Maledivy: Důležité rady a tipy na cestu

Maledivy jsou známé svými bílými plážemi, průzračnými vodami a bohatým podmořským životem. Návštěvníkům nabízí luxusní resorty, stylově zařízené bungalovy, a hlavně mnoho vodních aktivit, které lze vyzkoušet.

Díky svému exotickému rázu, poklidné atmosféře a možnosti strávit čas na samotě na opuštěných plážích jsou Maledivy oblíbenou destinací pro novomanžele vydávající se na svatební cestu. Dovolená na Maledivách je však ideální volbou pro všechny, kteří si chtějí užít zasloužené chvíle odpočinku nebo poznat fascinující podmořský svět.

Umístění a poloha

Maledivy jsou souostrovím tvořeným více než 1 000 korálovými ostrovy nacházející se v Indickém oceánu, jižně od Indie a Srí Lanky. Hlavní vstupní branou pro cestující je mezinárodní letiště Malé, které bylo vybudované na centrálním ostrově. Nádherné souostroví, oficiálně nazývané jako Maledivská republika, je obklopené kruhovými korálovými útesy, které fungují jako bariéra pro ostrovy během monzunů.

Obydlených ostrovů je jen něco kolem 200, přičemž nejvíce obyvatel najdeme ve městě Malé na stejnojmenném ostrově, kde se také nachází spousta hotelových resortů. Toužíte-li tak po větším klidu a tichu, zavítejte na některý z okolních ostrůvků.

Vlajka Malediv
Vlajka Malediv

Historicky byly Maledivy poznamenány negativními událostmi, jak přírodními, tak politickými, a v současné době problémů opět přibývá. Nejvýznamnějším z nich je hrozba stoupající hladiny oceánu, která kvůli nízké nadmořské výšce Malediv může v následujících letech způsobit, že se stanou neobyvatelnými a postupně zmizí pod hladinou.

Maledivy jsou zemí s +4 hodiny časovým posunem oproti zimnímu času, a +3 hodiny oproti letnímu času v České republice.

Kdy vyrazit

Nejlepší počasí na Maledivách panuje mezi listopadem a dubnem, kdy se vyhneme monzunovému období. Pokud si chcete užít horké, suché počasí a prázdnější turistická letoviska, březen a duben jsou ideálním obdobím pro návštěvu. Touto dobou je vlhkost nižší a dny jsou velmi teplé. Na Maledivách trvale vládne teplé tropické klima, s teplotami mezi 25 °C a 31 °C po celý rok.

Rozhodujícím faktorem může pro některé být také ramadán. Maledivy jsou muslimskou zemí a během ramadánu jsou tak některé restaurace zavřené, zejména v hlavním městě.

Víza a režim vstupu

Pro návštěvníky Malediv platí bezvízový režim vstupu, pokud délka pobytu nepřekročí 30 dnů. Při příletu obdržíte bezplatné turistické vízum, které vám umožní strávit dovolenou na ostrovech bez dalších administrativních povinností. Jednoduchý postup získávání víza činí z Malediv turisticky přívětivou destinaci.

Nicméně, existují určité vstupní požadavky, které musí cestující splnit, aby získali imigrační povolení. Mezi tyto požadavky se řadí cestovní pas s minimálně 1 měsícem platnosti. Kromě toho je nutné mít připravený kompletní cestovní itinerář, včetně potvrzených zpátečních letenek, a buď potvrzenou rezervaci v hotelu nebo doklad o dostatečných finančních prostředcích na pokrytí nákladů na pobyt na Maledivách.

Jazyk

Oficiálním místním jazykem Malediv je dhivehi, které je také známé jako maledivština. Ta je hlavním komunikačním prostředkem v každodenním životě obyvatel na ostrovech, avšak díky rozvinutému cestovnímu ruchu, na kterém je země závislá, je angličtina běžně používaným jazykem. Vzhledem k dominanci islámského náboženství je důležitým jazykem také arabština, vyučovaná ve školách a využívaná v mešitách.

Určitě místní obyvatele potěší, pokud se naučíte několik základních slov a frází v jejich rodném jazyce, tedy v dhivehi.

Dhivehi Česky
Assalaamu Alaikum Dobrý den
Shukuriyyaa Děkuji
Dhanee Na shledanou
Ba´ajjeveri haveereh Dobrý večer
Noon Ne
Aan Ano
Maruhabaa Není zač
Ahannah ingey Rozumím
Ahannakah neyngunu Nerozumím
Ba´ajjeveri reygade Dobrou noc

Peníze a měna

Měna Malediv je rufiyaa neboli maledivská rupie (MVR). Jedna rufiyaa se skládá z 100 lárí a dostupná je v několika hodnotách bankovek, včetně 500, 100, 50, 20, 10 a 5. Ačkoliv je rufiyaa oficiálním platidlem, také je na Maledivách široce akceptován americký dolar (USD) .

Maledivská rupie
Maledivská rupie

Bankomaty a směnárny jsou běžně dostupné, avšak zejména v hlavním městě můžete strávit dlouho dobu ve frontě, vyplatí se tak mít potřebnou měnu již při příletu do země. V turistických letoviscích, hotelech, obchodech restauracích v Malé nebo na místních ostrovech jsou běžně přijímané platební karty. Je však třeba poznamenat, že některé společnosti si mohou za platbu kartou účtovat poplatek.

Během nákupů také počítejte se třemi daněmi, první je 8% daň (VAT), druhá daň z turistického nákupu zboží a služeb ve výši 6 % a v neposlední řadě se jedná o 10% servisní poplatek. Na místních ostrovech je placená také ekologická „zelená" daň, která se vybírá přímo v ubytování. Tato daň činí dalších 8 USD na osobu na noc.

Očkování a zdravotní rizika

Po cestujících z České nebo Slovenské republiky nejsou požadována žádná povinná očkování. Výjimka nastává, pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice. V tomto případě musí být cestovatelé očkovaní proti této nemoci. I přes absenci povinných očkování se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B.

Co se týká jídla a vody, obecně nepředstavují závažná rizika, ale preventivní opatření, jako je pití pouze balené vody, jsou vždy užitečná. Během pobytu si dejte pozor na přílišné vystavování slunci. Intenzivní pobyt na slunci může způsobit úpal.

Je důležité chránit pokožku krémem s vysokým faktorem a zůstat dostatečně hydratovaní.

Náboženství a kultura

Islám je oficiálním náboženstvím, což ovlivňuje každodenní život a zvyky. Plavky a odhalené oblečení jsou bezproblémově přijímané na plážích, ale mimo pláže se doporučuje respektovat místní kulturu a zahalit se. Islám zde ovlivňuje nejen volbu oblečení, ale také místní zvyklosti nebo stravování. Neodmyslitelnou součástí maledivské kultury je také hudba, tanec a bollywoodské filmy.

Mezi důležité události v zemi patří ramadán, zakončený bujarými oslavami a hostinou s označením „Kuda Eid“, nebo Prorokovy narozeniny. Národní den oslavuje vznik Maledivské republiky a zahrnuje různé pochody a přehlídky.

Rovnost mezi pohlavími je důležitým aspektem maledivské společnosti. Ženy zastávají vlivné role, mají významné pozice a tvoří značnou část pracovní síly. Tradičně si zde ženy zanechávají své dívčí příjmení, což odráží jejich význam a rovnocennost ve společnosti.

Doprava

Pro většinu návštěvníků jsou mezinárodní lety hlavním vstupem na Maledivy. Využívaná jsou letadla i pro transfer mezi vzdálenými ostrovy, hydroplány a malá vrtulová letadla nabízejí kromě transportu i úžasné pohledy na krajinu. Země sestává z mnoha ostrovů a cestování mezi nimi vyžaduje specifické dopravní prostředky, jako jsou hojně využívané motorové čluny, které rychle umožní dostat se do požadovaného cíle. Cena však může být poměrně vysoká, záleží na vzdálenosti.

Malá letadla jsou využívána k přepravě mezi ostrovy
Malá letadla jsou využívána k přepravě mezi ostrovy

Cenově dostupnou dopravní možnost nabízejí trajekty, které propojují hlavní ostrovy. Během výletů se pravděpodobně setkáte s „Dhoni“, což jsou tradiční dřevěné lodě.

Typická jídla a nápoje

Díky svému umístění v Indickém oceánu je místní kuchyně ovlivněná sousedními zeměmi, jako je Srí Lanka a Indie. Ryby hrají v místní kuchyni významnou roli, a to nejen v Garudhiya, rybí polévce, ale také v náplních, jako je trhaný uzený tuňák v Mas Huni nebo indický chléb chapati plněný uzeným tuňákem. Dalšími tradičními pokrmy jsou Bis Keemiya, smažené pečivo, salát z banánových květů - Boshi Mashuni, nebo Gulha, knedlíčky plněnými tuňákem. I kokos hraje v maledivské kuchyni významnou roli, ať už ve formě kokosového oleje nebo mléka.

Ochutnat můžete i řadu originálních pokrmů, jako jsou rybí dorty Kulhi Boakibaa, rybí kari a sladké dezerty, včetně kokosových dortů z manioku. Co se týká nápojů, na Maledivách se hojně pije čaj, voda z kokosů, čerstvé šťávy z exotického ovoce, ale i kokosové víno. Kromě toho si můžete dopřát různé koktejly, včetně místních specialit, jako je Biyadhoo Special.

Dopřejte si různé koktejly
Dopřejte si různé koktejly

Turistické oblasti

Maledivy, souostroví v Indickém oceánu, jsou proslulé svými luxusními letovisky, která nabízejí ubytování ve vilách nad průzračnými vodami. Toto rajské místo zahrnuje tři hlavní turistické oblasti, mezi které patří Atol Ari, Atol Malé a Lhaviyani Atol.

Atol Malé je vyhledávaným místem pro potápěče, zatímco v Atol Ari můžete prozkoumat místní kulturu a tradice. Lhaviyani Atol na severním konci Malediv je ideální pro odpočinek na opuštěných plážích. Celé souostroví je známé pro potápění a šnorchlování na úchvatných korálových útesech.

Atol Ari

Turistické letovisko Atol Ari, nacházející se západně od hlavního města Malediv, představuje území s nádhernými plážemi a mnoha hotelovými resorty, včetně luxusních vilek. Zhruba 20 ostrůvku pokrytých jemným bílým pískem lemuje křišťálově čistá voda, která láká návštěvníky svou bohatou mořskou faunou, včetně žraloků velrybích a mant. Na největším ostrově Atol Ari, Thoddoo, je k vidění zřícenina buddhistického chrámu.

Atol Ari
Atol Ari

Atol Malé

Skvělou destinací pro jedince hledající odpočinek i pro surfařské nadšence je Atol Malé. Oblast nabízí dokonalé surfařské zážitky, které si mohou užít jak zkušení surfaři hledající kvalitní vlny, tak středně pokročilí surfaři. I zde se nachází vyhlášené hotelové resorty, které jsou navíc snadno dostupné z mezinárodního letiště.

Lhaviyani Atol

Atol Lhaviyani je rajským zákoutím Malediv, které tvoří 54 ostrovů a nabízí bohatou paletu turistických zážitků. Z těchto ostrovů je pět obydlených a na dalších se rozkládají nádherná luxusní letoviska. Nachází se v severní oblasti Malediv a je snadno dostupné z letiště díky letu hydroplánem trvajícím 30-40 minut. Narazíme tu na město Naifaru, které je centrem řemeslných výrobků z perleti, oblíbených jako suvenýr.

Letoviska v Lhaviyani přinášejí luxusní ubytování v elegantních vilách a bungalovech s prvotřídními službami. Kromě relaxace na pláži si hosté mohou užít šnorchlování, potápění a širokou škálu vodních sportů.

Praktické informace

Pokud plánujete cestu na Maledivy, mějte na paměti, že země má svá určitá specifika. Na některých ostrovech platí zákaz alkoholu a může tak být legálně konzumován pouze v resortech. Přibalit si s sebou nezapomeňte cestovní adaptér, jelikož jsou zásuvky na britského typu.

Maledivy jsou dokonalým spojením přírodní krásy a luxusu, který nabízí nádherné pláže a ideální podmínky pro šnorchlování, potápění a relaxaci. Bez ohledu na to, zda hledáte romantickou destinaci pro svatební cestu, lokalitu pro poznávání podmořského života, nebo místo pro rodinnou dovolenou, Maledivská republika nabízí vše, co si můžete přát.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!