Kuba: Rady a tipy na cestu

Karibik v plné své kráse vám ukáže Kuba: Země s jemným nádechem minulého režimu je plná života, usměvavých obyvatel, barev, nádherných bělostných pláží a klasických automobilů z 50.let.

Chcete si alespoň jednou užít vyhlášených karibských pláží s mořem čistým jako obloha za jasného dne? Sníte o exotice – místě, které vám rozproudí krev tóny latinskoamerické hudby? Pokud ano, pak z toho jednoznačně vyplývá Kuba. Temperamentní země, kde se život nepřežívá, tady se žije!

Umístění a poloha

Kuba se rozprostírá na hlavním ostrově Kuba (který je 15.největším ostrově na světě) a dalších asi 4 000 menších ostrůvcích. Ty, které mají přírodní zdroj vody, se nazývají Isla, ty, které nikoliv, Caya. Hlavní ostrov dosahuje délky 1200 kilometrů a šířky 190 kilometrů.

Nachází se v severním Karibiku a kromě proslulého karibského moře se můžete vykoupat i Atlantském oceánu a Mexickém zálivu. Leží mezi Floridou, Bahamy, Dominikánskou republikou, Jamajkou, Kajmanskými ostrovy a Mexikem. Největším a zároveň hlavním městem Kubánské republiky je Havana.

Kdy vyrazit

Počasí na Kubě je přívětivé téměř po celý rok. Nejvíce turistů zde přijíždí v zimních měsících od listopadu do dubna, tedy v období sucha, kdy teploty nepřesahují 25 °C. Přijde vám to na slunečnou dovolenou málo? Věřte, že v kombinaci s vysokou vlhkostí vám bude teplo víc než dost. Buďte však připraveni na možný příchod studené fronty ze severu, která je charakteristická silnými bouřkami.

Chybu neuděláte ani když vyrazíte v období od května do října, teploty jsou ale už o něco vyšší a hůře snesitelné. Září a říjen jsou kvůli riziku příchodu hurikánů jedinými měsíci, kdy se návštěva Kuby nedoporučuje.

Po příjezdu počítejte s posunem času mínus 6 hodin.

Víza a režim vstupu

Pokud jedete na Kubu na kratší dobu než 30 dní, nepotřebujete vízum – vystačíte si s tzv. Turistickou kartou, o kterou musíte zažádat předem na konzulátu v Praze, kde vám ji vydají na počkání za poplatek 630 Kč. Pro vyřízení se neobejdete bez pasu platným po celou dobu pobytu na Kubě. Platnost turistické karty lze prodloužit o dalších 30 dní za 25 dolarů přímo na Kubě, vyřídit samotnou kartu však na místě nelze.

Turistická karta ke vstupu na Kubu
Turistická karta ke vstupu na Kubu

Po příletu vyplníte na letišti vstupní formulář, který si musíte nechat po celou dobu pobytu – budete ho potřebovat při odletu, kdy ho odevzdáte spolu se zaplacením letištního poplatku 25. Do formuláře musíte uvést, kde budete ubytování – proto, i když si chcete hledat ubytování až na místě, si předem rezervujte pobyt alespoň na pár nocí. V jiném případě totiž budete muset zaplatit 3 noci v hotelu, který vám úředníci mohou sami určit.

Pokud opravdu chcete hledat ubytování na blind, obvykle se toto nařízení obchází tak, že si pořídíte rezervaci, tu si vytisknete a posléze stornujete. Nelze však zaručit, že tento postup bude fungovat, a tak ho rozhodně nelze doporučit.

Další povinnosti

Přihlašovací povinnost – Každý turista musí být vždy nahlášen u příslušných úřadů, což zařizuje provozovatel ubytování. Proto není nikde na Kubě dovoleno táboření nebo spaní pod širákem.

Povinnost cestovního pojištění – Po celou dobu pobytu musíte mít sjednáno cestovní pojištění. Pokud tak neuděláte, budete nuceni jej zaplatit na letišti, a to za mnohonásobně vyšší cenu, než by vás to vyšlo u nás – až 3 USD na den.

Omezení dovozu a vývozu

Dovoz

Při cestě na Kubu a balení kufrů pamatujte na zákaz dovozu:

 • potravin,
 • zbraní,
 • videí,
 • přehrávačů DVD,
 • energeticky náročných elektrických spotřebičů (ohřívače, mikrovlnky…),
 • pornografických časopisů a podobných předmětů.

Je povoleno dovézt maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku. Povoleny jsou 3 litry alkoholických nápojů.

Vývoz

Umělecká díla, starožitnosti a jiné předměty kulturní hodnoty lze vyvézt pouze s dokladem o nákupu. Osoby starší 18 let mohou vyvézt bez dokladu 20 ks doutníků v  libovolném balení (i nezabalené) a dalších 50 ks v původním balení, zapečetěné kolkem a etiketou Havanos. Vývoz rumu a kávy je neomezen. Maximální hodnota jiného vyváženého zboží nesmí přesáhnout 1 000 CUC.

Je povoleno vyvézt 20 ks vyhlášených kubánských doutníků
Je povoleno vyvézt 20 ks vyhlášených kubánských doutníků

Vývoz z Kuby má svá pravidla, dovoz do Evropské Unie ale také. Proto se řiďte i dovozním omezením EU – Při vyšším množství než níže uvedeným, byste totiž měli hradit clo:

 • 200 ks cigaret, nebo 100 ks doutníčků (max 3 gramy/ks), nebo 50 ks doutníků, nebo 250 g tabáku;
 • 1 litr alkoholických nápojů (destiláty, likéry apod.) + 2 litry nešumivých vín.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština, její kubánská verze je však značně odlišná od té klasické, doplněná karibským přízvukem. Anglicky se domluvíte na letištích a ve velkých turistických letoviscích.

Španělsky Česky
Buenos días Dobrý den
Buenas tardes Dobré odpoledne
Buenas noches Dobrou noc
Hola Ahoj
Adiós Nashledanou
Gracias Děkuji
Por favor Prosím
Si/No Ano/Ne
No lo comprendo Nerozumím tomu
Maňana Zítra, ráno
Hoy Dnes

Peníze a měna

Na Kubě jsou současně v oběhu dvě oficiální platidla, která vás můžou prvně trochu mást. Jedná se o:

 • kubánské konvertibilní peso CUC (kuk), které je určeno primárně pro turisty;
 • kubánské peso CUP (kup), které obvykle používají místní a kupují si za ně přídělové lístky.

Turistické CUC je místními velmi žádané, protože si za ně můžou, na rozdíl od CUP, koupit téměř cokoliv.

Kubánské peso (CUC)
Kubánské peso (CUC)

Kubánské konvertibilní peso CUC získáte výměnou za dolary, při směně počítejte s 10% daní. Vzhledem k tomu, že Kuba je centrálně řízenou ekonomikou, kurz stanovuje vláda a nemělo by vás překvapit, když se náhodou ze dne na den skokově změní. Obvykle se však 1 CUC pohybuje kolem 1 dolaru.

Zmatek ještě podporuje fakt, že se na trzích můžete setkat s uváděním cen se symbolem dolaru. Ve skutečnosti se ale jedná o cenu v CUC – do roku 2004 byl dolar konvertibilní měnou Kuby … a zkrátka se ještě sem tam vloudí chybička.

Platba kartou a výběr z bankomatů

U nás samozřejmost, na Kubě nikoliv. Kartou zaplatíte na letištích, v autopůjčovnách, ve větších hotelech a některých restauracích. Dejte si pozor také na bankomaty – ty na Kubě často nefungují. Z obou důvodů proto mějte u sebe radši vždy dostatečnou hotovost.

Ceny

Na Kubě se ceny pohybují na podobné úrovni jako u nás. Například za oběd pro jednu osobu v restauraci dáte zhruba 150 Kč, za kávu 30 Kč.

Zdravotní rizika a očkování

Pro cestu na Kubu není povinné žádné očkování, doporučuje se však vakcinace proti žloutence typu A i B.

Během pobytu na Kubě byste měli pít pouze balenou vodu, nedoporučuje se konzumovat ani ovocné šťávy od stánkových prodejců. Nicméně, myslete na to, že nic se nemá přehánět, a to ani s hygienou – na konci dovolené byste totiž mohli zjistit, že jste nakonec kvůli přehnanému strachu neochutnali žádné místní speciality.

Na Kubě bývá problém najít lékárny, proto doporučujeme si základní léky vzít s sebou:

 • prášky proti bolesti,
 • průjmu,
 • kapky do očí
 • dezinfekční gel na ruce.

Co si s sebou rozhodně nezapomeňte, je kvalitní repelent a pokud možno zařiďte, aby nezůstal v kufru, ale abyste ho opravdu použili. Situace s výskytem horečky Dengue je sice stabilizovaná, neznamená to však, že riziko je nulové.

Náboženství a kultura

Kubánci jsou typickým jižanským národem: jsou otevření, temperamentní, veselí a zábavě dávají často přednost před prací. Na ulicích vyhrávají místní muzikanti a kolem nich se shromažďují Kubánci, kteří si nenechají ujít žádnou příležitost pro trochu zpěvu a tance. Pokud Kubu navštívíte, rozhodně zamiřte i do nějakého tanečního baru!

Kubánci jsou temperamentní a mají rádi zábavu
Kubánci jsou temperamentní a mají rádi zábavu

Kubánci mají na všechno dost času a jejich mantrou je „Maňana“ (doslovný překlad znamená „zítra“, ve skutečnosti jde ale spíše o odkládání věcí na neurčito). Obrňte se trpělivostí například při čekání ve frontě v obchodě – markování stovek položek za minutu tu opravdu nehrozí, vše plyne v pomalém tempu a pokud si přijde k pokladní někdo popovídat…tak se prostě povídá.

Co se týče náboženství, cca 60 % Kubánců vyznává katolickou víru a 80 % Santérii, která má původ v Africe. Obě náboženství se významně prolínají, není problém vzít za své obě. Většina obyvatel jsou běloši (60 %) a mulati (30 %), v menším zastoupení pak černoši (10 %).

Kubánská republika je pověstná komunistickým režimem, ve skutečnosti to už ale není tak „horké“. Fidel Castro, tvůrce socialistického státu, se dostal k moci roku 1959, ze zdravotních důvodů ho pak v roce 2006 nahradil jeho bratr Raúl Castro, který komunistickému režimu významně povolil otěže a otevřel zemi zahraničí. Od roku 2011 je dokonce zlegalizováno podnikání, a i soukromé vlastnictví přestává být tabu.

Doprava

Na dlouhé trasy se nejvíce hodí dálkové autobusy: jsou spolehlivé, cenově přijatelné a poměrně moderní. Pro cizince je tu však vyhrazena pouze jedna společnost, Viazul, proto si jízdenky zarezervujte alespoň dva dny předem.

Dobrodružným zážitkem je bezesporu cesta vlakem, která se vyplatí jen v případě, že si nechcete nechat ujít brázdění železnicí plnou přírodních scenérií. V ostatních případech se vlaky doporučit nedají: jezdí jen někdy a někde, jízdní řády sice existují, ale nikde je nenajdete, poruchy a výluky jsou na denním pořádku.

Na opravdu dlouhé vzdálenosti lze využít vnitrostátní letecko dopravu, například ze Santiaga do Havany pořídíte letenku cca za 3 000 Kč.

Půjčení auta vyjde zhruba na 2000Kč/den, poptávka ale významně převyšuje nabídku, proto rezervujte auto dostatečně předem. Na samotný proces převzetí auta si vyhraďte dost času, protože nemusí být nejrychlejší, prostě to chce trpělivost – jako všechno na Kubě. Na silnicích není mimo centra města velký provoz, stav silnic je však přinejmenším diskutovatelný – díra sem, díra tam, zkrátka téměř přesný obraz samotného komunistického státu.

Městská doprava

Městská hromadná doprava je pro turisty (tedy pokud se odváží ji vyzkoušet) test odolnosti. Jízdní řády neexistují, což znamená, že nejenže nevíte, kdy co jede, ale hlavně kam se čím dostat. Pokud nemluvíte španělsky, nedá se to brát jako dopravní prostředek, ale spíše jako kulturní obohacení. Pro dopravu v pravém smyslu slova pak volte raději taxíky, ať už v podobě koňských povozů, cyklo taxi nebo klasických taxíků – automobilů z 50.let.

Autobusová doprava na Kubě
Autobusová doprava na Kubě

Typická jídla a pití

Typické kubánské menu začíná ovocným salátem a hustou fazolovou polévkou, hlavní chod tvoří maso s rýží, tmavými fazolemi nebo sladkými bramborami. Kubánci jsou na přípravu masa, zejména toho vepřového a drůbežího, specialisti. Maso grilují poté, co bylo dostatečně dlouho naloženo v pomerančové či citrónové marinádě.

Kubánci jsou specialisté na přípravu masa
Kubánci jsou specialisté na přípravu masa

Na Kubě si užijete, pokud máte mlsounské sklony: je to ráj dezertů! Typickým moučníkem je karamelový pudink flan, kandovaná papája s tukovým pečivem, koblihy, a vše opravdu hodně sladké.

Zajímavostí kuchyně jsou divoké banány, které se podávají jak na slano, upravené stejně jako zelenina, tak na sladko. Pro nás jsou neznámé i hlízy zeleniny yuca či malanga, které se podávají jako příloha.

Nápoje

Kuba je proslulá svými koktejly připravovanými z kvalitního kubánského rumu, který spolu s doutníky ke Kubě neodmyslitelně patří. Ochutnejte Daikiri, Mojito a Cuba libre. Překvapivě dobře chutná i zdejší pivo.

Kubánské Mojito
Kubánské Mojito

Co se týče nealka, v oblibě tu mají džusy z čerstvého ovoce, Guarapo (nápoj z lisované cukrové třtiny), osvěžující vodu z chlazených kokosových ořechů a co nelze opomenout, je rozhodně velmi silná a velmi sladká černá káva.

Pokud zamíříte do restaurace, a nikoliv do pouličního stánku, vyhraďte si na její návštěvu dostatek času. Kubánci berou jídlo jako společenskou událost, u které není důvod spěchat. Roztržitost při čekání na číšníka by vám tak akorát pokazila večer.

Turistické destinace

Havana má v sobě všechno: pláže, kulturu, zábavu

Hlavní město Kuby a zároveň jedna z nejoblíbenějších destinací v sobě mísí prvky moderní doby s těmi, které tu mají stoletou tradici. Havana nabízí z každého něco – super pláže, zajímavou architekturu, nikdy nekončící noční život, bohatou historii i nákupní možnosti.

Ulice v Havaně
Ulice v Havaně

Poznáte tu pravý kubánský život – každý večer se budete moct vydat do jiné restaurace a posléze do jednoho z mnoha místních tanečních barů. V Havaně navíc narazíte na nejvíce klasických aut z 50.let, které, zatímco ve většině zemí už dávno zajeli do muzeí, tady pořád brázdí zaneprázdněnými ulicemi a slouží jako taxíky.

Do Varadera hlavně za koupáním

Varadero je synonymem pro krásné pláže, čisté moře a jemný bělostný písek. Vstup do vody je všude velmi pozvolný (pro někoho až moc), takže ideální zejména pro rodiny s dětmi. Připravte se na to, že Varadero si nenechá jen tak někdo ujít, a tak je tu po celý rok poněkud rušněji.

Pláž ve Varaderu
Pláž ve Varaderu

Cayo Santa María, ostrov s jedním z největších korálových útesů na světě

Ostrov Santa María je od hlavního ostrova oddělen 50kilometrovou silnicí vedoucí nad hladinou moře. Vyniká krásnými plážemi a letním, stabilním počasím po celý rok. Malé území nabízí prvotřídní hotely na rajských plážích s dobrou dostupností na letiště, přístav i silnici mířící na hlavní ostrov. Nachází se zde jeden z největších korálových útesů na světě, a hotely jsou zde jedny z nejlepších.

Na Cayo Coco budete překvapeni faunou a flórou

Největší souostroví Kuby láká na 22 kilometrů dlouhou pláž, která kromě nádherného moře nabízí taky řadu uměle vytvořených bazénků, jezer a mělčin. Cayo Coco je považováno za jednu z nejvýznamnějších turistických destinací a má v záloze širokou nabídku hotelů první třídy.

Plameňáci v Cayo Coco
Plameňáci v Cayo Coco

Přestože se jedná o populární turistickou destinaci, veškerá infrastruktura zde byla vybudována s ohledem na životní prostředí – běžně zde zahlédnete třeba volně žijící plameňáky. Kuba je tu barevná a rozmanitá nejen nad vodou, ale i pod ní – Perfektně zachovalý 10kilometrový korálový útes leží 10-30 metrů pod vodní hladinou a uvidíte tu kromě jiného i žraloky.

Cayo largo - několik potápěčských lokalit

Ostrov Cayo largo je mnohými považován za nejkrásnější ostrov na Kubě. Nadchne vás 27 kilometry bělostných pláží, průzračným mořem a hned několika korálovými útesy. Ostatně právě potápění, například v lokalitách Golfo de Gazones nebo Cayo Rosarioje, patří mezi zdejší nejoblíbenější aktivity. Vstup do vody je pozvolný a severní břehy pokrývají mangrovové porosty, které vás zaujmou svou spletí kořenů.

Praktické informace

Bezpečnost

Kuba je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Jedním z důvodů jsou i všudypřítomní strážníci, kteří mají u Kubánců velký respekt.

Ubytování

Pokud máte v plánu ubytovat se v hotelu, rezervujte si jej dostatečně dopředu. Luxusních resortů je zde sice docela dost, hotelů ve střední a nižší kategorii ale podstatně méně a bývají proto rychle vyprodané. Skvělou možností je také ubytování v soukromí u místních, kteří mají povolení k ubytování cizinců – taková ubytování jsou označena modrým symbolem připomínajícím oboustrannou kotvu či deštník. Často je možné se v takovém ubytování domluvit i na snídani a večeři.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!