5 nejlepších cestovatelských filmů: Když jsou podmínkou nejen krásné scenérie, ale i skvělý děj

Ať už chcete načerpat inspiraci pro příští cestu, oddat se snění nebo najít ten správný impuls, který vás přiměje zarezervovat letenky, tyhle filmy vám pomohou.

Každá dovolená probíhá dvakrát: Prvně, když se na ni těšíte, myslíte na ni, plánujete, a podruhé, když na ní skutečně odjedete. Obzvlášť pokud jste povahy snílků, víte víc než kdokoliv jiný, že se jen tak těšit nepřestanete. Čím víc se dovolená blíží, tím víc se těšíte. Jak tohle období přežít? Zkuste si naplánovat cestovatelské večery, kdy se budete moct svému snění oddat zcela beztrestně. Pokud nic jiného, užijete si alespoň skvělé filmy a načerpáte inspiraci pro to, kam vyrazit příště.

Pláž

Thajské souostroví Ko Phi Phi přitahuje turisty jako magnet: dechberoucí příroda, skalnaté útesy, tyrkysové moře a bohatý podmořský život zapříčinily, že se jedná o jedno z  nejpopulárnějších míst v Thajsku. Před dvaceti lety přitom toto souostroví znalo jen pár ostřílených baťůžkářů. V roce 2000 jej ale objevil kamerový štáb filmu Pláž, který později dobyl nejen všechny kinosály, ale i srdce diváků v nich.

Netrvalo dlouho a z neznámého ostrova se stala turistická destinace, která nikdy nespí. Jeho obliba stoupla dokonce natolik, že v roce 2018 musela být kultovní pláž Maya uzavřena, aby se ekosystémy narušené znečištěním a hlukem výletních lodí vzpamatovala z náporu 5000 turistů denně.

Je až podivuhodné, jak film počátky pláže Maya vystihuje. Leonardo DiCaprio v roli chudého baťůžkáře Richarda se vydává za dobrodružstvím směr Thajsko. Ubytovává se v hostelu v Bangkoku, kde se seznámí s Dafflym – chlápkem, který mu vypráví příběh o tajemném, turismem nedotknutém ostrově, kde se skrývá Ráj na zemi. Když se Richard druhý den vzbudí a na dveřích svého pokoje najde ručně kreslenou mapku, neváhá a vyráží do Ráje. Nachází zde neuvěřitelnou komunitu lidí, kteří s otevřenou myslí žijí v plném souladu s přírodou.

Jestliže máte chuť naladit se na neutichající krásu Andamanského moře a zátoky obklopené obrovskými útesy, s puštěním tohoto filmu neváhejte. A pokud jste, byť v tom nejzazším koutku duše, alespoň trochu hipíkem, o to více si film užijete.

Délka filmu: 114 minut

Divočina

V posledních letech se s Pacifickou hřebenovkou roztrhl pytel. Nezdolní Češi objevili její krásu a my, obyčejní pohodlní smrtelníci, máme možnost prožít si neuvěřitelně děsivé zážitky z pohodlí sedadel přednáškových sálů. Jestliže jste tak trochu dobrodruzi, milujete hory, divokou přírodu a výzvy (nebo se na ně přinejmenším rádi díváte z gauče), Divočina vás dostane.

Cheryl, holka spráskaná životem, se po úmrtí matky, krachu manželství a potykání s drogami, rozhodla začít znovu. A když, tak pořádně. Je odhodlaná zdolat Pacifickou hřebenovku – 4300 kilometrů dlouhou turistickou stezku vedoucí z Mexika do Kanady. Každoročně na ni nastoupí zhruba 3 000 lidí, po 6-8 měsících ji dokončí průměrně 180 z nich. Vede vyprahlou pouští, kde musí účastníci bojovat s nedostatkem vody a celodenním žárem, i horami ve výšce 4 000 m.n.m., kde se naopak potýkají s ukrutnou zimou a sněhem.

Cheryl to ale neodradilo a naprosto nepřipravená a nezkušená, s obrovským batohem plným nesmyslů, se vydává na cestu. Bojuje s nepřízní počasí, medvědy, chřestýši, ale hlavně sama se sebou. Zatímco po měsících vyčerpání je s fyzickou silou na bodu mrazu, tu duševní se jí daří získat zpět.

Délka filmu: 110 minut

Jíst, meditovat, milovat

Máte občas pocit, že si života neužíváte tak, jak byste chtěli? Z domu do práce, z práce domů, nějaký ten koníček, televize, spánek a zas od začátku? Jíst, meditovat, milovat vám dodá impuls, abyste nad svým životem zapřemýšleli a možná něco změnili. Protože upřímně, nemohl by ten život být přece jenom lepší? Vždyť žádnou další šanci už (pravděpodobně) nedostanete.

Minimálně tak to cítí hlavní hrdinka Liz Gilbert, která, zklamaná z životních událostí, bere život do svých rukou. V zaměstnání si vyřídí roční dovolenou a odjíždí na cestu, jejíž cíl je jasný: Itálie, Indie, Bali. Liz je několikrát během cesty nucena vystoupit ze své komfortní zóny, a právě to jí dává naději na nový začátek. Odpoutat se od zavedených zvyků a stereotypů a místo toho se otevřít novým zkušenostem a zážitkům, chce odvahu, odhodlání i dostatečnou vnitřní sílu. Liz ji naštěstí našla, najdete ji ale i vy?

Délka filmu: 134 minut

Vzpomínky na Afriku

Jeden z největších romantických filmů všech dob se díky výbornému hereckému obsazení (Meryl Streep, Robert Redford) a sedmi získaným Oskarům řadí mezi filmové klasiky. Mladá spisovatelka Karen, nešťastná a láskou zhrzená, odjíždí do Keni, kde se provdá, a se svým manželem založí kávovou plantáž. Zatímco v Africe nalézá svůj pravý domov a místo, kam patří, nově uzavřené manželství se pro ni stává spíše dočasným kompromisem.

Netrvá dlouho, a Karen objeví svou pravou lásku v nespoutaném a svobodomyslném dobrodruhovi. Milenecký vztah plný vášně však končí, když její velká láska zahyne při pádu letadla. Karen opouští místo, které pro ni znamenalo vše, a vrací se zpět do rodné země.

Délka filmu: 161 minut

Sedm let v Tibetu

Ve filmu natočeném de skutečných událostí se horolezec Heinrich Harrer vydává do Himalájí s jediným cílem: dobýt vrchol Nanga Parbatu. Z původně plánované několikaměsíční výpravy se ale kvůli násilné okupaci Tibetu a světové válce stává sedmiletý pobyt.

Heinrich se spřátelí s mladým Dalajlámou, což má za následek hluboký vnitřní přerod hlavní postavy – ze sebestředného a lehkomyslného mladíka se stává muž, který nahlíží na svět s pokorou a otevřeným srdcem. Kombinace úžasných záběrů na Himalájské velikány a duševního přesahu činí film Sedm let v Tibetu výjimečným zážitkem.

Délka filmu: 139 minut

Tak a teď už jen objednat letenky a vyrazit!

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!