Důležité rady a tipy na cestu do Egypta

Důležité rady a tipy na cestu do Egypta
Důležité rady a tipy na cestu do Egypta
28.2. 2018

Právě plánujete příští dovolenou a zaujal vás Egypt? Není divu – jde o pravý turistický skvost. Neznalost místních poměrů však může vyjít draho. Proto přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Neotřelá kultura a architektonické skvosty dělají z Egypta ideální cíl nejen pro milovníky historie. Najdete tady osvědčené šnorchlovací lokality, nespočet orientálních trhů, navíc se zbožím za „hubičku“. A to hlavní – čeká tu na vás příjemné klima po celý rok. Pokud vás Egypt zaujal, jistě nebude na škodu proniknout do jeho tajů hlouběji a získat praktické informace, bez kterých se na cestě „za pyramidami“ neobejdete.

Zásadní body egyptské kultury: smlouvání a bakšiš na každém kroku

Náboženství

Velkou roli v egyptské kultuře hraje náboženství, přičemž 94 % Egypťanů vyznává islámskou víru. Přestože jde o vyznání s pevně stanovenými pravidly a nemalým počtem restrikcí, pokud se budete pohybovat výhradně v turistických lokalitách, nemusíte si s těmito omezeními lámat hlavu.

I přesto je však na místě dodržovat několik základních principů:

  1. Chodit na pláž v plavkách není nic neobvyklého. Pokud však jdete do obchodu či restaurace, byť v bezprostřední blízkosti pláže, je lepší v rámci slušnosti přes sebe alespoň něco přehodit.
  2. Ve veřejných prostorech hotelu je většinou zakázán pohyb v plavkách a do jídelny se zvykne nosit slušné oblečení. Vždy však závisí na konkrétním typu hotelu.
  3. Pokud vyjedete mimo turistická letoviska, zejména ženy by měly myslet na zahalená ramena a nohy (alespoň po kolena). Předejdete tak neuctivému pokřikování ze strany pohoršených Egypťanů.
  4. Vyznavači islámské víry mají zakázáno konzumovat alkohol, v turistických destinacích je však běžně dostupný. Snažte se ve společnosti Egypťanů popíjení alkoholu omezit - mohli by to totiž snadno brát jako provokaci.
Mešita Muhammada Alího v Káhiře
Mešita Muhammada Alího v Káhiře

Smlouvání – otázka nejen financí, ale i cti

Pokud mluvíme o Egyptské kultuře, nemůžeme nezmínit tradici smlouvání. Smlouvá se vždy a (téměř) všude a je nutné nejen z hlediska zabránění předčasnému stop stavu vaší peněženky, ale Egypťané jej berou také jako hru a projev slušnosti.

Při smlouvání navrhněte cenu klidně až o 2/3 nižší. Pravděpodobně se tak dostanete na férovou částku, která činí 50-70 % původní ceny.

A zlaté pravidlo chytrého zákazníka? Nedávejte příliš najevo, že se vám vámi vyhlídnutý předmět zamlouvá.

Smlouvání v Egyptě
Smlouvání v Egyptě

Přestože některým turistům přijde toto dohadování až otravné, zkuste jej brát jako zábavu. A kdo ví, třeba se vám tato soutěž o nejnižší cenu zalíbí – pocit vítězství je totiž sladký.

Bakšiš: neoddělitelná součást egyptských kapes

Co byste řekli tomu, že byste dostali zaplaceno za to, že někomu poradíte cestu nebo ho vyvezete výtahem do druhého patra? Docela sladká představa, no ne? V Egyptě běžná věc.

Bakšiš se vyplácí za všelicos – nechává se na pokoji za úklid, odměňuje se tak souhlas Egypťana k vyfotografování, vyžaduje se za pomoc se zavazadly... A bohužel – najdou se i takoví, kteří toho využívají a občas vám tak nezbyde nic jiného, než zaplatit i za služby, které jste nechtěli.

Možná namítnete, že se jedná o vykořisťování turistů. Jenže myslete na to, že takzvaný bakšiš tvoří součást příjmu pomocného personálu a nejenže je vyplacení bakšiše slušností, ale také téměř povinností. Funguje totiž stejně jako spropitné – nechat si vrátit peníze do posledního halíře se zkrátka a dobře nesluší.

Proto u sebe mějte vždy připraveny drobné. Je totiž velmi nepříjemné bakšiš nevyplatit nebo naopak – vyplatit až příliš.

Základní informace

13x větší než Česká republika

Egypt se nachází v severovýchodní části Afriky mezi Izraelem, Súdánem a Libyí. Ze severní strany ho omílá Středozemní moře, od Saudské Arábie ho pak na východu odděluje Rudé moře. Hlavním městem je Káhira.

Egyptská vlajka
Egyptská vlajka

Mezi pozoruhodné fakty patří, že Egypt se rozprostírá na ploše větší jak 1 000 000 km2. Čistě pro zajímavost, abychom dosáhli stejné rozlohy, museli bychom spojit dohromady Českou republiku, Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo, Slovinsko a Maďarsko.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ovšem v turistických destinacích si vystačíte i s angličtinou nebo francouzštinou.

Vízová povinnost – pozor na cílovou destinaci

Vízová povinnost se v Egyptě může na první pohled zdát lehce komplikovaná – ne v celé zemi totiž platí stejné podmínky.

Pokud se budete pohybovat pouze na Sinajském poloostrově a váš pobyt nepřekročí 14 dnů, pak se obejdete bez víz. Jedná se například o letoviska Sharm el Sheikh, Taba, Dahab a další.

Ovšem pozor – pokud byste snad v rámci vaší dovolené plánovali výlet mimo tento poloostrov, byť na jeden den, pak se již vyřizování víz nevyhnete. Ta si vyřídíte buď na zastupitelském úřadě EAR v Praze, nebo po příletu přímo na letišti, přičemž první varianta vás vyjde časově i finančně hůř.

Co se týče cestovních dokladů, je nutné, aby platnost pasu byla ještě minimálně 6 měsíců po odjezdu z Egypta. Bez splnění této podmínky je letecká společnost oprávněna nepustit vás na palubu letadla.

Měna

Chápeme, že chuť po všech krásách, které Egypt nabízí, je silná, po příletu však ještě zkuste svůj apetit zkrotit. Vaše první kroky by neměly směřovat nikam jinam než do směnárny - v České republice totiž místní měna (1 Egyptská libra EGP) není k mání. Mějte tak připraveny dolary, eura nebo britské libry. Deset českých korun odpovídá zhruba 8 egyptským librám.

Nejlepší kurz očekávejte v bankách, naopak se snažte vyhnout pouličním směnárnám dostupných například na tržištích. Možný je také výběr z bankomatu, nevyhnete se však poplatku ve výši 80-170 Kč.

Egyptská konkurenční výhoda: Příjemné klima po celý rok

Podle toho, jaký je účel vaší cesty, se bude lišit nejen obsah vašich zavazadel, ale také vhodná doba vašeho odletu.

V Egyptě panuje teplé klima po celý rok
V Egyptě panuje teplé klima po celý rok

Pokud vyrážíte za poznáním a plánujete brouzdat zejména po pyramidách, ideální dobou k návštěvě pro vás bude období od listopadu do března. V té době v Egyptě panuje chladné počasí a teploty očekávejte v rozmezí 23-26 °C. Pokud byste chtěli alespoň pár dnů strávit na pláži, neochudíte se ani o to – v listopadu se teplota vody pohybuje okolo 25 °C, postupně klesá na 21 °C.

Těšíte se hlavně na šnorchlování a vodní sporty? Pak jeďte v létě – teplota vzduchu sice atakuje nepředstavitelných 40 °C, teplota vody má však příjemných 26-28 °C. Nic tak nebrání tomu, abyste pozorovali podmořský život třeba celé hodiny.

Časový posun? Vlastně žádný.

Pokud si nechcete dovolenou znepříjemňovat velkým časovým posunem, pak se na Egypt můžete spolehnout. Časový rozdíl v zimě totiž činí pouhou hodinu. A v létě? Dokonce žádný.

Praktické informace

Faranoova pomsta – úskalí všech západních turistů

Mezi stinné stránky pobytu v Egyptě patří tzv. Faranoova pomsta, pod kterou se neskrývá nic jiného než průjmové onemocnění, které postihne v průběhu pobytu téměř každého. Příčinou jsou zcela odlišné bakterie, než se kterými běžně přicházíme do styku.

Faraonova pomsta
Faraonova pomsta

Jako prevenci mnozí doporučují vypít každé ráno na lačný žaludek jeden panák slivovice. O 100% řešení však nemůže být řeč, nezbývá tak nic jiného, než si v případě podlehnutí „Faranoovi“ skočit do lékárny. Doporučujeme kupovat léčivo až na místě – české preparáty jako například Endiaron často nejsou v tomto případě dostatečně účinné. Pokud se vydáte do egyptské lékárny, ptejte se po lécích s názvy Drotazide, Antinal nebo Diax.

Doporučená očkování

Pokud byste rádi využili last minute nabídky, jistě vás potěší, že nemusíte na poslední chvíli obíhat doktory kvůli povinnému očkování. Nicméně, měli byste zvážit vakcinaci proti hematitidě typu A a břišnímu tyfu. Pokud plánujete pohyb v přírodě, kde byste mohli přijít do styku se zvířaty, popřemýšlejte také o očkování proti vzteklině.

V souvislosti se zdravotními riziky nikdy nepijte vodu z kohoutku. Vyhněte se také ovoci, které se prodává již nakrájené, nebo nemáte možnost ho omýt.

Dejte si pozor na obsah zavazadel

Nejen při balení kufrů před cestou do Egypta, ale také při kupování suvenýrů byste měli věnovat pozornost restriktivním omezením týkající se dovozu a vývozu.

Při cestě do Egypta si musíte odpustit potraviny, alkohol, pornografii a zbraně. Pokud se neobejdete bez oblíbené značky cigaret, nezapomeňte, že si smíte vzít pouze 200 ks. Zákaz vývozu se týká i nezpracovaného zlata, uměleckých památek, mušlí a korálů a také materiálů, které propagují jinou než islámskou víru.

Co se týče vývozu, buďte opatrní zejména u alkoholu a tabáku, v jejichž případě se sleduje celková cena a také množství. Podrobnosti naleznete na stránkách ministerstva zahraničí, kde najdete pravidelně aktualizované údaje.

Elektrické zásuvky

Ke spokojenému pobytu patří i taková maličkost jako jsou zásuvky. Kdo by totiž chtěl obětovat fotografie kvůli vybitému fotoaparátu? V případě Egypta se těmto úskalím vyhnete - zásuvky se tady sice od těch našich lehce liší, ve většině případů si však vystačíte se zástrčkou evropského typu. A kdyby tomu náhodou bylo jinak, adaptér můžete zakoupit na místě.

Pozor na to co fotíte!

V Egyptě platí zákaz fotografování veškerých vojenských objektů, státních budov či příslušníků vojenské jednotky.

Sdílejte článek se svými přáteli!