Seychely: Rady a tipy na cestu

Průzračné moře, dechberoucí pláže a nedotknutá příroda je exotickým snem mnoha cestovatelů. A není divu, Seychely jsou doslova ztělesněním nezapomenutelné dovolené, která nemusí být nutně jenom odpočinková.

Jedním z možná trochu pohádkovějších důvodů, proč Seychely navštívit, je objevení doposud nenalezeného pirátského pokladu, který tu kdysi ukryl pirát Olivier Levasseur. Nicméně co v této destinaci objevíte rozhodně, je zasloužený odpočinek, křišťálově čisté vody oceánu, pláže, které patří k těm nejhezčím na světě, a pestrý podmořský život.

Umístění a poloha

Seychelská republika, zkráceně Seychely, je stát rozkládající se na stejnojmenném souostroví v Indickém oceánu. Tvořené jsou Seychely nikoliv pouze jedním ostrovem, ale rovnou 115, přičemž mezi jeden z nejznámějších patří Mahé, kde najdeme hlavní město nesoucí označení Victoria.

Rozlohou se Seychelská republika řadí k nejmenším na světě a rozděluje se na dvě ostrovní skupiny. První polovina se skládá z plochých korálových atolů, druhá pro změnu ze skalnatých ostrůvků. Obydlených jich je zhruba 33, kdy většina obyvatel sídlí na ostrově Mahé, zbylé ostrovy nemají přístup k pitné vodě.

Seychely - vlajka
Seychely - vlajka

Nejbližší zemí je Madagaskar, který je vzdušnou čarou vzdálený zhruba 800 km severovýchodně od Seychel. Při cestě na Seychely je nutné počítat s alespoň jedním přestupem, obvykle v Dubaji, a celkovou cenou za zpáteční letenku kolem 20 000 Kč.

Časový posun v době letního času jsou 2 hodiny dopředu a během zimy 3 hodiny dopředu.

Kdy vyrazit

Lokalizované jsou Seychely jenom kousek od rovníku, proto na ostrovech panuje tropické podnebí slibující exotickou dovolenou po celý rok. Pokud chcete mít téměř jistotu, že se vyhnete dešťovým srážkám, vydejte se na Seychely v průběhu léta, kdy jsou průměrné teploty kolem 30 °C.

V zimě počítejte s vyšší vlhkostí vzduchu a občasnými dešťovými přeháňkami, teploty se však i v tomto období pohybují kolem 25-30 °C. Vydat se tak za sluníčkem můžete celoročně a užít si tak zaslouženou dovolenou v tomto africkém ráji, kdykoliv vás napadne.

Víza a režim vstupu

Značnou výhodou tohoto pohádkového ráje je, že pro vstup na jeho území není zapotřebí žádat nebo vyplňovat nějaká víza, pokud na souostroví neplánujete zůstat po dobu delší než 3 měsíce, bohatě si vystačíte s cestovním pasem. Po příletu je nutné absolvovat pasovou kontrolu a stejně tak bude kontrolována vaše zpáteční letenka, sjednané ubytování i množství hotovosti, které jste si s sebou přivezli.

Jazyk

Mateřským jazykem obyvatel je, stejně jako na Mauriciu, kreolština, která je jakousi směsicí afričtiny s francouzštinou. Nicméně jakmile se Seychely staly nezávislými na Anglii, ustanovila se jako úřední jazyk angličtina. Bezproblémově se tak během pobytu domluvíte anglicky, případně francouzsky, nikoliv pouze kreolsky.

Kreolsky Česky
Bonzur Dobrý den
Mersi Děkuji
Orewar Na shledanou
Bonswar Dobrý večer
Non Ne
Wi Ano
Si ouplé Prosím
Mo byen Dobře
Sori Promiňte
Ki manyèr? Jak se máš?

Peníze a měna

Měnou, která je na Seychelách považována za oficiální, je seychelská rupie, přičemž kurz je zhruba 1 SCR = 2 Kč. Směnit peníze můžete již před odletem, anebo po příletu na letišti, kdy jsou akceptovány eura nebo dolary. Pokud se rozhodnete pro směnu až během pobytu, učiňte tak pouze v oficiálních směnárnách či v bankách, v opačném případě se jedná o trestnou činnost. Co se týká bezkontaktního placení, to je ojedinělé možné ve větších supermarketech a vybraných restauracích nebo hotelech.

Cenově jsou Seychely nákladnější, než jak je tomu u nás, například za 5litrový barel s vodou zaplatíte přibližně 60 Kč a jídlo v restauraci vás v průměru vyjde na 400 Kč. Snížit cenu za stravování je možné buď all-inclusive balíčkem v ubytování anebo využíváním místních fast foodových restaurací. Smlouvání je adekvátní pouze při jízdě taxíkem, jinak jsou ceny fixní a obvykle zahrnují i spropitné, alespoň v případě restaurací.

Abyste si pobyt dostatečně užili, nehladověli a ještě se někam podívali, počítejte alespoň s 2 000 Kč na den.

Očkování a zdravotní rizika

Pokud byste během pobytu potřebovali vyhledat lékařskou péči, můžeme vás ujistit, že dosahuje podobných kvalit jako v Evropě. Před vycestováním na Seychely si rozhodně nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění. Léčebné výdaje je možné platit hotovostně i bezhotovostně a pohotovost zde funguje nepřetržitě. Spousta hotelových resortů má navíc svého vlastního lékaře. Jestliže si budete muset vyzvednout medicínu v lékárně, dopředu počítejte s platbou v hotovosti.

Co se týká očkování, žádné v případě cesty z evropských zemích není vyžadované, nevyskytují se tu známé tropické nemoci, jako je malárie nebo žlutá zimnice. Nicméně několik očkování je pro hladký průběh dovolené doporučovaných, řadí se sem očkování proti žloutence A i B, tetanu a tyfu. S sebou si je vhodné přibalit léky na bolesti hlavy, střevní potíže a ochranné krémy s vysokým faktorem.

Náboženství a kultura

Převážná většina místních obyvatel se řadí ke křesťanům, pouze malé procent populace vyznává hinduismus nebo islám. Rasové složení místní populace je poměrně rozmanité, setkáme se zde s potomky otroků neboli se seychelskými kreoly, s Brity, Číňany nebo s Indy. I z toho důvodu je na ostrově kromě angličtiny rozšířená i kreolština nebo francouzština.

Obyvatelé jsou veselí, milují hudbu a tanec, které nesmí chybět na žádné slavnosti ani rodinné sešlosti. Mezi hlavní svátky patří, stejně jako u nás, Vánoce, Velikonoce nebo Nový rok.

Doprava

Stejně jako v Británii, tak i na Seychelách se jezdí vlevo, nikoliv vpravo, jak jsme zvyklí. Pokud si nechcete zapůjčit auto, poměrně snadno se dají krásy země prozkoumat i využitím veřejné dopravy, případně zapůjčením kola. Z toho důvodu, že se Seychely rozkládají na několika ostrovech, budete dost pravděpodobně během výletů využívat i trajekty, které vás bezpečně přepraví na druhý břeh.

Jestliže jste se na Seychely vydali s cestovní kanceláří, je vhodné se zapojit do fakultativních výletů, během nichž bude zabezpečena doprava a častokrát i občerstvení. Nejlevnější způsob přepravy představují autobusy, kdy za jeden lístek zaplatíte 12 SCR, a to u řidiče po nastoupení do vozidla. Nicméně na jízdní řády se příliš nespoléhejte, řidiči si jezdí podle toho, jak se jim zlíbí. Aby autobus na vámi vybrané zastávce zastavil, upozorněte řidiče zmáčknutím zvonku, a jestliže chcete do vozu teprve nastoupit, na řidiče zamávejte.

Seychelský autobus
Seychelský autobus

Nejnákladnější variantu naopak představuje jízda taxíkem, kdy jsou ceny mnohonásobně vyšší jak v ČR.

Typická jídla a nápoje

Ve většině tradičních pokrmů se mísí francouzská a orientální kuchyně, v níž figuruje zejména indické koření, a to kari, chilli či zázvor. Mezi často využívané suroviny se řadí i kokosové mléko, rýže a mořské plody. Chybět nesmí ani grilované ryby, polévka z korýšů nebo na několik způsobů připravovaná chobotnice. Z řad dezertů je vyhledávaný karamelizovaný banán, exotické ovoce, jako je ananas, mango či mučenka s papájou, nebo dřeň z ještě nezralých plodů Coco de Mer, což je vzácná kokosová odrůda.

Ryby na místním trhu
Ryby na místním trhu

Preferovanými nealkoholickými nápoji jsou zázvorová limonáda, čaj z místních čajovníků, čerstvé ovocné šťávy a minerálky. Rozšířenými alkoholickými nápoji na Seychelách jsou pivo Sey Brew a místní vína, která jsou oproti těm dováženým až o několik desítek procent levnější.

Konkrétní pokrmy, které můžete vyzkoušet

Při návštěvě místní restaurace se s velkou pravděpodobností setkáte s následujícími pokrmy:

  • Chicken Seychelles: kuře na kari doplněné pomerančem,
  • kari zourit: chobotnice na kari,
  • bourgeois grille: grilovaná ryba typická pro Seychely, tedy red snapper,
  • kat-kat banane: pokrm skládající se z ryby, kokosového mléka a banánů.

Turistické oblasti

Jak již bylo zmíněno, Seychely nejsou tvořeny jedním ostrovem, ale rovnou několika, kdy mezi nejvyhledávanější turistické oblasti patří La Digue, Mahé a Praslin, jakou si pro svůj pobyt vybrat?

La Digue

Zhruba 43 kilometrů od hlavního města se rozprostírá ostrov La Digue, který je pátým největším obydleným ostrovem. Mezi místními se mu kvůli zrůžovělým pobřežním skaliskům přezdívá „Růžový ostrov“ , který v roce 1742 objevil francouzský mořeplavec. Ze všech stran je ostrov obklopen průzračnými vlnami, které lákají jak ke koupání, tak k objevování bohatého podmořského života.

La Digue
La Digue

Vydat se můžete i na procházku do kalabového lesa, k majáku nebo za želvami obrovskými, které na ostrově žijí. Jediné, co vám v této oblasti o rozloze 10,08 km² poslouží jako dopravní prostředek, je kolo. Tím se vypravte například na pirátský hřbitov nebo do přírodní rezervace L ´Union Estate, v níž je k vidění například bývalá kokosová plantáž.

Mahé

Hlavní centrum Seychelské republiky představuje ostrov Mahé, kde se nachází i hlavní město, kterým je Victoria. Jedná se o jedno z nejmenších hlavních měst na světě. Na Mahé je mezinárodní letiště, proto je tak daný ostrov vstupní bránou do vaší exotické dovolené. Spousta turistů vyhledává ubytování přímo zde a není divu, čekají tu na ně nezapomenutelné scenérie v podobě vodních zátok, hor i mangrovových porostů.

Během svého pobytu určitě nevynechejte pláž Beau Vallon, která je jako vystřižená z katalogu a zároveň nabízí skvělé podmínky pro potápění. Pokud se vám zasteskne po sportu, vydejte se na jednu z několika turistických stezek, díky kterým prozkoumáte přírodní krásy ostrova. Za prozkoumání určitě stojí i řemeslnická vesnička, královská zahrada nebo zákoutí hlavního města.

Mahé
Mahé

Zajímavý výlet představuje také návštěva místní továrny na čaj, kdy budete mít jedinečnou možnost nahlédnout jak do procesu výroby, tak i absolvovat ochutnávku.

Praslin

Přibližně 45 km severovýchodně od Mahé je možné navštívit ostrov Praslin, který nabízí jedny z těch vůbec nejkrásnějších seychelských pláží. Tou vůbec nejlepší je pláž Anse Lazio, která vás uchvátí třpytivým bílým pískem a tyrkysově zbarvenou vodou, která je ideální jak na plavání, tak pro šnorchlování.

Hlavním turistickým cílem na Praslinu je přírodní rezervace Vallée de Mai, zapsaná na seznamu přírodních památek UNESCO. Během procházky tu narazíte na endemickou palmu lodoiceau seychelskou, která roste pouze na Seychelách, a dokonce má největší semena ze všech rostlin na světě. Stejně tak tu roste výjimečná odrůda kokosu, Coco de Mer, kdy plody svým vzhledem připomínají ženskou pánev.

Přístav v Praslinu
Přístav v Praslinu

Kromě přírodní rezervace si nějaký čas vyhraďte i na pláž Anse Georgette, která taktéž patří k těm nejkrásnějším na Seychelách.

Praktické informace

Před cestou na Seychely si rozhodně nezapomeňte směnit hotovost, jelikož se na spoustě míst nedá platit kartou. Stejně tak doma nezapomeňte ani ochranné krémy s vysokým faktorem, pokrývky hlavy nebo sluneční brýle a repelent. Samozřejmostí je i kvalitní cestovní pojištění a adaptér, jelikož jsou na Seychelách zásuvky typu G.

Pozor si dejte na kokosové palmy, jelikož padající kokosové ořechy váží několik kilogramů a mohou tak způsobit vážný úraz. Na všech obydlených ostrov je zakázaný nudismus a konzumace alkoholu na veřejných místech.

Krátký videoprůvodce

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!