Bali: Rady a tipy na cestu

Bali je nejoblíbenější destinací nejen v celé Indonésii, ale patří dokonce k nejvyhledávanějším a nejznámějším místům na celém světě. Proč? Ostrov bohů nabízí víc než jen bílé pláže a krásný oceán.

Na Bali zpomalíte krok i myšlenky, zamyslíte se nad svými sny, poznáte, co je v životě důležité a přestože peněženka bude po odjezdu o něco chudší, vy sami se z Bali vrátíte bohatší. Řekněte sami, kde jinde na světě můžete zažít 24hodinové absolutní ticho, kterým se oslavuje příchod nového roku? Ostrov navíc nelze vnímat jinak než všemi smysly – Bali totiž díky všudypřítomným obřadním rituálům nádherně voní.

Hinduismus tu má hlubší smysl než jen jako samotné náboženství – je to životní styl, kterým se řídí celý ostrov a nevědomě tím láká turisty ze všech koutů světa. Právě místní jedinečná kultura a atmosféra je důvodem, proč se sem vydat.

Umístění a poloha

Bali je jednou z 33 provincií Indonésie – největšího souostroví na světě, které čítá více než 18 000 ostrovů. Na severu se nachází Jávské moře, na jihu pak Indický oceán. Samotný ostrov se rozkládá na ploše 5800 m2, což se, co se velikosti týče, shoduje například s rozlohou Moravskoslezského kraje.

Z Prahy na Bali je to vzdušnou čarou 11 500 kilometrů, letí se 16 a půl hodiny s jedním přestupem.

Kdy vyrazit

Bali leží v tropickém pásmu. Střídá se tu období sucha, které trvá od dubna do října, a období monzunů po zbytek roku. Deště jsou sice během monzunu vydatné, za to však krátké. Většinou prší pouze několik minut v průběhu odpoledne nebo večera. Mraky mají navíc tendenci držet se ve vnitrozemí nad sopkami, takže zatímco v horách řádí bouře, na pobřeží může klidně svítit slunce.

Příroda na Bali, v pozadí sopka Gunung Agung
Příroda na Bali, v pozadí sopka Gunung Agung

Teploty v obou sezónách se pohybují mezi 28-31° C, na Bali se tak můžete vydat kdykoliv: žádné období není špatné.

Víza a režim vstupu

Před odjezdem zkontrolujte platnost pasu a dostatek hotovosti

Ať už se na krásném Bali rozhodnete zdržet jakkoliv dlouho, zkontrolujte s dostatečným předstihem platnost svého pasu. Ta musí činit alespoň 6 měsíců od momentu vstupu do země, v jiném případě vás na indonéském letišti můžou poslat s chladnou hlavou domů.

To samé platí o prokazování dostatku finančních prostředků na dobu pobytu. Každá osoba musí mít alespoň 500 dolarů. Peníze mějte pro případ kontroly připravené v hotovosti – bankomaty jsou až za imigrační přepážkou!

Při pobytu kratším než 30 dnů vízum není potřeba

Pokud do Indonésie cestujete za účelem turistiky a váš pobyt nepřesáhne 30 dnů, obejdete se bez víza. Mějte však na paměti, že pokud byste se rozhodli svůj pobyt na Balijském ostrově prodloužit, nebude to možné.

V případě, že chcete mít možnost pobyt prodloužit, musíte si vyřídit po příletu na indonéské letiště vízum, tzv. „visa on arrival“, za které zaplatíte 35 dolarů. Má běžnou platnost 30 dnů, ale u indonéských imigračních úřadů (v Nusa Dua, Renon v Denpasaru nebo Singaraja) ho můžete prodloužit o dalších 30 dní. Samozřejmě také za poplatek. Vízum „visa on arrival“ vám nebude uděleno, pokud nebudete mít zakoupenou zpáteční letenku či lodní lístek.

Pokud se chcete na území Indonésie zdržet 60 dnů (a mít možnost jej prodloužit až na půl roku), nezbývá nic jiného, než si vyřídit vízum ještě před odletem na velvyslanectví Indonéské republiky v Praze. Vyřízení vyžaduje dvě návštěvy a 50 dolarů.

Jazyk

Úředním jazykem je indonéština, na ostrově se ale mluví převážně balijštinou. V turistických oblastech nebudete mít problém domluvit se anglicky.

Několik balajských základních slovíček

Balajsky Česky
Halo Ahoj
Suksme Děkuji
Tidak [tydak] Ne
Ya [ja] Ano
Sama Sama Prosím (odpověď na děkuji)
Selamat pagi Dobré ráno (05:00-10:00)
Selamat siang Dobré poledne (10:00-14:00)
Selamat sorem Dobré odpoledne (14:00-do tmy)
Selamat malam Dobrý večer (tma–rozednívání)

Peníze a měna

Stejně jako v celé Indonésii, i tady se platí indonéskou rupií (zkratka IDR nebo také Rp). Jedna rupie se dělí na 100 senů. V Česku indonéské rupie neseženete, proto si s sebou do začátku vezměte eura nebo dolary. U nich však zkontrolujte, jestli nejsou starší než z roku 2006 – ty na Bali nepřijímají. To samé platí i pro jakékoliv poškozené nebo špinavé dolarové bankovky. V minulosti zde proběhla velká kauza padělaných dolarů a od té doby jsou Balijci při směňování dolarů nekompromisní.

1 indonéská rupie (IDR) = cca 1,50 Kč
Indonéska rupie
Indonéska rupie

Výměna peněz na Bali

Po příletu na letiště si směňte jen nezbytnou část peněz – letištní kurz se řadí mezi ty méně výhodné. Nejvýhodněji směníte peníze ve velkých městech v bankách, případně ve větších směnárnách (například Central Kuta). Naopak se vyhněte směnárnám s podezřele nízkým kurzem – většinou účtují velký poplatek.

Obecně je lepší si do Indonésie vzít spíše eura. Při směně malých dolarových bankovek směnárny nevýhodný kurz, což u eura nehrozí. Ve významných turistických oblastech můžete eury dokonce platit i přímo v obchodech.

Bankomaty na Bali

Místní měnu můžete vybrat i z bankomatu, a to nejlépe v bance, kde je ostraha – úroveň zabezpečení bankomatů je mnohem nižší než u nás. Počítejte s poplatkem za výběr cca 125 Kč. Co se týče bezhotovostní platby, kartou můžete zaplatit bez problémů ve všech větších městech, není to ale samozřejmostí, proto s sebou pro jistotu mějte vždy i dostatečnou hotovost. Za platbu kartou si prodejce může strhnout až 3 % z nákupu.

Ceny na Bali jsou poměrně příznivé

Cenová úroveň je podobná té naší. Jídlo je většinou levnější, platí to zejména pro pouliční stánky. Pokud ovšem chcete navštívit kvalitní restauraci musíte si připlatit. Vyšší cenu zaplatíte také za alkohol.

 • Celodenní pronájem skútru se pohybuje kolem 150 Kč.
 • Ubytování nižší úrovně 7 000 Kč/měsíc.
 • Vila s bazénem 20 000 Kč/měsíc.
 • Jídlo v pouličním stánku 15-30 Kč.
 • Jídlo v běžné restauraci 100-200 Kč.
 • Jídlo v zahraniční restauraci 200-1 000 Kč.
I ovoce na Bali seženete za pár korun na místních trzích
I ovoce na Bali seženete za pár korun na místních trzích

Očkování a zdravotní rizika

Na Bali v současnosti není žádné povinné očkování. Doporučují se však vakcíny, které se hodí při cestách do všech exotických zemí: proti hepatitidě typu A a B, břišnímu tyfu, vzteklině a tetanu.

Při pobytu na Bali pijte jen balenou vodu, jinak vám dovolenou mohou znepříjemnit zažívací obtíže. Přestože zvířat zvyklých na turisty je na Bali hodně, blízkému kontaktu s nimi se raději vyhnete. Nikdy nevíte, zda zvíře není nakažené vzteklinou.

Dejte si pozor na konzumaci alkoholu. Vzhledem k tomu, že se na Bali výroba a prodej alkoholu nereguluje, může obsahovat metanol.

Náboženství a kultura

Ostrov bohů ukrývá přes 100 hinduistických chrámů

Ostrovu Bali je přezdíváno také jako ostrov bohů. Většina obyvatel vyznává balijský hinduismus (95 %), který se sice odlišuje od toho indického, vyznávají však stejné bohy: Šivu, Brahnu a Višnu. Pro místní obyvatele je náboženství nedílnou součástí života a zásadně ovlivňuje jejich myšlení a chování.

Hinduistický chrám na Bali
Hinduistický chrám na Bali

Na ostrově se nachází více než 100 hinduistických chrámů a na každém rohu narazíte na tzv. obětiny – misky z palmových listů s rýží, květinami a vonnými tyčinkami, které místní ženy roznášejí každý den po domě a okolí. Věří totiž, že jejich předkové se vracejí zpět na místo, kde žili a ochraňují pozůstalé členy rodiny.

V obětinách zapálí vonnou svíčku a vycházející dým vymetají nahoru, aby vystoupal k nebi – tak je dáno bohovi znamení, že je obětina připravena a může pro ni sestoupit dolů. Po provedení tohoto rituálu posvátnost obětiny zaniká a je ponechána na místě svému osudu. Zajímavostí je, že obětiny zlým bohům se pokládají na zem, obětiny hodným na oltáře.

V místní kultuře hrají důležitou roli šamani, rozzlobené božstvo v sopce i kohoutí zápasy

Významnou roli v balijské kultuře hrají šamani, na které se Balijci obracejí se žádostí o pomoc nejen při nesnadných životních situacích. Pro Balijce je posvátná aktivní sopka Gunung Agung, ve které sídlí hlavní balijské božstvo. Zhruba jednou za sto let se probudí a ničí vše, co má v cestě.

Sopka Gunung Agung
Sopka Gunung Agung

Místo v balijské kultuře mají i kohoutí zápasy. Přestože z evropského pohledu se jedná o neetickou podívanou, na Bali mají kohoutí zápasy dlouhou tradici. A pokud chcete vidět opravdovou zábavu místních obyvatel, rozhodně se na zápas běžte podívat.

Na Bali mají kohoutí zápasy dlouhou tradici
Na Bali mají kohoutí zápasy dlouhou tradici

Smrt se neoplakává, naopak se s radostí oslavuje

Hinduisté věří na posmrtný život a z toho důvodu se balijský pohřeb v ničem nepodobá tomu evropskému. Doprovázení nebožtíka na onen svět se děje za velkého hluku, chaosu a veselí – čeká ho mnohem lepší život než dosud. Podmínkou pro osvobození duše je kremace, která je však pro Balijce finančně velmi nákladná. Proto někteří zesnulí čekají i několik let v hrobě pod zemí do doby, než jejich rodina na obřad našetří.

Kvůli úspoře nákladů probíhají také hromadné kremace. Pokud se vám podaří průvod nebožtíka na onen svět spatřit, bude se zajisté jednat o jeden z nejzajímavějších zážitků, které si z Bali odnesete.

Doprava

Motorka nebo skútr: nejrychlejší způspb dopravy na Bali

Na Bali je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem dopravy pronájem motorky či skútru – ceny za denní pronájem se pohybují kolem 150 Kč/den.

Při jízdě buďte mimořádně opatrní. Provoz je velmi hustý, chaotický, často postrádá jakýkoliv řád a navíc se jezdí vlevo.

Platí zde pravidlo, že kdo dřív troubí, ten jede, Balijci jsou ale velmi ohleduplní a mají pohotové reakce. I přesto je však nehodovost vysoká. Pokud jste však zvyklí řídit, na místní (ne)pravidla si zvyknete rychle.

Skútr je nejrychlejší způsob dopravy na Bali
Skútr je nejrychlejší způsob dopravy na Bali

Při řízení u sebe mějte mezinárodní řidičský průkaz, který vyřídíte na úřadu svého trvalého bydliště na pokčání za 50 Kč. V půjčovnách ho sice nevyžadují, pokud byste ale zavinili nehodu, vina by byla bez mezinárodního řidičského průkazu automaticky na vaší straně nehledě na to, co se stalo.

Litr benzinu stojí cca 14 korun, zakoupíte ho buď klasicky na čerpacích stanicích (nejlevnější je Pentamina, kupujte benzin Premium) nebo ve stáncích kolem cest s nápisem Petrol či Petrolum.

Netroufáte si řídit? Najměte si taxi nebo auto s řidičem

Pokud se do řízení nehrnete, využijte taxi nebo pronájem auta i s řidičem, což je skvělá volba, pokud chcete uspořit čas. Pronájem auta s řidičem stojí asi pětinásobek co pronájem skútru. V případě využití taxi se cena za svezení buď smlouvá dopředu, nebo můžete vyžadovat zapnutí taxametru a zaplatit až po jízdě.

Taxi na Bali
Taxi na Bali

Typická jídla a pití

Stejně tak jako se Bali pyšní přezdívkou ostrova bohů, mohlo by se mu přezdívat i ostrov božské kuchyně. Obecně je indonéská kuchyně jedna z nejlepších a nejrozmanitějších na světě a Bali není výjimkou. Jídlo je zde navíc levnější, nebo srovnatelně drahé jako u nás. Určitě zde naplatí, že za plný žaludek se platí prázdnou peněženkou.

Základem balijské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mie), které se podávají smažené nebo vařené. Pokrmy dotváří hlavně zelenina a menší porce kuřecího nebo hovězího masa, které je tu poměrně drahou surovinou. Nesmí chybět velké množství koření jako koriandr, citronová šťáva, muškátový oříšek nebo kurkuma a samozřejmě chilli. Mezi tradiční jídla patří například:

 • Mie/nasi Goreng – Jedná se o národní specialitu, která dá jíst k snídani, obědu i večeři. Sestává z kousků masa nebo zeleniny a smažené rýže (nasi) či nudlí (mie).
 • Nasi campur – Jedno z nejtypičtějších jídel pro Bali. Sestává z rýže a kousků zeleniny, tofu, tempehu, masa či ryb.
 • Gado gado – Kousky masa anebo zeleniny v omáčce z burských oříšků.
 • Soto ayam – Kuřecí polévka se zeleninou a zázvorem.
 • Bakso Ayam – Kuřecí polévka s masovými knedlíčky.
Nasi campur
Nasi campur

Až vás přepadne hlad, kromě běžných restaurací zamiřte do stánků Makasang Padang – ve výloze mají vystavená jídla, která byla ráno uvařená. Obvykle se jedná o menší porce, takže ideální způsob jak ochutnat mnoho specialit najednou a navíc velmi levně.

Variantou stravování jsou i místní warungy – malé lokální jídelny (či restaurace, chcete-li), kde jsou zvyklí stravovat se i místní. Kvalitní restauraci poznáte jednoduše dle hesla: „Kde dobře vaří, tam je natřískáno.“

Turistické oblasti

Nejznámější turistické destinace by se daly nazvat balijským trojúhelníkem – jsou totiž tři a geograficky skutečně vytvářejí malý trojúhelník. Jde o Kuta Beach, Sanur a Nusa Dua Beach. Všechny tři letoviska leží na jižním výběžku ostrova, na kterém se nacházejí dlouhé pláže s bílým pískem. Naopak na severu jsou pláže díky sopkám černé.

Kuta Beach

Na Kuta Beach jezdí na celém Bali nejvíce lidí. Láká na šestikilometrovou pláž se spoustou palem a čistou vodou. Najdete tu nespočet hotelů, obchodů, restaurací, nočních podniků a klubů. Díky velkým vlnám se těší oblibě mezi surfaři. Stává se, že některé dny se kvůli vlnám vyhlásí nebezpečný stav a koupání není doporučováno.

Nusa Dua

Koupání v letovisku Nusa Dua je rozhodně příjemnější než v Kutě, a to hlavně díky absenci příliš velkých vln. Pláže jsou tu krásné, voda průzračně čistá a hotely se pohybují převážně na vyšším standardu. Stejně tak jako v Kutě, i tady vás čeká mnoho možností vyžití – golf, nespočet stánků a obchodů, luxusní restaurace i zelené parky určené k odpočinku.

Pláž Nusa Dua
Pláž Nusa Dua

Sanur

Sanur je poslední z trojice známých balijských letovisek a je to místo, které si i přes velké množství návštěvníků podařilo zachovat místní kulturu a zvyky. Místní pláž je 4 kilometry dlouhá a v době přílivu si zde můžete vyzkoušet windsurfing, pro který tu jsou ideální podmínky. Kromě vyznavačům plážové turistiky se Sanur bude líbit i milovníkům umění a historie – ve městě se nachází spoustu muzeí a galerií.

Seminyak

Severně od Kuty se nachází letovisko Seminyak, které sice nepodléhá návalu turistů, není to ovšem tím, že by nemělo co nabídnout – je tomu spíše naopak. Seminyak se řadí k velmi luxusním destinacím, kde jsou hotely nejvyšší kvality a ceny často míří až do oblak. Příroda i koupání jsou tu krásné a jedná se o oblíbené místo pro svatební cestu nebo romantickou dovolenou ve dvou.

Praktické informace a zajímavosti

Bali je ostrov plný zajímavostí a není tomu ani jinak v případě stavebního zákona. Jedno z pravidel pro stavbu budov zní: Žádná stavba nesmí převýšit kokosovou palmu. Údajně z toho důvodu, aby každý člověk viděl východ slunce.

Pro cestu na Bali nepotřebujete zástrčku s redukcí – zásuvky jsou stejné jako u nás.

Krátký videoprůvodce po Bali

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!