Cestujeme do Thajska: Rady a tipy na cestu

Cestujeme do Thajska: Rady a tipy na cestu
Cestujeme do Thajska: Rady a tipy na cestu
10.3. 2018

Toužíte po poloprázdných plážích, dechberoucí přírodě a kulturním bohatství? Pak na dovolenou v Thajsku budete vzpomínat hodně dlouho. Proč? To vám teď rádi prozradíme!

Hledáte zemi, ze které si odnesete víc než jen obrázky bělostných pláží? Zemi, ve které vás lidé odzbrojí svou slušností, úctou a skromností? V tom případě se vydejte do Thajska – neuvěřitelně rozmanité země, která kulturním a přírodním bohatstvím přímo dýchá.

Thajsko patří mezi nejnavštěvovanější exotické destinace. V roce 2000 jej proslavil film Pláž, který ukázal krásy tehdy ještě neznámé země. Thajsko je tak na jedné straně válcováno masovým turismem, na straně druhé si však stále uchovává autenticitu a plno kouzelných, opuštěných míst podobající se nefalšovanému ráji.

V Thajsku najdete více než 200 ostrovů. Který si vyberete vy?

Thajsko se rozprostírá na ploše 513 000 km2, přičemž většina území se nachází ve vnitrozemí. Nejvíce návštěvníků však míří na jih - ostrovy kolem Malajského poloostrova.

V Thajsku naleznete více než 200 ostrovů
V Thajsku naleznete více než 200 ostrovů

Najdete tady více než 200 ostrovů, mezi nimiž narazíte na populární turistické destinace i tichá a klidná zákoutí s plážemi jen a jen pro vás. Pro ty, kteří touží po dokonalém servise, jsou tady připraveny luxusní rezorty, milovníci přírody ocení jednoduché bungalovy. Uvidíte tady malé pláže ukryté mezi majestátnými vápencovými skalami i kilometry dlouhá písečná pobřeží.

Nejlepší street food na světě

Thajsko však nenabízí jen zachovalou přírodu na ostrovech. Jako ryba ve vodě se zde budou cítit všichni milovníci dobrého jídla. Ne nadarmo se říká, že se zde vaří nejlepší pouliční jídlo na světě.

Thajsko nabízí asi nejlepší pouliční jídlo na světě
Thajsko nabízí asi nejlepší pouliční jídlo na světě

Mezi tradiční oblíbené pokrmy patří například jarní závitky (směs zeleniny a masa v křupavém těstíčku), nudlové polévky, které vás zasytí jako dva naše hlavní chody, rýže na všechny možné způsoby či smažené palačinky s banánem.

Náboženství

Jestli-že láska prochází žaludkem, pak je nanejvýš jasné, proč jsou Thajci tak láskyplní! Až se ocitnete v této zemi, na mysl vám ihned přijde jedna věc: slušnost, která se Thajcům nedá odepřít. Ta pramení zejména z místního náboženství – buddhismu, které je považováno za nejmírumilovnější náboženství na světě.

Budha jako symbol místního náboženství
Budha jako symbol místního náboženství

Až budete obdivovat nespočet třpytivých chrámů, vzpomeňte si na to, že buddhisté neuctívají boha, ale prostého člověka - Siddhártha Gautamu (známého jako Buddha), ke kterému chovají hlubokou úctu. Buddhisté se tedy nemodlí, ale prokazují respekt a obdiv tomuto osvícenému učiteli, který díky střídmému životu a dodržování morálních zásad dosáhl nirvány.

Povaha Thajců – slušnost a úcta na prvním místě

Náboženství ovlivňuje i samotnou povahu Thajců – uvidíte, že jejich vstřícnost vám do duše otiskne hlubokou, pozitivní vzpomínku. Pokud potřebujete pomoc, Thajci vás na holičkách nenechají. V případě, že si neví rady, svolají celou svou rodinu, horlivě spolu budou diskutovat a nenechají vás odejít, dokud nepřijdou na způsob, jak vám mohou pomoci.

Lidé v Thajsku jsou slušní a uctiví
Lidé v Thajsku jsou slušní a uctiví

Nezapomeňte na to, že křičet nebo nadávat Thajci se považuje za velký kulturní prohřešek. Souvisí to s aktem „zachování tváře“, kdy agrese je považována za zbabělý projev neúcty. Pokud k takové situaci dojde, turista v místních očích okamžitě ztrácí na důstojnosti a Thajec se ponoří do hlubin ignorace, aby nemusel ztratit tvář i on.

Slušnost by sice mohla být druhým jménem Thajsko, pro hlavní město Bangkok to však neplatí. Jedná se o milionové velkoměsto, které žije svým vlastním, zcela odlišným, životem.

Základní informace

Kdy jet do Thajska – Pozor na monzuny!

Vzhledem k rozloze, na které se Thajsko rozprostírá, není divu, že se podnebí v jednotlivých částech mírně liší. Nejvýhodnější dobou pro návštěvu jižní části, kam vaše kroky povedou nejpravděpodobněji, je období prosinec – březen, kdy na ostrovech panuje tzv. chladné počasí. Zimu však nečekejte – teploty se pohybují kolem 25 - 30 °C. Od března do května trvá období horka, kdy teploty běžně sahají k 40 °C.

Během letních měsíců (červen-září) řádí v Thajsku monzuny, které mají za následek bouřky a často i záplavy. Pokud byste přece jen do Thajska chtěli vyrazit v tomto období, pak volte lokality kolem ostrova Ko Samui – ty jsou totiž před monzuny chráněny.

Jazyk

Oficiálním jazykem je thajština, nicméně alespoň pár anglických slovíček zde umí každý, kdo pracuje v turistickém ruchu. Plynně si však pohovoříte jen s málokým a problém může nastat i tam, kde byste ho nečekali – například s řidiček taxíku.

Pár základních thajských slovíček

Thajsky Česky
Sawat Dý Khrab / Kha Pozdrav
Báj Báj Naschledanou
Arun Sawat Khrab / Kha Dobré ráno
Fan Dý Khrab / Kha Dobrou noc.
Khob Khun Khrab / Kha Děkuji
Kho Thód Khrab / Kha Promiňte
sabáj dý rú Khrab / Kha? Jak se máte?
sabáj dý Khrab / Kha mám se dobře

Na konci věty by se vždy mělo zařadit slůvko khrab (pro muže) nebo khá (pro ženu).

Měna

Platí se thajským bahtem THB. Thajské bahty jsou v Česku nesměnitelné, nezbývá tedy nic jiného, než si s sebou vzít eura nebo dolary (přičemž dolary mají většinou o něco výhodnější kurz) a místní měnu směnit na místě ve směnárnách.

Ukázka thajských Bahtů
Ukázka thajských Bahtů

Vybrat si můžete také v bankomatech, v tom případě však počítejte s jednotným poplatkem za výběr ve výši 150 Kč. Na platbu kartou příliš nespoléhejte – místní platební terminály naše karty často neakceptují.

Při aktuálním kurzu odpovídá 100 THB cca 66 Kč.

Ceny – země, ve které se nemusíte omezovat

Dovolená, kde musíte počítat každou korunu, není dovolená. Pokud se vydáte do Thajska, budete si moct dopřát všechno, na co máte chuť – ceny se tady pohybují o 35% níže než v Česku, jedinou drahou položkou je tudíž letenka. Vše ostatní zde seženete za hubičku, a to ať už se jedná o ubytování, jídlo či dopravu.

Příklady cen v Thajsku Cena v Kč Cena v THB
Levnější jídlo v místní restauraci 39 60
Dražší jídlo v místní restauraci 65 100
Levnější jídlo v lepší restauraci 71,5 110
Dražší v lepší restauraci 130 200
Jídlo v pouličním stánku 26 40
Ovocné smoothie 26 40
Vnitrostátní letenka 600 950
Celodenní výlet 400-1300 600 - 2000
Půjčení skútru 130 200/den
Půjčení kola 26 40/den
Ubytování v levných bungalovech/hostelu 70-200 100-300/os./noc

Vízová povinnost a podmínky vstupu

Jako občané České republiky víza do Thajska potřebovat nebudete. To však platí pouze pro pobyty za účelem turistiky kratší 30 dnů. V případě pozemního přechodu hranic se umožňuje bezvízový vstup pouze na pobyt kratší 15 dnů.

K hladkému průběhu své dovolené budete potřebovat také pas, jehož platnost je v době vstupu delší než 6 měsíců. Na imigračním oddělení na letišti probíhá náhodná kontrola financí, kdy musíte disponovat hotovostí v hodnotě 20 000 THB na osobu nebo 40 000 THB na rodinu. Pozor – na letišti není možné vybrat peníze pro účel této kontroly z bankomatu. Ty se totiž nachází až za přepážkou imigrační kontroly.

Časový posun a doba letu

V aktuální době žádné aerolinky neprovozují přímý let z České republiky do Thajska, budete tedy muset na své cestě absolvovat přestup, a to nejčastěji v Moskvě, Istanbulu nebo Dubaji. V letadle strávíte kolem 10 hodin. Připravte se na časový posun, který v létě činí +5, v zimě +6 hodin.

V současné době se nedostanete do Thajska bez přestupu
V současné době se nedostanete do Thajska bez přestupu

Zdravotní rizika a doporučená očkování

Pokud se budete pohybovat výhradně v turistických oblastech, nemusíte mít žádné obavy. Chybu však neuděláte, když se necháte vakcinovat proti hematitidě typu A a břišnímu tyfu. Jestliže plánujete pohyb ve volné přírodě, zvažte očkování proti vzteklině.

Elektrické zásuvky

Thajské zásuvky se od těch evropských lehce liší. Nicméně, ať už pojedete kamkoliv, v 99 % případů si vystačíte s těmi našimi. Hodí se však rozdvojka – na spoustě pokojů totiž najdete často jen jednu jedinou zásuvku.

Rychlý videoprůvodce po Thajsku

Sdílejte článek se svými přáteli!