Rady a tipy na cestu do Turecka

Rady a tipy na cestu do Turecka
Rady a tipy na cestu do Turecka
11.9. 2018

Bránou do Orientu vstupujete do světa plného barev, chutí a starověkých památek. Je zde levně, lidé jsou přátelští, a kromě dlouhých pláží tady najdete i divoké zátoky s horskými masivy v pozadí.

Přestože se v Česku Turecko pravidelně umisťuje mezi deseti nejnavštěvovanějšími zahraničními destinacemi, stále si ponechává kus své země zahalený tajemstvím: Většina turistů sem míří za dny strávenými na písečných pláží, Turecko toho má v záloze ale mnohem více.

Věděli jste například, že nejvyšší hora Turecka dosahuje úctyhodné výšky 5 137 metrů? Že blízko města Urfa se nachází pravděpodobně nejstarší stavba v historii lidstva? Svatba tureckého páru čítá průměrně 500 hostů a ženy místo květin chtějí zlato? Turecko je neprávem opomíjené a pokud se rozhodnete procestovat jej skrz na skrz, okouzlí vás – historicky, kulturně i přírodou.

Umístění a poloha

Turecko se rozprostírá na ploše 783 562 km2 a jeho poloha snad ani nemůže být lepší: Ze severu ho omílá Černé moře, ze západu Egejské, na jihu Středozemní a Levantské. Je spojovacím článkem mezi evropským a asijským kontinentem, bylo a stále je významnou dopravní křižovatkou – takzvanou „bránou do Orientu“.

Turecko je cca 8x větší než Česká republika.

Přestože představy o Turecku se, i díky orientálnímu nádechu, liší, pravdou je, že se jedná o velmi čistou, udržovanou a přátelskou zemi, která příchozím cestovatelům nabízí kvalitní služby.

Hlavní město Turecka aneb jeden malý omyl

Přestože v myslích cestovatelů utkví spíše město Istanbul, které patří mezi nejnavštěvovanější místa v Turecku, hlavním městem je Ankara, která nesla v minulosti označení Angora. Název je odvozený z angorské vlny, která se získávala ze zde chovaných angorských králíků.

Po celém světě jsou sice hlavní města středem pozornosti, u Ankary je tomu ale jinak. Daleko více láká Istanbul, město, které je mimořádně bohaté na historii a významné památky a které neslo status hlavního města v letech 324 - 1930.

Mešita sultána Ahmeda v Istanbulu
Mešita sultána Ahmeda v Istanbulu

Zakladatel Turecké republiky Ataturk, neboli Otec Turků, ale sídlil právě v Ankaře, a tak se stala hlavním městem Ankara. Ataturk se stavil proti přísným náboženským tradicím, vyznával svobodu a toužil po moderním Turecku, což se odrazilo i na vzhledu města vybudovaného pod taktem evropských architektů.

Časový posun a doba letu

Letadlem se do Turecka dostanete za 2 hodiny a časový posun čítá pouhou +1 hodinu během našeho letního času a +2 hodiny během času zimního.

Víza a režim vstupu

Vstup do Turecka je bezvízový, pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů. Před odjezdem si zkontrolujte pas, který musí být platný minimálně 3 měsíce po opuštění země.

Pro vstup do Turecka na méně než 90 dní nepořebujete vízum.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina, používá se latinka. Domluvíte se anglicky i německy.

Peníze a měna

Platí se tureckou lirou (TL), která se dělí na 100 kurušů (kr.). Česká koruna je v Turecku nesměnitelná, vezměte si proto eura nebo dolary. Peníze můžete vyměnit ve směnárnách, které se nacházejí ve všech turistických oblastech a velkých městech, místní měnu si můžete vybrat i z bankomatu – počítejte s poplatkem cca 125 Kč.

Při odjezdu ze země si liry vyměňte zpět na eura či dolary, v Česku tureckou liru nevyměníte a když ano, tak za velmi nevýhodný kurz.

Ukázka tureckých lir
Ukázka tureckých lir

Pokud byste neměli turecké liry, téměř všude můžete platit i dolary či eury, počítejte ale s vyššími cenami. Je běžné, že pokud chcete v restauraci platit eurem, obdržíte jídelní lístek s cenami až dvakrát vyššími.

1 turecká lira (TL) = cca 3 Kč

Ceny: Levné, pro turisty vyšší

Pokud našinec přijede do Turecka, zjistí, že je zde velmi levně. V rychlém občerstvení koupíte výtečný kebab za 30-40 Kč, seženete však i bagety s gyrosem za pouhých 10 Kč.  Z trhu s oblečením se vám ani nebude chtít odejít – nádherné šály, pestrobarevné šátky a šaty, vše za pár korun. Ceny dopravy se pohybují stejně jako u nás, stejně tak i vstupné do památek.

Ceny se hodně liší ve vnitrozemí, kde je cenová hladina přizpůsobena Turkům, a v turistických oblastech na pobřeží, kde prodejci míří na zahraniční turisty – rozdíl je až dvojnásobný.

Smlouvání, odteď váš každodenní chléb

Smlouvání je neodmyslitelnou součástí turecké kultury a nevyhnete se mu téměř nikde – Výjimku tvoří kamenné prodejny a potraviny, u kterých je cena stanovená pevně. Při smlouvání začnete asi na 25 % ceny, ve finále se dostanete na hodnotu poloviční až tříčtvrteční. Při nákupu se vám vyplatí tzv. „poker face“ – netvařte se příliš nadšeně, prohlížejte si i zboží, o které reálně zájem moc nemáte.

Smlouvání je v Turecku velká zábava
Smlouvání je v Turecku velká zábava

Chovejte se tak, že vám na nákupu příliš nezáleží – získáte tak výhodnější cenu, než kdyby bylo prodejci jasné, že daný předmět prostě „musíte mít“. Nenechte se zastrašit vykřikováním obchodníka, že okrádáte celou jeho rodinu – buďte si jisti, že pod cenu, která se mu nevyplatí, neklesne.

Pokud chcete opravdu výhodný nákup, běžte na tržiště brzo ráno – spoustu obchodníků věří, že pokud si první zákazník dne něco koupí, bude pak celý den úspěšný. Proto se vám, pokud budete mezi prvními, pravděpodobně podaří uzavřít velmi výhodný obchod – prodejci vám nabídnou nižší cenu než obvykle.

Zdravotní rizika a očkování

Povinně se do Turecka očkovat nemusíte, doporučuje se však vakcinace proti hepatitidě A i B, břišnímu tyfu a tetanu. Při cestách buďte obezřetní při kontaktu s volně žijícími zvířaty, která mohou být nakažená vzteklinou, při pohybu v přírodě používejte repelent, abyste se vyhnuli encefalitidě, kterou přenášejí turecká klíšťata.

V Turecku nehrozí žádné vážnější zdravotní problémy
V Turecku nehrozí žádné vážnější zdravotní problémy

Na jihovýchodě země hrozí v období květen až říjen malé riziko malárie, v turistických oblastech se nevyskytuje. Na rozdíl od Egypta, Tuniska a podobných destinací se nemusíte bát žádných průjmových onemocnění.

Náboženství: Tolerantní a přátelští muslimové

Turecko nemá ustanovené státní náboženství a ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání. Obyvatelé jsou v 99 % případech muslimové, v tureckém pojetí se však jedná o velmi mírumilovné náboženství, které Turci v žádném případě nevnucují příchozím turistům. Ženy zde potkáte zahalené spíše výjimečně, často se jedná o ženy z Íránu či Íráku. Turecké ženy nosí většinou pouze hidžáb, kterým si zakrývají vlasy, některé ani to ne, oblékají se moderně a vkusně.

Koran, náboženská kniha islámu
Koran, náboženská kniha islámu

O tom, že Turecko není žádným rodištěm radikálů svědčí mimo jiné i četné demonstrace žen, které prosazují právo oblékat se tak, jak chtějí, aniž by je někteří, stále tradičně založení, muži soudili.

V turistických letoviskách se akceptuje jakékoliv oblečení, mimo ně se však ženám doporučuje nechodit ve vyzývavém oblečením, ideální je mít alespoň zahalená ramena a nosit sukně či kalhoty pod kolena. Přísná etiketa platí v mešitách – před vstupem si vždy zujte boty, ženy musí mít zahalená ramena, kolena a vlasy zakryté šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty. Pokud vstupujete do mešity v době modlitby, projevte ostatním úctu a fotoaparát nechte protentokrát vypnutý.

V mešitách platí přísná etika.

V odlehlých oblastech a vesnicích se na veřejnosti vyhněte nadměrné konzumaci alkoholu.

Turistické oblasti

Ačkoliv je Turecko zajímavé napříč celou krajinou, existují oblasti, do kterých míří návštěvníci nejčastěji. Jedná se o město Istanbul, které je centrem kultury, historie a poznávacích zájezdů, Egejskou riviéru, která se prolíná s řeckými ostrovy, Tureckou riviéru, která svým vzhledem a charakteristikou připomíná 70 kilometrů vzdálený Kypr, a Tyrkysové pobřeží. Severní oblasti u Černého moře jsou, kvůli po celý rok vydatným srážkám, téměř nenavštěvované.

Horské masivy a Řecko na dohled budete mít na Egejské riviéře

Egejská riviéra leží u egejského moře na jihozápadním pobřeží. Z pevniny je možné dohlédnout na nedaleké řecké ostrovy, které se staly oblíbeným cílem jednodenních výletů. Krajina je zde hornatá, porostlá bujnou zelení. Na pobřeží najdete mnoho menších zátok, v nichž se moře ohřívá rychleji, a tak nabízejí ideální podmínky pro koupání.

Naopak na dlouhé, ničím nepřerušené pláže lemované hotelovou zástavbou, zde nenarazíte. Od toho se však odvíjí ceny ubytování, které bývají vyšší než na Turecké riviéře, kde je ubytovacích možností více.

Efes a jeho krásy
Efes a jeho krásy

Mezi návštěvníky se Egejská riviéra těší velké oblibě díky velkému množství památek z dob antického Řecka. Mezi ně patří například Artemidin chrám ve městě Efes – jeden z divů starověkého světa. Na výlet můžete vyrazit i za nejznámější tureckou přírodní památkou Pamukkale – oblast minerálních pramenů s vysokým obsahem vápníku, který tvrdne a vytváří tak mnoho kaskád a jezírek.

Turecká přírodní památka Pamukkale
Turecká přírodní památka Pamukkale

Za dlouhými písečnými plážemi se vydejte na Tureckou riviéru

Nedaleko Egejské riviéry se nachází nejpopulárnější turistická oblast Turecká riviéra, která se táhne podél Antalyjského zálivu, jenž byl pojmenován podle města Antalya. Přímo v zálivu se jedná o nížinnou oblast, a stejně jako Egejská riviéra, i ta Turecká se pyšní krásným mořem, a historickými památkami.

Antalya a pohled na pláž
Antalya a pohled na pláž

Vyrazit můžete hned do 4 starověkých měst, kolem riviéry se nachází také několik přírodních parků. Navštívit můžete například blankytně modré jezero Dimcay, které se ukrývá ve stínu horských vrcholů. Pobřeží se však od Egejské riviéry liší - malé zátoky zde nahrazují široké pláže s rozsáhlými hotelovými komplexy za zády. To sice ubírá na dokonalosti plážových panoramat, za to však, na rozdíl od většiny míst na Egejské riviéře, budete ubytováni přímo u moře.

Tyrkysové pobřeží: romantika v každém zákoutí

Tyrkysové pobřeží leží mezi Tureckou a Egejskou riviérou, začíná ve městě Marmaris a končí ve městě Kas. Název pobřeží je odvozen od barvy a čistoty zdejšího moře. Jedná se o klidnou oblast, která se zcela vyhýbá davové plážové turistice. Příroda si uchovává svůj původní ráz a pokud milujete malé nepřeplněné zátoky uprostřed zeleně, jste zde více než vítáni. Návštěvníci sem míří také za potápěním, paraglidingem a výletními plavbami.

Pohled na pobřeží v Marmarisu
Pohled na pobřeží v Marmarisu

Sdílejte článek se svými přáteli!