Maroko: Rady a tipy na cestu

Maroko si zamilují baťůžkáři, díky krásnému pobřeží ale uchvátí i klasické dovolenkáře. V jednom týdnu tady poznáte sílu Atlantského oceánu, poušť z velbloudího hřbetu i horské velikány pohoří Atlas.

Maroko – podivuhodná země, která svou atmosférou překvapí snad každého návštěvníka. Zda mile, to závisí na tom, do jaké oblasti se vydáte a jak velké (ne)štěstí budete mít na poťouchlé praktiky zdejších obyvatel. Když ale budete připraveni na turistické pasti a ve velkých městech budete sobecky věřit jen sami sobě, obohatíte se o zážitek, na který se nezapomíná. Maroko se vám dostane pod kůži díky rozmanité přírodě, neobvyklé architektuře, orientálnímu nádechu a v neposlední řadě díky čerstvě vymačkané pomerančové šťávě, kterou tu nejde pít jinak než proudem.

Umístění a poloha

Pokud se postavíte na slavný Balkón Evropy, za dobré viditelnosti dohlédnete ze španělského pobřeží až do Afriky. Gibraltarský průliv tady odděluje Španělsko od Maroka, které je bránou do Afriky. Sousedí s Alžírskem, Západní Saharou a španělskými exklávy Ceuta a Melilla. Na severu ho od Evropy odděluje Středozemní moře, západní břehy Maroka patří divokému Atlantskému oceánu.

Kdy vyrazit

V Maroku se můžete jeden den opalovat na pláži, druhý den mrznout na nejvyšší hoře Atlasu a třetí den se koupat ve vlastním potu na poušti. Co preferujete vy? Chcete poznávat města, kulturu a historii? Pak vyrazte nejlépe na jaře či na podzim.

V Maroku je možné provozovat i vysokohorskou turistiku
V Maroku je možné provozovat i vysokohorskou turistiku

Uchvátila vás možnost výstupu na čtyřtisícovku Džabal Toubkal? Nejjednodušší to budete mít v létě, kdy už roztála pokrývka sněhu. Chcete prožít klasickou „koupačku“ u moře? V tom případě vsaďte na letní měsíce, vyvarujte se však jihu země, kde teploty v tomto období mohou dosahovat i 50 °C. Pokud vás naopak lákají písečné duny a třeba i návštěva Západní Sahary, ideální budou zimní měsíce.

Víza a režim vstupu

Občané České republiky do Maroka nepotřebují vízum, pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů. Po přistání v Maroku musíte akorát vyplnit formulář s identifikačními údaji. Vyžaduje se i informace o tom, kde budete v Maroku ubytováni. Mějte proto po ruce připravenou adresu ubytovacího zařízení. Pokud raději sháníte ubytování až na místě, zarezervujte si hotel alespoň na první noc pobytu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, téměř každý Maročan mluví francouzsky. Ve francouzštině jsou zde psána menu v restauracích, informační cedule i směrovky podél silnic. Blízko hranic se Španělskem, například v Tangeru, se domluvíte i španělsky.

Anglicky se domluvíte pouze s pracovníky v turistickém sektoru – s průvodci, prodejci, taxikáři, obsluhou v restauraci.

Peníze a měna

V Maroku se platí marockým dirhamem, který se dělí na 100 centimů. Marocký dirham nese označení MAD nebo také DH. Nejde o volně směnitelnou měnu, proto si z Česka vezměte dolary nebo eura, které pak směníte na místě. V místní měně můžete vybrat i z bankomatů, počítejte však s poplatkem okolo 125 Kč. Před odjezdem z Maroka nezapomeňte zbývající dirhamy utratit – v Česku se jich „nezbavíte“.

Deset dirhamů odpovídá zhruba 24 českým korunám.

Co se týče cen, v Maroku je o něco levněji než u nás, utratíte zde ale více než v podobných zemích, jako například v Tunisku nebo Egyptě. Nejlevněji je ve vnitrozemí, naopak v Marakéši, Agadiru a dalších oblíbených letoviskách jsou ceny vyhnány nahoru kvůli turistům ze Západu.

Dirham jako platidlo v Maroku
Dirham jako platidlo v Maroku

Dvě deci čerstvě vymačkané pomerančové šťávy koupíte za 10 Kč, jídlo v pouličních stáncích seženete za 50 Kč, v levnějších restauracích pořídíte hlavní chod za 70 – 150 Kč. Ceny dopravy jsou podobné jako u nás, u delších tras platí, že za kilometr zaplatíte zhruba 1 korunu. Dvoudenní organizovaný výlet do pouště s odvozem z Marakéše vás vyjde na 1500 Kč.

V Maroku nezapomínejte mimo restaurace a kamenné obchody smlouvat. Ceny bývají přemrštěné několikanásobně!

Očkování a zdravotní rizika

Při cestě do Maroka nepotřebujete žádné očkování. Pokud však cestujete do exotických zemí častěji, určitě se vám vyplatí očkování proti žloutence typu A i B a proti břišnímu tyfu. Pamatujte, že se jedná o zemi s nižším hygienickým standardem – doporučujeme přibalit antibakteriální gel pro „umytí“ rukou alespoň před jídlem.

Náboženství a kultura

Respektujte místní zvyklosti, Maročané berou svou víru vážně

Maroko je muslimská země, dámy by si tedy měly po dobu svého pobytu odpustit topy a nahradit je třeba tričkem s krátkým rukávem, který zahalí ramena, nebo volnou halenu. V dlouhé sukni, kalhotách nebo alespoň šortkách po kolena budete přijaty rozhodně lépe než například v minisukni. Navíc zjistíte, že místní vědí, co dělají, když jsou i v těch největších vedrech zahaleni od hlavy až k patě – pod volným oblečením vám v ostrém slunci bude lépe než s odhalenou kůží.

Místní obyvatelé bývají zahaleni od hlavy až k patě
Místní obyvatelé bývají zahaleni od hlavy až k patě

Platí zde to, co v dalších turistických muslimských zemích: V turistických letoviskách je atmosféra poměrně uvolněná, obzvlášť pak v přímořských letoviskách, mimo populární destinace vás místní budou soudit přísnějším okem.

Při debatách s místními se vyhněte tématům náboženství – byli byste považováni za zbloudilce od Islámu. Stejně tak se nezmiňujte o Izraeli, s nímž je Maroko dlouhodobě ve sporu.

Odvrácená tvář Maroka aneb: Turisto, otřes se!

Co se týče dobrosrdečnosti místních obyvatel, ta je víc než sporná. Možná budete mít štěstí a v zapadlých vesničkách vás marocká rodina pozve na čaj, pohostí vás a navíc vám odvypráví svůj životní příběh. Tak Maroko vypadalo před 20 lety – před tím, než Maročané zjistili, že ze západních turistů mohou vyždímat peníze rychleji než z bankomatu. Dnes vás mnohem pravděpodobněji čeká neslavně proslulá „zlá tvář“ Maroka. Jak taková odvrácená stránka vypadá?

Trhy v Maroku
Trhy v Maroku

Procházíte se starým centrem města a na trhu obdivujete řemeslné výrobky, když v tom vám za krkem přistane obrovská krajta a vy, s vyděšeným výrazem v očích, mrkáte do objektivu fotoaparátu. Na to už se hádáte s Maročanem, že jste o žádnou krajtu, fotografii ani o darování pár desítek dirhamů nestáli.

Mediny jsou sice jako stvořené pro romantické procházky, ale často zjistíte, že několikahodinové bloudění je příliš i pro toho největšího Cassanovu. Najednou však přibíhá milý Maročan, který vám nezištně vysvětlí cestu a pro jistotu vás ještě několik stovek metrů doprovodí. Skvěle si popovídáte a na závěr mu poděkujete za ochotu a rozloučíte se.

Pro vás to znamená konec, pro chamtivého Maročana začátek. Začne z vás loudit 200, 500 nebo klidně i 1000 Kč, a pokud odmítnete, z milého Maročana se stane supící láva, která vám bude v nejlepším případě pouze nadávat. Ti hamižnější do vás začnou třeba i strkat.

Pamatujte, že v Maroku nic není zadarmo.

To je jen pár turistických pastí, které na vás v Maroku čekají. Jediná rada, jak se jim vyhnout, zní: Spoléhejte se jen sami na sebe, vše si zařizujte sami, nepřijímejte pomoc od místních a už vůbec jim nedávejte sumy, které vám přijdou absurdní!

Doprava

Půjčení auta

Máte dostatek řidičských zkušeností a smyslu pro dobrodružství? Chybí vám notná dávka adrenalinu? Pokud ano, spolehlivě ji získáte, když si půjčíte auto. Možná trošku přeháníme, ale řízení ve zdejších městech opravdu připomíná džungli, kde vyhrává ten větší, rychlejší, troufalejší a s hlasitějším klaksonem.

Doprava v Maroku je jedna velká džungle
Doprava v Maroku je jedna velká džungle

Silnice mezi významnými městy jsou v poměrně dobrém stavu a kvalitou odpovídají těm našim. Pokud ale vyjedete mimo hlavní dopravní uzly, počítejte s tím, že cesty se stávají hůře sjízdnými, a hlavně – skutečnost často neodpovídá situaci na mapě. Za litr benzínu zaplatíte kolem 25 Kč.

Vlaky

Pokud chcete vsadit raději na veřejnou dopravu, spolehlivým prostředkem jsou v Maroku vlaky, které spojují Marakéš s většinou velkých měst jako je Rabat, Casablanca nebo Fez. Jízdní řády naleznete na webu dopravce ONCF. Jízdenky nemusíte rezervovat online, stačí je koupit na nádraží těsně před odjezdem. Ceny jízdenek jsou přijatelné, například za 530 kilometrovou cestu z Marakéše do Fezu zaplatíte cca 460 Kč.

Autobusy

Dálkovou dopravu zajišťují dvě společnosti: Supratours a CTM. Při jízdě s těmito dopravci zakoupíte lístek buď přímo u řidiče, nebo u okýnka na autobusové stanici. Kromě těchto velkých společností, které využívají primárně turisté, se můžete svézt i lokálními dopravci, u nichž vychází cesta vždy o 50 – 100 Kč levněji.

Nikdy nekupujte lístek od někoho, kdo vám jej nabízí na autobusové zastávce – jedná se o další past na turisty, kdy lístek sice dostanete, ale s vysokoturistickou přirážkou. Lokální autobusy vám na mávnutí zastaví kdekoliv.

Taxi

Nejpohodlnějším způsobem dopravy po městě zůstává taxík. Využít můžete buď taxi klasické, nebo sběrné – collective taxi. Jedná se o šestimístné bílé nebo žluté automobily, které vás zavezou, kam chcete, ne však dříve, než se celé auto zaplní. Cena je u collective taxi téměř stejná jako cena za jízdu autobusem.

Typická jídla a nápoje

V Maroku se vám ze všech vůní chutného jídla budou sbíhat sliny. Vařit tady totiž umí. Ptáte se, co byste měli vyzkoušet? Všechno! Ale když to nepůjde, vsaďte třeba na tyto speciality:

  • Pastilla – Předkrm, který má původ ve městě Fez. Jedná se o sladko – slané bochánky plněné masovou nebo zeleninovou směsí. Masová verze je navíc posypána cukrem a skořicí.
  • Tajine – Národní jídlo, které zkrátka musíte ochutnat. Jde o pomalu dušené maso se zeleninou, a můžete si vybrat z mnoha variant – například se sušenými fíky a švestkami. Název je odvozen od nádoby, ve kterém se pokrm připravuje.
  • Harrira – Jestli si dokážete představit snídat polévku, objednejte si Harriru. Jí se ale i klasicky před hlavním jídlem. Jedná se o tradiční marockou polévku z masa, zeleniny a různých druhů luštěnin.
Marocké národní jídlo Tajine
Marocké národní jídlo Tajine

Na ulicích často narazíte na oblíbený džus z pomerančů, který vás v horku skvěle osvěží. Možná se setkáte i s berberskou „whiskey“ – velmi sladkým mátovým čajem, který sice chutná skvěle, ale alkohol v něm nenajdete.

Turistické oblasti

Vidět maximum za krátký čas se vám povede v Marakéši

Jestliže si přejete dovolenou strávit aktivně, ale zároveň nechcete ztrácet čas dopravou skrz celou zemi, ubytujte se v hlavním městě Marakéš. Nejenže budete mít díky jeho rozsáhlosti zajištěný program na každý večer, ale je to ideální výchozí místo pro jednodenní i vícedenní výlety.

Poznávejte krásy místní pouště
Poznávejte krásy místní pouště

Zajet si můžete třeba do pouště, kde vás čeká jízda na velbloudech i na čtyřkolkách a po ochutnávce tradiční marocké kuchyně přespání v barbarském obydlí. Výlety se pořádají i k vodopádům Ouzoud, do pobřežního města Essaouira nebo třeba do údolí a hor Atlasu. Ceny jednodenních výletů začínají na 700 korunách.

Ani v Agadiru nemusí zůstat jen u koupání v oceánu 

Zatímco v Marakéši, ať už budete absolvovat túru v horách, jízdu pouští nebo jen procházku po starém městě, budete slunce často proklínat, v Agadiru vám při koupání v oceánu vadit nebude. Jedná se o pobřežní město a typickou turistickou destinaci, která vám nabídne vždy čistou, upravenou a před oceánskými větry chráněnou 10 kilometrovou pláž. Výhodou je, že pláž je střežena policejní hlídkou, a tak se zde nesetkáte s téměř žádnými otravnými prodejci.

Vodopády Imouzzer des Ida Outanane
Vodopády Imouzzer des Ida Outanane

I v Agadiru ale můžete zažít víc než jen lenošení na pláži a procházky městem. V rámci hodiny a půl dojedete například ke krásným vodopádům Imouzzer des Ida Outanane. Nedaleko nich se nachází i Rajské údolí „Paradise valley“ – oáza klidu uprostřed hor. Údolí nabízí ke koupání větší i menší tůňky, které jsou obklopeny palmami.

Za historií a tradicí řemesel se vydejte do královského města Fes

Říká se, že město Fes na severu Maroka je nejpůsobivější a nejzajímavější královské město v Maroku. Někteří dokonce uvádějí, že, díky jedinečné středověké atmosféře a navzájem propletenými uličkami, patří mezi nejkrásnější města na světě. Fes hrál významnou roli v dějinách Maroka – vše důležité, co se v historii odehrálo, se odehrálo právě tady.

Barvírna kůže Sidi Mousa ve Fesu
Barvírna kůže Sidi Mousa ve Fesu

Medina neboli staré město patří k těm největším medinám na světě. Ve Fesu objevíte obrovské množství historických památek a rozluštíte zde tajemství zdejších tradic a řemesel – například při návštěvě světově proslulé barvírně kůže Sidi Mousa.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!