Cancún: Proslulé mexické plážové letovisko

Tropický ráj na východě Mexika evokuje v mysli každého cestovatele obraz nádherných pláží, azurového moře a pohodlí all-inclusive resortů. Cancún se stal synonymem pro luxusní dovolenou plnou odpočinku i dobrodružství.

Řekne-li se Cancún, každý si představí slunečné pláže a azurově modré moře. Tato oblíbená turistická destinace na jihovýchodním pobřeží Mexického poloostrova Yucatán toho má však k nabídnutí mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Vlnami Karibského moře omývané lázeňské město je rozdělené na dvě hlavní části, tedy Downtown, obývaný místními obyvateli a zachovávající tradiční mexickou atmosféru, a Zona Hotelera neboli hotelová zóna, kde naleznete širokou škálu luxusních resortů a hotelů, které jsou ideální pro ty, kteří hledají komfort a relaxaci.

Přečtěte si také: Mexiko: Rady a tipy na cestu.

Hlavní sezóna trvá od prosince do dubna, kdy se počasí pohybuje kolem ideálních 28 °C, od června do září pak zemi sužuje období dešťů, mnohdy doplněné hurikány. Cancún však není jen o opalování se na pláži, ale také je místem, kde můžete prozkoumat fascinující historii a dědictví Mayů nebo se vydat na dobrodružné výpravy do přírody.

Střípky z historie

Zatímco v dnešní době je řeč o jednom z nejoblíbenějších turistických letovisek na světě, jen pár desítek let zpátky se jednalo o opuštěné město, o jehož existenci mělo povědomí jen pár místních. Známé dokonce nebylo ani pojmenování této oblasti, pokryté písečnými dunami, bažinami a panenskou džunglí. Vrátíme-li se stovky let dozadu, sídlila v této oblasti starověká mayská civilizace, jejíž pozůstatky lze obdivovat na četných ruinách, které se dochovaly dodnes.

Mayský kalendář proslulé Mayské civilizace
Mayský kalendář proslulé Mayské civilizace

Po dobytí Mexika Španěly v 16. století byla tato oblast opuštěna a dlouhou dobu zůstala izolovaná. V roce 1970 se začalo s budováním ideálního turistického letoviska, čímž začal rychlý rozvoj Cancúnu. Zapotřebí bylo vystavět nejen hotelové komplexy, ale také silnice, školy, nemocnice, letiště, zkrátka vše podstatné, aby se Cancún dostal do podvědomí světa.

Během několika desetiletí se stal jednou z nejžádanějších turistických destinací na světě, která láká miliony turistů každý rok.

Pláže a ubytování

Tato karibská destinace láká zejména na bílé písčité pláže, průzračné moře a bohatý výběr hotelů a resortů v různých cenových kategoriích. Jaké pláže zařadit do svého itineráře, aby byla vaše dovolená v tropickém ráji co nejhezčí?

Playa Delfines, jedna z největších místních pláží

Bezplatná veřejná pláž, která vypadá jako vystřižená z katalogu, je nedotčená, není zastavěná hotely ani restauracemi, a proto je vyhledávaným cílem jak turistů, tak místních. Playa Delfines si vysloužila přezdívku „El Mirador“ neboli vyhlídka, protože nabízí úžasné výhledy na Karibské moře. Ačkoliv podívaná je zde opravdu kouzelná, vstup do vody se doporučuje pouze zkušeným plavcům, vlny tu mohou být nevyzpytatelné.

Pláž Playa Delfines
Pláž Playa Delfines

Na popularitě pak pláži přidávají slunečníky, které jsou k pronajmutí bezplatně, dostupné sociální zázemí i parkoviště. Průzračná voda přímo vybízí k prozkoumání podmořského života a neklidné vlny naopak k lekcím surfování. Turistickým lákadlem je v neposlední řadě barevný nápis na okraji pláže, který skvěle oživí fotografie z dovolené.

POZOR! S sebou si vezměte dostatek tekutin a svačinu, jelikož v blízkosti pláže žádná možnost nákupu není.

Poklidná pláž Playa Tortugas

Stejně krásná pláž jako Playa Delfines, avšak s menšími vlnami, je Playa Tortugas, kterou pokrývá jemně bílý písek. Místo je vyhledávané především rodinami s dětmi, a to nejen pro klidní moře a pozvolný vstup do vody, ale také proto, že se v blízkosti nachází hned několik možností občerstvení. Přímo na pláži máte možnost ochutnat čerstvé ryby a plody moře, anebo si vychutnat kávu z proslulého amerického řetězce.

Ze svého hotelového pokoje budete mít cestu na pláž za pár kroků, pokud se obytujete v hotelu Cancun Bay Resort.

Pláž Playa Tortugas
Pláž Playa Tortugas

Každý den z pláže vyplouvají trajekty na Isla Mujeres, vyhledávaný výletní cíl. Pláž je však hojně navštěvovaná, proto se sem vydejte ideálně již v brzkých ranních hodinách, abyste našli volné lehátko se slunečníkem, která jsou tu k dispozici za poplatek. Jakmile vás omrzí slunění se na pláži, zúčastněte se lekce šnorchlování.

Playa Forum aneb kam zajít na drink

Další cancúnskou perlou, co se pláží týká, je Playa Forum, situovaná přímo v pulzující části letoviska, a to v Zona Hotelera. Pláž je živá, plná lidí, protože v její blízkosti stojí jak spousta hotelových resortů, tak noční klub Coco Bongo. O zábavu tu tak není nouze přes den ani v noci, kdy se pláž přeměňuje ve vyhledávané místo pro popíjení drinků a pozorování západů slunce.

Jedním z oblíbených hotelů na této pláži je Krystal Grand Punta Cancun, jedná se o 4* hotel, kde všechny pokoje disponují balkónem s výhledem na lagunu nebo oceán.

Pláž Playa Forum
Pláž Playa Forum

Okolí Playa Forum je plné obchodů, stylových butiků, restaurací, diskoték a nechybí ani kino. Moře je čisté, azurově modré, s pozvolným vstupem do vody, obklopené bílým pískem. Zejména v letních měsících se tu často konají festivaly, beach party, taneční představení či koncerty. Přes den si pak mohou návštěvníci zahrát plážový volejbal.

Chac Mool Beach s širokou škálou aktivit

Další pláží nacházející se v turistické oblasti Zona Hotelera je Chac Mool Beach, která upoutá tichem, průzračnou vodou a perfektně udržovaným okolím. Oblíbenou plážovou aktivitou je piknik, především během západu slunce, občerstvení si však přibalte s sebou, v blízkém okolí se obchody ani restaurace nenachází, ale pokud zvolíte hotel Royalton Chic Suites Cancun Resort & Spa, podobné služby nebudete potřebovat.

Pláž Chac Mool Beach
Pláž Chac Mool Beach

K dispozici jsou návštěvníkům placené toalety, sprchy a několik společností pronajímajících vybavení na vodní sporty. Obklopená je Chac Mool Beach špičkovými hotelovými řetězci, přitom zde panuje uvolněná, poklidná atmosféra, jež uchvátí nejen hotelové hosty.

Co navštívit v Cancúnu a okolí

Kromě luxusních pláží Mexiko nabízí bohatou historii a přírodní krásy, mezi něž se řadí například archeologická naleziště. Pokud tak přemýšlíte, čím proložit lenošení na lehátku, vydejte se na výlet v Cancúnu nebo jeho blízkém okolí. Jaká místa se vyplatí prozkoumat?

Podvodní muzeum MUSA

Za nezapomenutelným zážitkem se vydejte do muzea MUSA, které je jedinečné tím, že se nachází kompletně pod vodou. Tento výjimečný projekt leží nedaleko pobřeží Cancúnu, kde jsou k vidění různé skulptury a instalace, které zároveň slouží jako útočiště pro ryby.

Podvodní automobil v muzeu MUSA
Podvodní automobil v muzeu MUSA

Podvodní sbírka zahrnuje více než 500 exponátů, kdy mezi nejvyhledávanější patří vrak automobilu.

Muzeum MUSA slibuje ojedinělý zážitek jak zkušeným potápěčům, tak začátečníkům, včetně dětí od 10 let, které láká toto karibské dobrodružství. Zarezervovat si své místo ve skupině můžete přes internetové stránky. S sebou si doporučujeme přibalit ekologický opalovací krém, který neznečistí mořské prostředí a vodotěsnou kameru.

Mayské ruiny El Rey

Přímo ve zmiňované hotelové zóně najdeme nejen vyhlášené pláže, ale také například mayské ruiny El Rey, které tak jsou pro turisty snadno dostupné. Po uhrazení vstupného se vám naskytne jedinečný výhled na udržované zříceniny, které připomínají zašlou slávu mayské osady. Místo bylo využívané především pro odpočinek při obchodních cestách, ale také sloužilo jako pohřebiště královské rodiny, odkud pramení i pojmenování „El Rey“, tedy král, a v neposlední řadě se jednalo o středisko astronomického vzdělávání.

El Ray
El Ray

Návštěva tohoto archeologického naleziště přináší jak pohled do minulosti, tak také nádherný výhled na Karibské moře, protože se nachází jen pár kroků od pláže. Ti, kteří se chtějí o mayské historii a kultuře dozvědět více, se mohou vydat do muzea Mayan Museum of Cancún, vzdáleného kousek od ruin.

Součástí muzea, v němž jsou vystaveny artefakty a exponáty, které vám umožní lépe pochopit dědictví tohoto starobylého národa, je i vstup do dalšího archeologického naleziště.

Isla Mujeres neboli ostrov žen

Zhruba dvacet minut cesty trajektem od pobřeží Cancúnu leží karibský ostrůvek Isla Mujeres, česky nazývaný jako ostrov žen. Navštěvovaný je zejména pro své krásné scenérie, kterým dominuje azurově modré Karibské moře v doplnění bílého písku. Přímo na ostrově se dokonce můžete i ubytovat, a to v některém z pětihvězdičkových resortů nabízejících špičkové služby.

Isla Mujeres neboli ostrov žen
Isla Mujeres neboli ostrov žen

Oblíbenou aktivitou na ostrově je šnorchlování, plavání s delfíny a odpočinek na jedné z nejkrásnějších pláží světa, Playa Norte. Poblíž té se pak rozkládá rušná třída plná restaurací a obchůdků.

Mayské ruiny Chichén Itzá

Jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na území Mexika je Chichén Itzá, ruiny mayského města. K vidění je tu například symbol Yucatánu, Kukulkánova pyramida, která je pro fotografie z Mexika více než typická. Tyto mayské ruiny jsou dokonce zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jedná se tak o opravdu skvělý tip na výlet. Chichén Itzá bylo v době svého rozkvětu v 7. až 10. století n. l. důležitým ekonomickým centrem Mayů, kterých zde žilo až 50 000.

Kukulkánova pyramida
Kukulkánova pyramida

Kolem 15. století však začala sláva tohoto místa upadat, až postupně zaniklo. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout pozůstatky impozantních mayských staveb, včetně slavné pyramidy Kukulcán, která sloužila jako astronomický kalendář a o které se nyní hovoří jako o jednom ze sedmi divů moderního světa.

Dalšími významnými památkami v Chichén Itzá je Chrám válečníků, hřiště sloužící pro tradiční mayskou míčovou hru a studna obětování, která byla jedním ze zdrojů pitné vody.

Chrám válečníků
Chrám válečníků

Růžová jezera Las Coloradas

Přezdívku „mexické Mrtvé moře“ si vysloužila slaná jezera zbarvená dorůžova, jejichž magický vzhled doplňují růžoví plameňáci. Tento přírodní unikát je vyhledávaný jak turisty, tak milovníky sociálních sítí, které oslovily různé odstíny růžové. Na barvě se podílí jedinečná kombinace soli a mikroorganismů, přičemž sůl se v oblasti také těží, a tak si ji můžete zakoupit jako originální suvenýr z cest.

Jedno z jezer Las Coloradas
Jedno z jezer Las Coloradas

Tento úžasný přírodní fenomén se nachází v blízkosti města Río Lagartos na severovýchodě poloostrova Yucatán v Mexiku a ročně láká miliony turistů. V průběhu let se tak musela zpřísnit bezpečnostní opatření, a tak nyní se k jezeru dostanete pouze s průvodcem a je zakázané se vodní plochy jakkoliv dotýkat.

Tipy na cestu aneb co si vzít s sebou

Ke krátkodobému pobytu v Cancúnu není zapotřebí víza, přibalte si však s sebou opalovací krém s vysokým faktorem, vodotěsnou kameru, pokud se máte v plánu potápět, a vhodný bude i repelent proti komárům. Především v období dešťů jsou tu komáři velmi aktivní.

Hodit se bude také hotovost, ačkoliv na většině míst lze platit kreditní či debetní kartou.

Cancún nabízí nespočet atrakcí, včetně návštěvy Mayských ruin, podvodního muzea, nákupních center a samozřejmě relaxace na pohádkových plážích. Ať už hledáte dobrodružství, přírodní krásy nebo jen ideální destinaci pro odpočinek, Cancún nabízí něco pro každého cestovatele.

Užijte si pohled na Cancún z dronu

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!