Dominikánská republika v latinskoamerickém rytmu: rady a tipy na cestu

Chcete zažít tropický ráj jako z reklamních katalogů cestovních kanceláří? Pak si nazujte taneční boty, sundejte hodinky a nalaďte se na vlnu „maňana“. Vítejte v Dominikánské republice!

Pálivé slunce a písečné pláže, ve větru se ohýbající se palmy a všude znějící tóny salsy a reggaetonu. Lidé jsou zde usměvaví, každého vítají s otevřenou náručí a poradí s čímkoliv. Jejich životní motto je „maňana“ “ (v překladu „zítra, později“ v kontextu odkládání věcí na neurčito) a postoj k turistům jednoduchý – rádi vám poradí a uvítají vás s otevřenou náručí, přičemž v jedné ruce drží skleničku kvalitního rumu Cubanacán a tu druhou natahují s očekáváním výdělku alespoň pár pesos.

Umístění a poloha

Dominikánská republika je součástí souostroví s názvem Velké Antyly, z jedné strany omílána vlnami Karibského, z druhé strany Sargasova moře. Sousedí s jedinou zemí - Haiti, na dohled od ní však leží i Kuba, Jamajka a Portoriko. Hlavním městem je Santo Domingo.

Prezidentský palác - Santa Domingo
Prezidentský palác - Santa Domingo

Teplé moře, stálé počasí, dětské animační programy, ve srovnání s kterými jsou ty evropské jen slabým odvarem. Opalovat se budete na plážích lemovanými palmami, zašnorchlujete si u korálových útesů a vyznavači golfu si tady také přijdou na své.

Pláž v Dominikánské republice
Pláž v Dominikánské republice

Časový posun

Časový posun je proto mínus 5 hodin v zimě a mínus 6 hodin v létě oproti místnímu (středoevropskému) času.

Kdy vyrazit

Jestliže jste právě nenávratně spadli do spárů kouzla Karibského moře a Dominikánské republiky, jediné, co vám stojí v cestě za štěstím je naplánování správného období. Od května do listopadu se zde střídá období dešťů a hurikánů, cestu k rovníku tak můžete využít jako útěk od mrazivého počasí v našem kraji.

Ideální měsíce pro dovolenou v tomto karibském ráji jsou prosinec – duben.

Letem světem

Za krásu se platí. A pokud mluvíme o Dominikánské republice, platí to obzvlášť. Tentokrát však nemluvíme o penězích, ale o času stráveném v letadle. V tom lepším případě budete mít štěstí na přímý let, který trvá okolo 10 hodin. V tom horším se čas načítá o několik dalších hodin nutných k přestupu. Věřte však, že atmosféra, kterou v této části světa zažijete, vám tyto nepříjemnosti oplatí několikanásobně.

Letiště v Punta Cana
Letiště v Punta Cana

Jazyk

Stejně jako v Kubě a Portoriku, i tady na vás čeká libozvučná španělština, která se zde začala šířit po příjezdu Kryštofa Kolomba. V turistických centrech se však domluvíte i anglicky. A kdyby se náhodou stalo, že nebudete rozumět, nemějte obavy. Místní lidé jsou ke všem přívětiví a rádi vám se vším pomohou.

Peníze a měna

Na nákup všech těch dobrých lahví rumu, kterými je Dominikána proslulá, budete potřebovat pesos – ty nemůžete směnit nikde jinde než na místě, neboť jejich vývoz i dovoz je zakázán. Z domoviny si přivezte dolary, kterými zde, mimochodem, můžete platit taktéž.

Za 100 pesos (DOP) dostanete cca přes 42 Kč.

Víza a režimy vstupu

Pokud plánujete pobyt kratší než 90 dní, vízum k návštěvě nepotřebujete. Po příletu do země je povinné zakoupit turistickou kartu za 10 USD / osoba. (Lze vyřídit online).

Zdravotní rizika

Při návštěvě Dominikánské republiky se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a proti břišnímu tyfu. Abyste snížilo riziko nepříjemných zdravotních komplikací, pijte jen balenou vodu a nejezte již nakrájené ovoce na trzích. Pokud se budete pohybovat na vesnicích nebo v přírodě, je na zváženou, zda nevyužít i očkování proti vzteklině.

Náboženství a kultura

Dominikána není jen o plážích a barech, ze kterých se linou nakažlivé merengue písně za doprovodu národního tance bachata. Značná část této země zaujímají hory, jejichž výška rozhodně není zanedbatelná – nejvyšší hora Pico Duarte dosahuje úctyhodných 3 175 metrů. Pokud si tedy chcete užít neopakovatelných výhledů na širé moře, nezapomeňte si kromě žabek přibalit i pevnou obuv a hurá na to!

Buďte připraveni, že duše Dominikánců je otevřená a můžete si být jisti, že vášeň proudící skrz vlnící se těla latinských tanečníků se dostane pod kůži i vám. Zahoďte předsudky a typické klidné severské chování. Tady se na odtažitost nehraje! A pokud si chcete trochu karibského temperamentu nalít do svého šálku rychleji, vyrazte na skupinové lekce v taneční škole, kterých v okolí najdete hned několik.

Dominikánská republika žije tancem a zábavou
Dominikánská republika žije tancem a zábavou

Většina obyvatel jsou katolíci

Dominikánská republika je zemí katolickou – 95 % obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi. Dnes mají však náboženské sešlosti spíše společenský charakter. Ačkoliv se nedá říct, že by Dominikánci nebrali víru vážně, je to národ svobodomyslný a náboženství v jejich životě nehraje primární roli. Zbylých 5 % obyvatel jsou protestanti, židé a ateisté.

Najdeme zde také menšinu vyznávající mystický kult voodoo, většinou se jedná o přistěhovalce ze sousedního Haiti. Voodo je stále zahaleno tajemstvím a moc ověřených informací o něm nenajdeme, je však známé, že jeho příznivci se dostávají pomocí tance do transu, ve kterém jsou údajně schopni komunikovat s duchy zemřelých.

Kriminalita

Některým lidem budete těžko vymlouvat desítky let zakořeněné, ovšem ničím nepodložené předsudky o mafiánech v této oblasti. Ačkoliv životní úroveň místních obyvatel není nikterak závratná, kriminalita v Dominikánské republice téměř neexistuje. A pokud ano – můžete se svými spolucestujícími uzavírat sázky, kdo vás okradl. Dám vám tip – vsaďte na turisty.

Doprava: sdílené taxíky, šílená spolujízda na motorce a neexistující jízdní řády.

Jestliže toužíte prozkoumat každý píď ostrova (nebo alespoň takovou část, která se za omezenou dobu dovolené dá stihnout), jistě vás potěší, že infrastruktura v Dominikáně je na velmi dobré úrovni a za pomocí hromadné dopravy se dostanete téměř všude.

Autobusová doprava

První variantou je využít autobusové přepravy, v rámci níž oceníte, že všechny autobusy jsou klimatizované. Ovšem pozor – jízdní řád na zastávkách nehledejte, tady jste v režimu latinskoamerické volnosti!

Veřejná autobusová doprava - Santa Domingo
Veřejná autobusová doprava - Santa Domingo

Taxi a minibusy

Odrůdou autobusů jsou tzv. „carros públicos“ – něco na způsob veřejného taxi. Každý takový taxík má na střeše napsanou destinaci, a pokud se váš cíl shoduje s danou destinací, stačí na řidiče mávnout. Hlavním rozdílem oproti klasickým taxíkům je, že v carro público s vámi pojedou i další cestující. Běžných taxi služeb můžete využít také, pamatujte však na mnohem vyšší ceny. Na stejném principu jako carros públicos fungují i „guaguas“, které už jsou o něco větší – jedná se o minibusy.

Carros públicos - Santa Domingo
Carros públicos - Santa Domingo

Pokud plánujete vyrazit jen na kratší vzdálenost, nic nebrání tomu, abyste využili „motoconchos“. Fungují stejně jako taxíky, jen jde o motorky. Je však nutné, abyste měli pro strach uděláno – pro cestující nejsou k dispozici helmy a na rušných dominikánských silnicích s heslem „Troubím, jedu!“ to může znamenat neklidné spaní na docela dlouhou dobu.

Motoconchos - přeprava na motorkách
Motoconchos - přeprava na motorkách

Půjčení auta

Dobrou volbou může být i půjčení osobního automobilu. V tom případě si ale musíte na českém úřadě vyřídit mezinárodní řidičský průkaz (na počkání, poplatek 50 Kč), být starší 25 let a vlastnit kreditní kartu, bez které se při rezervaci automobilu neobejdete.

Typická jídla a nápoje: Kuchyně plná barev a koření

Dominikánská republika se veze po vlnách doušků kvalitního rumu, který vás pravděpodobně bude provázet po celou dobu vašeho pobytu. Je levný, je všude – a pijí ho tu všichni. A rum to není jen tak ledajaký! Naleznete tu jak výrobu přímo z Dominikánské republiky, tak širokou nabídku pravých kubánských rumů, na jejichž chuť se jen tak nezapomíná.

Dominikánská republika je plná kvalitních rumů
Dominikánská republika je plná kvalitních rumů

Ovšem nejen rozličná nabídka nápojů čítající Piňa Coladu, Mojito nebo Cuba Libre, vás tady pěkně rozmlsá. Těšte se na pořádnou dávku orientálních pokrmů. Největším překvapení, které vás tu čeká je zjištění, že téměř všechno pečivo je mírně nasládlé – připravuje se totiž z banánové mouky. Ostatně, banány mají v dominikánské kuchyni nenahraditelné zastoupení.

Mojito je jedno z tradičních pití v Dominikánské republice
Mojito je jedno z tradičních pití v Dominikánské republice

Kromě nich jsou typickými surovinami fazole a rýže. Mísí se zde vliv španělské, africké a indiánské kuchyně, očekávejte proto spoustu barev a koření. Pokud jste typickými mlsouny, nenechte si ujít pestrou škálu dezertů – například banány v karamelu a kokosu, mangový koláč nebo pro tuto oblast tak typický dezert „flan“, díky kterému se už na puding nikdy nebudete dívat stejnýma očima.

Turistické oblasti: karibský ráj to na pohled

Až do Dominikány přiletíte, pravděpodobně se octnete na letišti v proslulém turistickém letovisku Punta Cana, které je jednou z 31 provincií Dominikánské republiky. Pojďme se podívat i na některé další z nich:

Bayahibe

Jestliže si přejete eliminovat množství turistů na přijatelné minimum, zvažte lokalitu Bayahibe a La Romana, která leží na východě ostrova, kde se taktéž nachází i hojně navštěvovaný národní park Del Este.

Národní park Del Este v Bayahibe
Národní park Del Este v Bayahibe
Přečíst více o Bayahibe

Boca Chica

Pokud se naopak řadíte spíše mezi vyznavače rušného nočního života a lákají vás plážové bary, v nichž taneční zábava končí až nad ránem, s výběrem Boca Chica nešlápnete vedle.

Puerto Plata

Letovisko nacházející se na severním pobřeží, jedná se o významný přístav. Ryze průmysl zde však nehledejte – naopak, Puerto Plata se pyšní hned několika zachovanými historickými památkami.

Juan Dolio

Golfová hřiště, luxusní resorty, služby na nejvyšší úrovni a tomu odpovídající vysoké ceny. Vítejte v Juan Dolio – letovisku, kam míří smetánka společnosti.

Punta Cana

Punta Cana je ideální volbou pro všechny, kteří nechtějí ztrácet čas, nervy a koneckonců i peníze dopravou z letiště do své vybrané destinace. Lety z Prahy totiž míří právě sem.

Punta Cana nabízí i bohaté sportovní vyžití
Punta Cana nabízí i bohaté sportovní vyžití
Přečíst více o Punta Cana

Praktické informace: Ubytování? Vybírejte pečlivě.

Vybírejte ideálně minimálně takové, které bylo oceněno minimálně 4 hvězdičkami. Ovšem čím více, tím lépe – budete mít jistotu, že dostanete takové ubytování, jaké si opravdu představujete, a v koupelně vám nebudou běhat osminozí nezvaní návštěvníci. Nicméně, bát se nemusíte – většina resortů je na velmi vysoké úrovni.

Sdílejte článek se svými přáteli!