Kubánské Varadero: Karibský ráj to na pohled?

Varadero láká turisty z celého světa na své půvabné karibské pláže. Průzračné moře, bělostný písek, luxusní zázemí: Co může být víc? Možná pravá kubánská atmosféra, která tu tak nějak chybí.

Varadero, město rozprostírající se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany, se dostalo do podvědomí zahraničních návštěvníků už ve 30.letech 20.století. Tehdy sem přijel americký milionář Irénée Du Pont, kterému se Varadero zalíbilo natolik, že zde vybudoval vilu Xanadu, jachetní přístav a golfové hřiště.

Varadero dnes patří jednoznačně mezi nejnavštěvovanější místa na Kubě, má ale svá specifika a nelze jej doporučit každému. Zdá se, že nabízí vše pro ideální dovolenou: typickou karibskou pláž s bělostným pískem, hotely na špičkové úrovni s výhledem na křišťálově čisté moře jen pár kroků od něj, spoustu aktivit včetně šnorchlování, potápění, paraglidingu či plachtění. V čem je teda háček?

Rady a tipy pro cestu na Kubu.

Ve Varaderu najdete všechno. Teda kromě pravého kubánského života

Díky své kráse se Varadero stalo turistickým magnetem, a právě pro turisty je celé město kompletně přizpůsobeno. Místní Kubánci mají, byť nepsaný, zákaz chodit na veřejnou pláž, nenajdete tady ani typické místní putyky a bary, ve kterých se baví nejenom turisté, ale ve kterých vytvářejí tu pravou atmosféru právě Kubánci.

Pokud chcete zažít autentickou Kubu, nespoutanou a temperamentní, kde turistický život není oddělen od toho místního, budete za ní muset vyrazit jinam. Jestli v rámci jednodenního výletu třeba do Havany, nebo volbou úplně jiné destinace, to už je na vás.

Typický kubánský život ve Varaderu nenaleznete
Typický kubánský život ve Varaderu nenaleznete

Doprava do Varadera: Z letiště jste v hotelu za půl hodiny

Pouze 35 kilometrů od centra Varadera se nachází druhé nejrušnější letiště na Kubě, Varadero Juan Gualberto Gomez. Teminál je to malý, buďte proto připraveni na možný delší čas strávený u pasové kontroly.

Přímý let z Prahy trvá 12 hodin.

Z letiště do centra se dostanete turistickým dvoupatrovým autobusem, tento způsob dopravy volte ale jen pokud nespěcháte a nevadí vám si počkat – časy odjezdu nejsou dané, takže nevíte, kdy přesně autobus vyjíždí. Jízdenka stojí kolem 80 Kč.

Zatímco budete čekat, můžete si na letišti vyměnit peníze v oficiální směnárně Cadeca. Nevýhodného kurzu se neobávejte, všechny tyto směnárny musí mít na celé Kubě stejný kurz. Pokud upřednostníte pohodlí, využijte taxi. Do centra se dostanete asi za 450 Kč (30 CUC), cenu si ale dohodněte ještě před nastoupením.

Pokud jste přiletěli do Havany, do Varadera se dostanete s autobusovou společností Viazul za 10 CUC, jízdenky si kupte minimálně 14 dní předem.

Autobus od společnosti Viazul
Autobus od společnosti Viazul

Ubytování

Ačkoliv je na celé Kubě hodně rozšířené ubytování v soukromí, Varadero je jediné místo, kde se sním nesetkáte – kvůli dostatečnému množství hotelů pro zahraniční turisty je ubytování v soukromí nelegální. Pokuty za porušení tohoto zákazu jsou pro místní obyvatele extrémně vysoké, nemá cenu zde tedy cenu takové ubytování ani hledat.

Ubytování v hotelu začíná na 50 CUC za osobu a noc, horní hranice je neomezená. Pokud hledáte ubytování přímo na pláži a zároveň se chcete do centra města dostat krátkou pěší procházkou, zvažte ubytování v hotelu Baceló Solymar. Můžete se ubytovat v hlavní budově nebo komornějších bungalovech, pro stravování máte na výběr 8 restaurací a několik barů. Výhodou je také možnost využití veškerého zařízení vedlejšího hotelu.

Tipy na výlety: Ve Varaderu se rozhodně nudit nebudete

Delfinárium

Delfinárium se nachází v přírodní mangrovníkové laguně blízko přístavu Chapelin. Z centra města zde jezdí hop on/off bus se zastávkou Dolphinarium. Hlavní atrakcí je 30minutová show, kdy uvidíte cvičitele předvádět s delfíny různé kousky. Pokud si chcete zpestřit dovolenou a potěšit třeba děti, rozhodně to stojí za to, pokud jste ale už v delfináriu někdy byli, počítejte s tím, že zdejší show je spíše průměrná.

Delfinárium ve Varaderu
Delfinárium ve Varaderu

Co si naopak návštěvníci nemohou vynachválit, je plavání s delfíny, které trvá 20 minut a stojí 60 CUC za osobu. K rozpočtu shovívavější je focení s delfíny za 5 CUC, v rámci kterého si můžete delfína i pohladit. Vstupné pouze na show stojí 20 CUC a probíhá dvakrát denně – v 11:00 a 15:30.

Park Josone

Hledáte-li nenáročný program na odpoledne, vyrazte do parku Josone, který se nachází na konci Central Varadero. Na ploše 9 hektarů se rozprostírá bohatá tropická vegetace, v níž je radost se procházet. Nachází se zde několik restaurací, dětských hřišť, minigolf, jezírko s možností projížďky na loďce a také plavecký bazén.

Nejlépe uděláte, když se do parku vypravíte večer, kdy je krásně nasvícený, hraje zde hudba a možná se vám poštěstí vidět i afrokubánské vystoupení, které zde čas od času probíhá.

Jeskyně Saturno cave

Podzemní Jeskyně Saturno je proslulá díky krásnému jezeru s tyrkysovou vodou a hloubkou 18 metrů, které je tak čisté, že uvidíte až na dno. Nejlepší na tom je, že si tu můžete zaplavat a krásu si vychutnat doslova na vlastní kůži. Nezapomeňte proto plavky a šnorchl, počítejte ale s tím, že voda není nejteplejší.

Jeskyně Saturno cave
Jeskyně Saturno cave

Jeskyně Cueva de Ambrosio

Jeskyně Cueva de Ambrosio je jedním z 15 archeologických nalezišť na poloostrově, dosahuje 300 metrů délky a má 5 vzájemně propojených galerií, ve kterých uvidíte historické malby včetně 47 indiánských piktogramů. V jedné z galerií, galerii světlíků, do jeskyně skrz stropní otvory pronikají paprsky světla a vytváří tak jedinečnou podívanou.

Jeskyně Cueva de Ambrosio
Jeskyně Cueva de Ambrosio

Potápění: Na výběr máte 32 lokalit

Ve Varaderu a blízkém okolí se nachází 32 potápěčských lokalit, a ačkoliv se názory na jejich kvalitu liší, byla by škoda neprozkoumat alespoň jednu z nich. Výlet za potápěním si můžete domluvit u hotelu Club Tropical, kde se nachází mezinárodní centrum pro potápění.

Oblíbeným místem je tzv. blue hole Ojo del Mégano v zálivu Cádiz. Jedná se o 70 metrů hlubokou jeskyni s propadlým stropem a 45metrovým otvorem. Vyhledávaným je také podmořský park Cayo Piedras del Norte, který zabírá plochu 2 čtverečních námořních mil. Uvidíte zde několik vraků potopených lodí a letadel.

Potápění Varadero
Potápění Varadero

Korálový útes na pláži Playa Coral

Korálový útes na pláži Playa Coral je nejbližší útes ve Varaderu, který je přístupný ze břehu. Nachází se na půl cesty mezi Varaderem a sousedním městem Matanzas a od břehu je vzdálen asi 100 metrů. Nejblíže útesu v poměru kvalita/cena se ubytujete v 4* hotelu Hotel Roc Barlovento, který je vzdálen asi 18 km.

Buďte ale opatrní – v případě výskytu vln to může být pro ne zcela zdatné plavce nebezpečné.

Je zde skvělá viditelnost a spatříte tu nekonečná hejna pestrobarevných ryb. Dávejte ale pozor – některé korály jsou hodně vystouplé a mohly by vás při neopatrnosti poranit a stejně tak i vy je.

Pokud nemáte své vlastní šnorchlovací vybavení, můžete si ho půjčit v centru pro organizované zájezdy v zátoce Laguna de Maya, přes kterou k pláži Coral půjdete.

Výlet katamaránem na ostrov Crucero

Pokud si chcete odpočinout od lidí a být téměř sami, domluvte si výlet katamaránem na ostrov Crucero. Je téměř nepoznamenaný lidskou činností a pobyt na něm působí jako balzám na duši.

Je možné si domluvit výlet katamaránem na ostrov Crucero
Je možné si domluvit výlet katamaránem na ostrov Crucero

Výlet lodí po řece Río Canímar

Asi 8 kilometrů od města Matanzas, u ústí řeky Canímar, si můžete půjčit kajak nebo motorový člun a prozkoumat mangrovové porosty poskytující úkryt mnoha živočichům – hlavně ptákům a želvám. Za půjčení kajaku pro 2 osoby zaplatíte kolem 5 CUC na hodinu.

Hlavní město Havana

Zatímco Varadero je ryze turistickou záležitostí, která s pravým kubánským životem nemá moc společného, ve 140 kilometrů vzdálené Havaně poznáte Kubu v celé své kráse. Jistě – i Havana je turistické středisko přizpůsobené zahraničním návštěvníkům, zažijete tady ale i pravou kubánskou atmosféru. Kromě toho je Havana bohatá i na historii a architekturu, a její návštěvou tak nahradíte nedostatky Varadera, které je zaměřené hlavně na koupání na krásných plážích a šnorchlování.

Sdílejte článek se svými přáteli!