Když se zájezd mění v noční můru: Jak reklamovat dovolenou?

Zápach, hluk, plíseň, neochotný personál ani nedobré jídlo z cestovního katalogu nepoznáte. Co dělat, když je realita na hony vzdálená očekávání?

Těšíte se na odpočinek, klid a nulové starosti, jenže po příjezdu může být všechno jinak. Diskotéka, kvůli které nemůžete spát, nefungující bazén nebo třeba odpadky na pláži, které nikdo neuklízí – dovolenou může znepříjemnit každý detail. Máte vůbec právo si stěžovat? Máte, dovolená lze reklamovat jako každý jiný produkt.

Co můžete na dovolené úspěšně reklamovat

Stručně řečeno, reklamovat můžete vše, co bylo slíbeno a nebylo dodrženo. Například:

Reklamace pokoje

 • Ve smlouvě máte uvedeno, že máte nárok na pokoj s balkonem, ale ten jste neobdrželi.
 • Místo slíbeného výhledu na oceán se díváte na betonové parkoviště.
 • Pokoj se dvěma ložnicemi odpovídá sotva 1+kk.
 • Úklidová služba se ukázala jako mýtus: všichni o ní mluví, ale ještě nikdo ji neviděl.

Reklamace hotelu

 • Po příjezdu jste zjistili, že čtyři hvězdičky hotelu znamenají maximálně počet stížností za den. Máte pocit, že reálná kvalita služeb neodpovídá tomu, jak byl hotel popsán.
 • Hotel, kde jste měli být ubytováni, je plný, a tak jste byli přesunuti do ubytování nižší kategorie – dál od moře, bez bazénu, bez restaurace a podobně.
 • Jídlo je nepoživatelné, nedovařené nebo dokonce závadné. Reklamovat můžete i jednotvárnost jídel nebo příliš malý výběr.
 • Na obsluhu hotelové restaurace musíte dlouho čekat.
 • Hotelový bazén je špinavý nebo mimo provoz, nedostali jste lehátka, ačkoliv jste na ně měli nárok.
 • Chybí nebo nefunguje něco z vybavení hotelu či pokoje: sauna, welness, posilovna, wifi nebo třeba výtah.

Reklamace lokality

 • Lokalita byla inzerována jako klidná, ale místo toho posloucháte hudbu z okolních barů až do rána.
 • Na soukromé hotelové pláži se hromadí odpadky a nikdo se nezabývá jejich úklidem.
 • Deklarovaná vzdálenost hotelu od města neodpovídá skutečnosti, nebo místo po slibované promenádě podél moře se do města dostanete jen po čtyřproudové silnici.

Reklamace delegáta

 • Delegát se za celou dobu pobytu sotva ukázal, při potížích jste ho nemohli sehnat.
 • Nedokázal podat potřebné (k zájezdu relevantní) informace.
 • Na poznávacím zájezdu byla špatná organizace, chyběl výklad, průvodce mluvil jiným než slibovaným jazykem.

S čím naopak neuspějete

Dostat slevu za špatné počasí? Firmy sice zvyšují úroveň zákaznického přístupu, jak se dá, tak daleko se zatím ale nedostaly. Situace, které cestovní kancelář nemůže ovlivnit ani předvídat (typicky jde o události spojené s přírodními vlivy, jako například studené moře, řasy na pláži, medúzy ve vodě nebo špatné počasí), se reklamovat nedají.

Zároveň zapomeňte na reklamaci věcí, které vám nebyly slíbeny: pokud tedy v hotelu chybí bazén a sauna, ale nikde ve smlouvě či informacích o hotelu toto vybavení není deklarováno, nemůžete po cestovní kanceláři žádat za toto chybějící vybavení náhradu.

Vrátí mi peníze? A kolik?

Dostat dovolenou zadarmo, to byste pak pravděpodobně i nějaký ten nedostatek nejenže přehlédli, ale i uvítali. Tak to ale samozřejmě nefunguje. Za každý oprávněný nedostatek byste měli dostat přiměřenou slevu z ceny zájezdu, která závisí nejen na povaze nedostatku, ale samozřejmě i na ochotě cestovní kanceláře.

Máte přitom nárok nejen na úhradu škod (vámi vynaložené výdaje na nápravu škody, pokud ji nezajistil pořadatel zájezdu - například na výměnu za lepší pokoj apod.), ale také na úhradu újmy za narušení dovolené (například, když jste kvůli stěhování přišli o půl dne dovolené).

Pro orientační přehled výše slev můžete nahlédnout do Frankfurtské tabulky slev, kterou se řídí podstatná část cestovních kanceláří.

Jak postupovat při reklamaci dovolené

Stížnost podejte co nejdříve.

Pokud nejste s čímkoliv spokojeni, vždy se prvně obraťte na delegáta (nebo pokud není k dispozici, na jiného pracovníka cestovní kanceláře). Ten by se měl v případě oprávněných požadavků snažit o jejich nápravu. Často tak ani k reklamaci neodejde, protože se vše vyřeší na místě.

Pokud je delegát neochotný, nebo váš požadavek nechce řešit, požadujte po něm reklamační formulář.

Jenže co dělat po dobu pobytu? Pokud cestovní kancelář odmítá váš požadavek řešit, máte právo si nápravu zajistit sami. Například pokud jste dostali nevyhovující pokoj, domluvte se na výměně s manažerem hotelu. Tuto výměnu si budete muset zaplatit, po návratu však máte právo požadovat tyto výdaje po cestovní kanceláři.

Vše řádně zdokumentujte

Pokud reklamujete mobil, servisní středisko ho otestuje a vyhodnotí, zda došlo k poškození, či nikoliv. U reklamace dovolené to tak jednoduché není. Pracovníci cestovní kanceláře těžko posoudí, zda jste opravdu měli na pokoji plíseň, nebo máte jen chuť na levnější dovolenou. Proto všechny nedostatky zdokumentujte fotografiemi nebo videem.

Snažte se, ať jsou ze záznamu vady patrné: pokud máte na pokoji hmyz, nestačí vyfotit jen samotné nezvané hosty. Zachyťte je i s pokojem, jinak by cestovní kancelář mohla smést vaši žádost ze stolu s odůvodněním, že jste danou fotku mohli pořídit kdekoliv.

Pokud se jedná o závady, které nejdou zdokumentovat (zápach, špatné jídlo…), domluvte se s ostatními účastníky zájezdu, ať vám na sebe dají kontakt. Svědectví je také relevantním důkazem.

Po příjezdu podejte reklamaci do 30 dní

O vadách musíte pořadatele zájezdu informovat co nejdříve, reklamovat je však můžete až do 30 dnů od konce zájezdu.

Na vyřízení reklamace má cestovní kancelář 30 dnů a o výsledku vás musí v této lhůtě také informovat.

Aby vás cestovka „neočurala“: Na co si dát při reklamaci pozor

Jak je známo, pravidlem je spíše zákazníka obalamutit vhodnou výmluvou, než reklamaci uznat. Proto nedejte cestovní kanceláři žádnou záminku reklamaci smést ze stolu:

 • Reklamaci podávejte vždy písemně, dbejte na podepsání reklamačního protokolu.
 • Reklamaci můžete uplatnit jak u cestovní kanceláře, tak u cestovní agentury, která vám zájezd prodala.
 • Pořadatel zájezdu ručí i za kvalitu dodavatelských služeb – nemůže shazovat vinu na hotel či dopravce.

Co dělat, když vám reklamaci zamítnou

Pokud cestovní kancelář vaši reklamaci neuznala, můžete:

 • Obrátit se na asociaci cestovních kanceláří, pokud je daná cestovní kancelář jejím členem.
 • Svěřit vymáhání nároku externím společnostem (například Vaše nároky), které bývají levnější alternativou právníků, protože si účtují provizi až při úspěšném vymožení finančního odškodnění.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!