňte ochutnat dobře známé tacos, enchiladas neboli plněné tortilly podávané obvykle s fazolemi nebo s rýží, a guacamole s nachos.

Mexické tacos
Mexické tacos

Vyhledávané jsou mezi místními ale i další, nám, Evropanům, méně známé pokrmy. Nechybí mezi nimi chilaquiles, snídaňový pokrm skládající se z osmažené kukuřičné tortilly a přelitý pikantní salsou. Navrchu se pak tyčí míchaná vajíčka nebo trhané maso. Chilaquiles se podávají buď samostatně, nebo v doplnění fazolí. Výživnou polévkou, kterou si můžete objednat v téměř každé lokální restauraci, je pozole. V jejím základu se nachází kukuřice, maso, obvykle kuřecí nebo vepřové, a spousta aromatických bylinek a koření.

Ze sladkých řad za vyzkoušení stojí dort „tres leches“ , kdy je piškotový korpus doplněný třemi různými druhy mléka, díky čemuž je zákusek nádherně vláčný. A stejně jako ve Španělsku, i zde se s velkou oblibou setkávají churros, na které vás budou velmi často lákat stánkaři.

K pití si Mexičané velmi často dopřávají šťávy nebo smoothies z čerstvého ovoce. Původně odtud pochází Margarita, jeden z nejoblíbenějších drinků na světě, skládající se z tequily, limetkové šťávy a pomerančového likéru. Rozšířená je tu i konzumace tequily nebo místního piva, zejména proslulé Corony, která se vyrábí přímo v hlavním městě.

Turistické oblasti

Mexiko je plné atrakcí a aktivit, které uspokojí všechny typy cestovatelů, od starověkých archeologických nalezišť po nádherné pláže a pestré městské scény. Jaké jsou nejvyhledávanější turistické oblasti, které nadchly již spoustu návštěvníků před vámi?

Cancún

Jednou z nejoblíbenějších turistických lokalit je Cancún, sluneční ráj na východním pobřeží, který nabízí nádherné pláže, spoustu dobrodružství i luxusu. Nachází se tu dokonce nejvíce hotelových resortů v porovnání s okolními letovisky. Cancún najdeme na poloostrově Yucatán v Karibském moři, které návštěvníky zláká na čistou tyrkysovou vodu a bílé písečné pláže. Nabídka rekreačních aktivit tu je opravdu bohatá, samozřejmě nechybí plážové či vodní sporty.

Pláž v Cancúnu
Pláž v Cancúnu

Přečtěte si také: Cancún: Proslulé mexické plážové letovisko.

Velmi oblíbené je zde potápění, protože je tu k vidění jeden z největších korálových útesů na světě, který slibuje bohatý podmořský život. Toto turistické letovisko přitahuje jak páry hledající místo pro romantický pobyt, tak rodiny toužící po dovolené plné zábavy.

Playa del Carmen

Na východním pobřeží se nachází i další vyhlášená oblast, kterou je Playa del Carmen, dostupná zhruba hodinu cesty z Cancúnu. Ani zde nechybí udržované pláže s jemným bílým pískem a rozmanité možnosti zábavy, jako je jízda na kajaku, potápění nebo surfování. Playa del Carmen kdysi bývala rybářskou vesnicí, kdežto dnes se jedná o moderní a kosmopolitní letovisko, které láká návštěvníky z celého světa.

Kromě nespočtu hotelů během procházky městem narazíte na tradiční restaurace, noční podniky, útulné kavárny s uvolněnou atmosférou i na proslulé řetězce rychlého občerstvení a obchodů. Jelikož hlavní klientelu tvoří Američané, spousta značek pochází právě z USA.

Jakmile se sluníčko schová za mraky, projděte se po promenádě Quinta Avenida, která vede až k pláži.

Riviera Maya

Na oblast Playa del Carmen přímo navazuje stejně tak proslulá Riviera Maya neboli Mayská riviéra. Řeč je o destinaci, která spojuje kulturní i přírodní poklady s resorty nabízejícími špičkové služby. Mayská riviéra se táhne podél karibského pobřeží, a to od poloostrova Yucatán. Ani zde nechybí bohaté vyžití v podobě různorodých aktivit či vyhlášených restaurací, ze kterých lze sledovat pohádkové západy slunce.

Vychutnejte si vychlazený koktejl na palubě luxusní jachty, poznejte pestrobarevný podmořský život během potápění, anebo si zaplavejte s delfíny. Jakmile vás omrzí radovánky na pláži, prozkoumejte historickou stránku města, ta své dějiny píše již od 13. století.

Praktické informace

Před cestou se vyplatí přečíst si několik praktických informací, mezi které se řadí:

  • Elektrické zásuvky jsou typu A a B (110 V).
  • Zdravotní pojištění před cestou je silně doporučované.
  • Na ceně se vždy domluvte předem, a to především v taxíku, smlouvání je zde na denním pořádku.
  • Nepijte vodu z kohoutku, kupujte si balenou vodu, abyste předešli střevním problémům.

Tato rozmanitá země má co nabídnout každému typu cestovatele a představuje neodolatelnou kombinaci tradice a moderny. Připravte se na dobrodružství, které vám může Mexiko během pobytu nabídnout, a objevte krásy této úžasné destinace.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!