Mauricius: Rady a tipy na cestu

Čajovými lístky provoněný exotický ostrov, který celoročně láká ke své návštěvě. Užijte si chvíle na nádherných pláží nebo se vydejte za poznáním rozmanité přírody či pozoruhodné historie.

Ostrov, který si své jméno mezi cestovateli vydobyl nejen díky svým krásným plážím a přírodě, ale také díky snad nejznámější poštovní známce na světě. To je Mauricius, nezapomenutelný ráj plný vůní, barev a pohodové nálady.

Umístění a poloha

V Indickém oceánu, zhruba 900 kilometrů vzdušnou čarou od Madagaskaru, se nachází ostrovní stát Mauricius, který je vyhledávanou exotickou lokalitou nejen pro odpočinkovou dovolenou. Na ostrově není stanovený žádný úřední jazyk, většina místních se mezi sebou však domlouvá kreolsky, a stejně tak spousta z nich umí plynule anglicky nebo francouzsky.

Barvy vlajky pro Mauricius
Barvy vlajky pro Mauricius

Spousta turistů na Mauricius směřuje i za poznáním jedné z nejslavnějších poštovních známek, která nese označení Moudrý Mauricius a na obdiv je vystavena v muzeu Blue Penny v Port Louis, hlavním městě.

Letecká doprava zatím pouze s přestupem

Nejbližším letištěm, ze kterého lze využít přímé letecké spojení na ostrov je Frankfurt. V opačném případě, tedy při odletu z Prahy nebo z Vídně, je nutné absolvovat jeden přestup, a to nejčastěji v Dubaji nebo Francii.

Nutné je po příletu do cílové destinace počítat s časovým posunem + 2 hodiny v létě a v zimě s časovým posunem + 3 hodiny.

Kdy vyrazit

Přestože nejnavštěvovanější je Mauricius v zimních měsících, přicestovat se sem dá vlastně kdykoliv. Období na ostrově se totiž dělí pouze na léto a zimu. Léto trvá zhruba od října do dubna, kdy je teplota vzduchu krásných 30 °C. V zimě, která na ostrově panuje přibližně od května do září, jsou typické teploty kolem 23-25 °C a také jsou daleko častější dešťové přeháňky.

Vesměs se tak dá Mauricius navštívit kdykoliv, kdy se cestovateli zasteskne po příjemném mořském klimatu a odpočinku na špičkových plážích.

Na Mauriciu lákají špičkové pláže
Na Mauriciu lákají špičkové pláže

Víza a režim vstupu

Pokud na Mauriciu neplánujeme trávit delší dobu, než kterou jsou 3 měsíce, obejdeme se bez jakéhokoliv víza. Pro vstup na ostrov je tak nutné mít pouze platný cestovní pas, zpáteční letenku, která letištní kontrolu utvrdí v tom, že zde opravdu neplánujeme pobývat po dobu delší než 3 měsíce, a platnou rezervaci, ať už celého zájezdu nebo ubytování.

Dovoz a vývoz

Osoba starší 18ti let může pro svou potřebu dovézt:

  • 250g tabákových produktů
  • 1l destilátu
  • 2l vína

Dovoz živých zvířat musí být povolen Ministerstvem zemědělství, rybolovu a přírodních zdrojů Mauricijské republiky. Na psy se vztahuje až několikaměsíční karanténa.

Turisté mají přísně zakázáno odchytávat či sbírat a vyvážet divoce žijící vegetaci a zvířata ze země. Stejně tak zakázaný je vývoz a dovoz zbraní nebo střeliva bez povolení.

Jazyk

Přestože se dá na Mauriciu bezproblémově domluvit anglicky nebo francouzsky, typickým jazykem pro tuto oblast je mauricijská kreolština, občas přezdívaná jako Morisien.

V mnoha ohledech je kreolština podobná francouzštině, pokud chcete místní obyvatele potěšit a zapojit do svého rozhovoru několik kreolských pojmů, tady jsou ty nejzákladnější:

Kreolsky Česky
Bonzur Dobrý den
Mersi Děkuji
Orewar Na shledanou
Bonswar Dobrý večer
Non Ne
Wi Ano
Si ouplé Prosím
Mo byen Dobře
Sori Promiňte
Ki manyèr? Jak se máš?

Peníze a měna

Za oficiální měnu celého ostrova jsou považovány mauricijské rupie, zkráceně MUR. K platbě se používají jak papírové bankovky o několika hodnotách, tak i mince. Pokud se vám nechce složitě shánět mauricijské rupie v Česku, je možné je za eura nebo dolary směnit až na Mauriciu nebo je vybrat z bankomatů na letišti. Případně je na mnoha místech na ostrově možné platit kartou.

Mauricijská bankovka
Mauricijská bankovka

V přepočtu na české koruny vychází jedna mauricijská rupie na 0,52 Kč.

Co se týká cen za potraviny, obvykle jsou levnější jak u nás, přitom nabídka ve větších supermarketech je opravdu pestrá. Velmi levné je ovoce, které se pěstuje přímo na ostrově, zejména se jedná o kiwi, mango, ananas nebo banány. Smlouvat je přijatelné pouze na tržištích, jinak v obchodech platí stanovená cena.

Očkování a zdravotní rizika

Stejně, jako není pro vstup na Mauricius vyžadované žádné vízum, není žádoucí ani očkování. Doporučované je však očkování proti tyfu, hepatitidě a tetanu, případně proti covidu. Samozřejmostí před absolvováním cesty je uzavření zdravotního pojištění.

Místní lékařská péče je na vysoké úrovni, proto se cestovatelé nemusí ničeho obávat.

Náboženství a kultura

Hlavním náboženstvím na ostrově, kterému je přizpůsobené i množství památek a zvyků, je hinduismus. Stejně tak tu ale žijí křesťané, muslimové nebo buddhisté, místní obyvatelé patří k těm nejtolerantnějším na světě. V porovnání s jinými africkými státy je Mauricius velmi bezpečný, a to jak pro vyznavače různých náboženství, tak pro turisty.

Hlavním náboženstvím na Mauriciu je hinduismus
Hlavním náboženstvím na Mauriciu je hinduismus

Významným březnovým svátkem je tu oslava boha Shivy, který byl podle pověsti natolik uchvácen krásou ostrova, že na něj upustil několik kapek z posvátné řeky Gangy, kterou při svém letu nesl na ramenou. Místní obyvatelé si tak chodí nabrat vodu do posvátného jezera, aby uctili památku boha Shivy a vlastně celého Mauriciu.

Doprava

Zapůjčení auta

Nejpohodlnějším způsobem dopravy po ostrově je zapůjčení auta. Nutné je však myslet na to, že se jedná o původně britskou kolonii, proto se podle předpisů jezdí na levé straně. Napříč ostrovem se nachází několik půjčoven, které je možné využít a procestovat tak ostrov křížem krážem.

Ceny za benzin jsou obdobné jako u nás.

Autobusy

Další možnost, jak se na ostrově pohybovat, představují autobusy, které sice pendlují po celém ostrově, ale jsou poměrně nespolehlivé. Neexistují totiž žádné pevné jízdní řády, proto je nutné počítat s tím, že se může cesta na cílové místo pořádně protáhnout. K tomu, aby autobus zastavil a vy jste do něj tak mohli vstoupit, je velmi často nutné na řidiče viditelně mávnout.

Typická jídla a nápoje

Nejhojněji je v mauricijské gastronomii zastoupená indická kuchyně, která je silně kořeněná. Častá je ale i kuchyně africká, asijská nebo evropská, zejména francouzská. Základní surovinou je čerstvé ovoce, zelenina, ryby, mořské plody nebo maso. Téměř žádné jídlo se neobejde bez zeleniny, kdy jsou hojně zastoupená lokální rajčata, ta se také přidávají do omáčky chutney.

Další častou surovinou je česnek, který naopak tvoří součást omáčky vindaye, která je pro ostrov taktéž typická. V neposlední řadě se běžně servírují tradiční indická jídla, jako je indická rýže, curry nebo tikka masala. Výraznou chuť tu pokrmům propůjčuje i zázvor, nejenom chilli paprička, kari nebo česnek.

Tikka masala jako tradiční indický pokrm
Tikka masala jako tradiční indický pokrm

V případě sladkých variant si Mauricijci rádi dopřávají kokosové či mandlové sušenky a samozřejmě i spoustu exotického ovoce. Roste tu několik druhů melounu, ananas, kiwi, mango, liči nebo třeba papája. Ovoce podstatnou roli hraje i u nápojů, jelikož se z něj připravují čerstvé šťávy. Kromě těch se na Mauriciu hojně pije čaj, který se tu taktéž pěstuje, nebo káva a z řad alkoholu především rum nebo pivo.

Turistické oblasti

Belle Mare

Pomyslně se dá Mauricius rozdělit na několik turistických lokalit. První je Belle Mare, o níž se traduje, že nabízí ty nejhezčí pláže na ostrově. Na své si zde ale přijdou i sportovci, pro které je k dispozici přilehlé golfové hřiště, a stejně tak se v blízkosti nachází několik památek.

Grand Baie

Lokalita Grand Baie, v překladu velký záliv, je jednou z nejživějších oblastí Mauricia, ve které se turistům naskýtají jak skvostné pláže, tak i spousta kaváren, restaurací, casina nebo nákupní ulice lemována tradičními butiky. Jedná se tak o skvělou volbu pro mladé cestovatele, rodiny s dětmi i pro seniory, jelikož si zde každý najde to své.

Le Morne

Za opravdu luxusními hotelovými resorty a bohatým sportovním vyžitím bychom se měli vydat do Le Morne, kdy oblasti dominuje stejnojmenná hora, na kterou se je možné vypravit. Kromě spousty možností turistických túr je jsou tu k dispozici rozsáhlá golfová hřiště nebo vodní sporty.

Pohled na Le Morne
Pohled na Le Morne

Trou aux Biches

Obdobné možnosti, tedy luxusní hotely, golf i další sportovní vyžití, nabízí i oblast ostrova, kterou je Trou aux Biches. Navíc je to odtud akorát zhruba 20 kilometrů do Port Louis, hlavního města ostrova.

Praktické informace

Na závěr přinášíme ještě několik praktických informací, které se před absolvováním cesty na Mauricius vyplatí znát.

  • Zásuvky jsou obvykle britského typu, proto je žádoucí, abyste si s sebou přivezli adaptéry.• Sluneční paprsky dokážou být opravdu silné, z toho důvodu je nutné používat opalovací krém s vysokým faktorem.
  • Přestože je voda z kohoutku pitná, důrazně doporučujeme pít pouze balenou.
  • S deštěm se k životu probouzí komáří, a tak se v kufru neztratí ani repelent.
  • Mezi oblíbené suvenýry z ostrova se řadí mauricijský rum, čaj, cukr nebo koření. Populární jsou i vlastnoručně dělané šperky a poštovní známky.

Krátký videoprůvodce

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!