Cestování dálkovým autobusem: Jak se připravit a užít si jízdu

Pro některé z nás může být myšlenka na několikahodinovou nebo dokonce celodenní jízdu autobusem trochu zastrašující, ale s náležitou přípravou a správnými tipy dokáže být cesta autobusem příjemnější a pohodlnější než letadlem.

Letadla sice nabízí rychlost a jsou tak skvělá pro zdolání velkých dálek, ale vyžadují také mnohem více plánování a vynaloženého času před odletem než autobusy. K těm stačí dorazit zhruba 15 minut před odjezdem, nikoliv minimálně dvě hodiny, jako je to u leteckých spojení.

Mezi další výhody autobusové dopravy se řadí velmi často nižší cena, více prostoru na nohy, připojení k internetu a možnost zastávek. Jak se tedy připravit na dlouhou cestu autobusem a jak si ji co nejvíce užít?

Příprava před cestou

Prvním krokem při balení se na dlouhou cestu autobusem je zajistit si veškeré potřebné cestovní doklady a finanční prostředky. Ujistěte se, že máte u sebe všechny potřebné lístky nebo rezervace, ať už vytištěné nebo v mobilu. Dále nezapomeňte na platný doklad totožnosti, který může být vyžadovaný nejen při přechodu mezi státy, ale i před nástupem do autobusu. Důležité je také při cestě do zahraničí mít cestovní pojištění a následně k němu s sebou veškeré potřebné dokumenty.

Oblečení a doplňky pro co největší pohodlí

Podobně jako při výběru oblečení do letadla, i v tomto případě vsaďte především na pohodlí. Zvolte volné, nemačkavé oblečení, díky kterému se budete během cesty cítit co nejlépe. Rozhodně nic nezkazíte, když si přibalíte cestovní polštářek, šálu kvůli klimatizaci a masku na oči, abyste si mohli během cesty snáze odpočinout. Nejlepší volbu obuvi pak představují tenisky.

Vymyslete, čím se během cesty zabavíte

Nejčastější způsob zábavy pro zkrácení dlouhých chvil představuje elektronika. Do telefonu si stáhněte oblíbené písničky, podcast, do tabletu pak třeba oblíbený seriál. Skvělá je také čtečka knih. Nezapomeňte si s sebou vzít nabíječku a power banku pro dobíjení elektroniky během cesty. Ačkoliv je většina dálkových autobusů vybavená Wi-Fi, raději se na připojení příliš nespoléhejte a ideálně mějte vše k dispozici offline, včetně jízdenek.

Dobrou volbou na cesty jsou i knížky a časopisy, pokud však pojedete přes noc, mohlo by cestující kolem rušit ke čtení potřebné světlo. Stejná situace nastává i u deskových her.

Tipy během cesty

Během dlouhé cesty autobusem je důležité udržovat tělo hydratované, proto si s sebou kromě občerstvení nezapomeňte vzít ani dostatek pití, ideálně vody v několika menších lahvích, které jsou lépe skladné. Skvělé jsou drobné svačiny jako ořechy, sušené ovoce nebo cereální tyčinky, které jak zasytí, tak dodají energii.

V autobuse si hlavně udělejte pohodlí
V autobuse si hlavně udělejte pohodlí

Obvykle se pak zhruba každé čtyři hodiny staví na motorestech, kde mají cestující možnost si odskočit, anebo si zakoupit něco většího k snědku. Mějte také po ruce žvýkačky nebo mátové bonbóny, které pomohou udržet svěží dech.

Dbejte na osobní hygienu

V momentě, kdy vás čeká dlouhá cesta, během níž není možnost využití sprch, mějte po ruce alespoň dezinfekční gely a vlhčené ubrousky, abyste si mohli snadno vyčistit ruce a povrch kolem sebe. Nepostradatelné jsou také osobní léky, ústní voda, hydratační krém a kapky na zvlhčení očí, protože v autobuse může být vydýchaný vzduch.

Bezpečnost a ochrana majetku

Neméně důležitým aspektem během dlouhé cesty autobusem je bezpečnost. Mějte stále po ruce svůj cestovní batoh nebo tašku a ujistěte se, že máte své cenné věci, jako jsou peněženka, mobilní telefon, doklady a elektronika, vždy u sebe.

V neposlední řadě se snažte sbalit do batohu nebo menší tašky, protože možností, kam si větší zavazadlo během cesty uložit, tolik není. Lepší bude mít mezi nohami co nejvíce prostoru, abyste se mohli kdykoliv protáhnout. Ačkoliv může být venku horko, přibalte si s sebou mikinu, v noci pak mohou teploty klesnout prudce dolů.

Kam mohu vycestovat dálkovým autobusem?

Dálkovým autobusem můžete vycestovat prakticky všude možně po světě. Samozřejmě nesmí cestě bránit překážky jako například oceán, přes který se asi nedostanete. Sice za delší časový úsek, ale velice dobře se dá dopravit do zemí jako jsou Řecko, Itálie, Chorvatsko, Albánie a mnoho dalších. Proto pokud máte rádi dobrodružství, neváhejte ani chvilku.

Prozkoumejte nabídku dovolených autobusem za zajímavé ceny!
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!