Dubaj, návštěva tak trochu jiného světa
21.9. 2017

Jméno hlavního města Spojených arabských emirátů lze do českého jazyka přeložit jako „místo srazu“ a i my si dnes dáme v Dubaji společně sraz a budeme podrobně poznávat místní turistická centra, památky i tradiční dubajská „nej“.

Vznik a historie Dubaje

Spojené arabské emiráty se svým hlavním městem leží samozřejmě na Arabském poloostrově u Perského zálivu. Velkolepá metropole se nachází na severním okraji emirátu. Dělí se na dvě části zátokou Dubaj Creek, která je často mylně popisovaná jako řeka, ale je výběžkem (dílčím zálivem) Perského zálivu. Tyto části byly v minulosti samostatnými městy Deira na severní straně a Bur Dubaj na straně jižní. Explozivní růst města však obě centra spojil. Dnes se město Dubaj dělí na 14 čtvrtí.

Z pohledu turistického ruchu jsou důležité písečné pláže a jejich zázemí. Nejznámější pobřežní oblast je luxusní rezidenční čtvrť Jumeirah. Leží zde nejluxusnější hotely města (například Jumeirah Beach Hotel, rozsáhlý aquapark Wild Wadi Water Park a asi nejznámější a nejluxusnější dubajský hotel, Burdž al-Arab). V historii byli Arabové žijící v oblasti Jumeirah převážně rybáři, lovci perel a obchodníky.

Od roku 1960 je Jumeirah hlavní oblastí bohatých západních přistěhovalců, ale obrovskou expanzi zažívá emirát až od roku 1995, kdy zaznamenal obrovský růst bytové výstavby v této oblasti. Od roku 2001 byla tato oblast navíc rozšiřována o první z řady umělých poloostrovů ve tvaru palm, známých jako Palm Islands. Nachází se zde luxusní obchodní centra a rezidenční čtvrtě a nové exkluzivní hotely (Atlantis).

Turistické zázemí

Turistické zázemí pláží i hotelů odpovídá tvrzení, že jsme navštívili jinou planetu, a není nutné jej přílišně rozebírat. Místní personál Vám splní veškerá přání, všechno potřebné bude kolem Vás. Stačí poznamenat, že například u hotelu Burdž al-Arab je pro všechny hosty k dispozici několik vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem.

Nepředstavitelně velká jsou i obchodní centra v hlavním městě ropného giganta Blízkého východu. Návštěvníci hotelů mají volný vstup do exkluzivního aquaparku Wild Wadi Water Park Dubaj, což potěší rozhodně rodiny s dětmi.

Wild Wadi Water Park Dubaj
Wild Wadi Water Park Dubaj

Památky a zajímavosti

Dubaj Fort

Z památek silně doporučujeme pevnost Dubaj Fort. Je vystavěna na hranolovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a třemi podzemními podlažími. Původně britská vojenská základna založená roku 1787 dnes slouží jako Dubaj Museum (velká expozice archeologie, historie a národopisu s rekonstrukcí řemeslnických dílen, dále obchodů, školy, osady beduínů a také bohatých sbírek umění).

Dubaj Fort
Dubaj Fort

Al Shindagha

Významná je rovněž čtvrť Al Shindagha, která je jednou z nejstarších částí města. Leží směrem na sever od čtvrti Bur Dubaj u ústí zálivu Dubaj Creek. V roce 1997 zde byly vládou zřízeny historické vesnice Heritage a Diving Village, které dávají nahlédnout do kultury a života v Dubaji před objevem ropy.

Al Shindagha
Al Shindagha

Bastakia Quarter

Neopomeňte navštívit tvrť Bastakia Quarter, ve které naleznete muzeum námořního obchodu s přilehlou osadou historického původu. Je velmi vhodné proniknout do někdejšího světa místní oblasti před tím, než zde propuklo šílenství kolem černého zlata a vznikla extrémní západní expanze.

Deira

Další čtvrtí, kde se psaly místní dějiny, je Deira. Tvoří ji čtyři historické tržnice, dodnes velmi živé a aktivní. Nabízí zlato a šperky (Gold Soukh), koření (Spice Soukh), přírodní parfémy (Perfume Soukh). Textilní trh a další řemesla prezentuje zastřešená tržnice (Deira Covered Soukh). Současný a velmi živý je Rybí trh (Fish market) při zastávce metra Palm Deira.

Mešita Jumeirah

Přes veškerý lesk a slávu Dubaje je u velké části muslimského obyvatelstva stále patrný proud pokory, který je zjevný při návštěvě mešity Jumeirah. Je to jedna z mála možností, kdy mohou návštěvníci odhalit závoj Islámu a nahlédnout do skutečné tváře náboženství této země. Je to také jediná mešita v Dubaji, která otevírá své dveře nemuslimům. Jedná se tedy o velmi zajímavou alternativu návštěvy pamětihodnosti přímo v turistické čtvrti.

Mešita Jumeirah
Mešita Jumeirah

Nekonečná dubajská "NEJ"

  1. Nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa, měří 828 m.
  2. Největší obchodním centru světa Dubai Mall s více než 1200 obchody.
  3. Nejluxusnější hotel na světě Burdž al-Arab ve tvaru plachetnice, který má nefalšovaných 7 hvězdiček.
  4. Má vlastní typografické písmo Dubai Font. Písmo je navržené pro 180 zemí a 23 jazyků, lze ho použít pro arabskou i latinskou abecedu.
  5. Zastřešený lyžařský areál SKI Dubai s 22 500 m2 plochy.

A mnoho dalších…

Dubaj je jedním z nejluxusnějších a nejexkluzivnějších míst na naší planetě, skoro jako by na ni ani nepatřil a byl spíše hvězdným přístavem z nějaké dobrodružné sci-fi ságy. Návštěva města ve Vás zanechá neopakovatelné zážitky na celý život.

Sdílejte článek se svými přáteli!